www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitari electrice, corzi nylon


Guest Pheno
 Share

Recommended Posts

are cineva idee cum functioneaza dozele, presupun ca nu e tot pe principiu electromagnetic ca la chitarile cu corzi de metal.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Nu prea cred; Vezi tu, chitarele electrice folosesc principii electromagnetice; pentru a genera o diferenta de potential la doze folosesc (ca explicatie simplificata) modificarea campului magnetic dat de magnetii din doze de catre corzile de _metal_ care vibreaza. Campul magnetic acum variabil induce o chestie numita tensiune electro-motoare la bornele bobinei, care, atunci cand circuitul este inchis, determina aparitia unui curent electric alternativ, care are frecventa (frecventele) cu care vibreaaza coarda (corzile) ( si tensiunea este alternativa si are aceeasi frecventa cu vibratiile). Am subliniat cuvantul metal pentru ca numai un obiect metalic poate produce acea "modificare" a campului magnetic care duce la aparitia tensiunii.

 

Revenind la intrebarea ta, din cate stiu singura modalitate de a prelua vibratiile corzilor de nylon este aceea de a folosi doze "piezo", care nu utilizeaza principii electromagnetice, ci preiau vibratiile "mecanice" ale corzilor, printr-un efect, am uitat acum ce denumire poarta... ideea fiind ca o modificare de presiune asupra unor tipuri de cristale determina aparitia unor diferente de potential intre diferite zone ale cristalului, diferenta de potential care poate fi folosita pentru generarea unui curent, in mod similar cu diferenta de potential de la dozele magnetice.

 

Parca Yngwie avea un strat signature modificat cu doze piezo si corzi de nylon...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.