www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parerea Rgc-ului Despre Firma Bc Rich


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Daca vrei, iti arat cum suna Gibson in Marshall JCM800 :)

Esti prea radical, dom'le. Mie-mi place cum suna si PRS in Mesa Boogie. :)

Despre BCRich s-a mai discutat. http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...bcrich&st=0

Sunt chitare de nisa, parerea mea. Nu prea poti sa le compari cu Gibson si Fender.

Link to comment
Share on other sites

BC Rich-urile, si altele nu sunt chitari. Sunt doar niste chestii GEN chitari, care dau bine pustilor de pana la 15-16 ani care vor sa cante suparari la chitara si sa arate suparati.

 

Guitar World Magazine Review - The Exotic Classic Series wins Platinum Award from Guitar World Magazine http://bcrich.com/video_xc_series.html

 

Da dom`le... jucarii pt copii.

Iti dai seama ca firma i-a platit gros pe baietii de la GWM ca sa le dea premiul.

 

Am vazut eu chitaristi care cantau cu sila pe B.C. Rich. :)

Na.. saracii mor de foame. Noroc de firma asta ca-i plateste sa cante pe chitarile lor de toata l*ba.

 

Las ca stiu eu ca Kerry King cand inregistreaza cu Slayer foloseste un telecaster.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

deci in final cred ca o sa fac ceva de genu asta.......am sa-mi strang acolo vreo 2-300 de euro si m-as orienta spre un ESP...sunt laudate de toti asa ca mai bine sa imi iau una de genu ala, decat sa risc cu BC Richu

Link to comment
Share on other sites

mama ce injura lumea BC RIchu Bronze

 

stati fratilor ca eu cred ca n-ati inteles scopul omului, si in general al omului care vine si cere un sfat inainte de a-si lua chitara.

daca avea omu bani se ducea frumos pe net, se uita care-i a mai scumpa si o lua p-aia direct din america.

 

uite io mi-am luat bcrich assasin bronze, asta ca trecere de la un reghin antic si de demult. schimbarea e radicala (in bine). daca mi-as fi luat sa zicem bc rich platinum as fi simtit aceeasi schimbare ...ca experienta inca e mica .

 

in concluzie, daca vrei sa scapi de hora poti sa-ti iei si squire (desi mie nu mi se par destul de suparate..) poti sa-ti iei si bcrich, si jackson JS . Efectul e garantat.

 

Dupa ce cinti citeva luni un an pe asta o sa vrei ceva mai bun .

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed
nu ti-as recomanda sa iei esp ieftin...parerea mea

 

adica...esp LTD

 

poi la vreo 300 de euro nu gasesc ceva bun???

 

mama ce injura lumea BC RIchu Bronze

 

stati fratilor ca eu cred ca n-ati inteles scopul omului, si in general al omului care vine si cere un sfat inainte de a-si lua chitara.

daca avea omu bani se ducea frumos pe net, se uita care-i a mai scumpa si o lua p-aia direct din america.

 

uite io mi-am luat bcrich assasin bronze, asta ca trecere de la un reghin antic si de demult. schimbarea e radicala (in bine). daca mi-as fi luat sa zicem bc rich platinum as fi simtit aceeasi schimbare ...ca experienta inca e mica .

 

in concluzie, daca vrei sa scapi de hora poti sa-ti iei si squire (desi mie nu mi se par destul de suparate..) poti sa-ti iei si bcrich, si jackson JS . Efectul e garantat.

 

Dupa ce cinti citeva luni un an pe asta o sa vrei ceva mai bun .

 

Acuma am primit o oferta destul de interesanta...Jackson in forma de V...mnush exact seria sau ceva de genu, la 4 milioane:|..motivu pt care il da asa ieftin tipu e pt ca are o crapatura in grif...in zona cheitelor...acuma sper sa am ocazia sa il incerc , altfel nici nu ma risc

Link to comment
Share on other sites

Guitar World Magazine Review - The Exotic Classic Series wins Platinum Award from Guitar World Magazine

 

vorbim cumva de aceeasi revista care l-a clasat pe Jack White pe locul 17 in topul celor mai buni 100 chitaristi ?? (nu ma intelegeti gresit .... imi place Jack White .... da chiar locu' 17 ???)

 

Las ca stiu eu ca Kerry King cand inregistreaza cu Slayer foloseste un telecaster.

 

Cine a zis ca nu poti sa canti metale pe telecaster? Ex 1 Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Guest laptegros

..nu vreau sa generalizez si sa spun prostii, dar toate BCRich-urile pe care am cantat, adica toate care se gasesc sub 15 milioane sunt NISTE PRAAAAªTIII!!!!!...absolut varza....as putea sa-mi confectionez din scobitori lipite cu aracet un corp de chitara care sa sune mult mai bine...

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Bc Rich scump = marfa / Bc rich sub 600 iepuroi lopata in general.

Squier sau Epiphone si te-ai scos.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chestie ca pe tot forumul.

Toti fac reclama la marcile LOR preferate, si nu raspund la problema si nevoile omului in nici un fel. Defapt mai tare il deruteaza.

 

Inainte sa scrie aici, omu macar stia cam ce avea de gand sa-si ia.

Acum e zapacit total. Nici el nu mai stie nici el ce vrea.

 

I-ati fost de mare ajutor.

RESPECT !

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Aceeasi chestie ca pe tot forumul.

Toti fac reclama la marcile LOR preferate, si nu raspund la problema si nevoile omului in nici un fel. Defapt mai tare il deruteaza.

 

Inainte sa scrie aici, omu macar stia cam ce avea de gand sa-si ia.

Acum e zapacit total. Nici el nu mai stie nici el ce vrea.

 

I-ati fost de mare ajutor.

RESPECT !

daca tu esti obsedat de bc rich asta nu inseamna ca toti trebuie sa se ia dupa tine :) .... chestia e ca tie ti se pare ca bc rich = marfa frate...metale till death si poate altuia bc rich i se pare shit..so..

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

daca tu esti obsedat de bc rich asta nu inseamna ca toti trebuie sa se ia dupa tine :) .... chestia e ca tie ti se pare ca bc rich = marfa frate...metale till death si poate altuia bc rich i se pare shit..so..
Daca citeai pe pagina anterioara, vedeai ca am sfatuit omul sa NU-si ia chitara aia. De unde si pana unde ai tras tu concluzia ca sunt obsedat de firma asta? Jackson DK-6 (sau 7) imi place mai mult decat orice B.C. Rich. :(

Aa.. si chiar daca-mi plac mai multe modele, asta nu ma face obsedat. :)

 

E *bestiala* Beast-ul ala :)

Mai aveau Onyx Bich-ul ala (archtop, fara inlayuri) ? Ce parere ai avut de el ?

Mi-a placut mult forma Bich in combinatie cu archtop + headstock widdow. Aici cam se termina partea buna.

 

Parti rele:

- Griful e imbinat aiurea cu corpul.

- Fixed bridge-ul care-l folosesc astia de la B.C. Rich mi se pare de rahat. Daca tot se vroia un fixed bridge, era mai de bun gust un Strings-Thru Body.

- Mergea binding-ul ala alb si pe headstock

 

Cam asta am observat eu, doar privind-o. De vazut cum suna nu stiu. Dar la pretul ei, nu cred ca e foarte stralucita.

Daca era facuta mai cu simt de raspundere si din materiale mai de calitate, era o chitara chiar reusita.

Oricum eu o vad ca pe o chitara de studiu, eventual pt sala de repetitii. Dar la pretul ei nu ai cum sa ceri mai mult de la ea.

 

Pt cei care nu stiu, vorbeam despre chitara asta: http://www.thomann.de/gb/bc_rich_bich_spec...ion_archtop.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

da oare n-ar fi cel mai bine pentru omu care vrea metale si chitari ieftine sa cumpere un epiphone si sa-i tufleasca un Invader, EMG sau mai stiu-eu-ce? oricum la banii astia nu cred ca se asteapta la chitara din mahon cu fretboard din abanos

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Daca citeai pe pagina anterioara, vedeai ca am sfatuit omul sa NU-si ia chitara aia. De unde si pana unde ai tras tu concluzia ca sunt obsedat de firma asta? Jackson DK-6 (sau 7) imi place mai mult decat orice B.C. Rich. :)

Aa.. si chiar daca-mi plac mai multe modele, asta nu ma face obsedat. :)

Mi-a placut mult forma Bich in combinatie cu archtop + headstock widdow. Aici cam se termina partea buna.

 

Parti rele:

- Griful e imbinat aiurea cu corpul.

- Fixed bridge-ul care-l folosesc astia de la B.C. Rich mi se pare de rahat. Daca tot se vroia un fixed bridge, era mai de bun gust un Strings-Thru Body.

- Mergea binding-ul ala alb si pe headstock

 

Cam asta am observat eu, doar privind-o. De vazut cum suna nu stiu. Dar la pretul ei, nu cred ca e foarte stralucita.

Daca era facuta mai cu simt de raspundere si din materiale mai de calitate, era o chitara chiar reusita.

Oricum eu o vad ca pe o chitara de studiu, eventual pt sala de repetitii. Dar la pretul ei nu ai cum sa ceri mai mult de la ea.

 

Pt cei care nu stiu, vorbeam despre chitara asta: http://www.thomann.de/gb/bc_rich_bich_spec...ion_archtop.htm

nu am zis obsedat ...in sensul rau :) chill

Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut mult forma Bich in combinatie cu archtop + headstock widdow. Aici cam se termina partea buna.

 

Parti rele:

- Griful e imbinat aiurea cu corpul.

- Fixed bridge-ul care-l folosesc astia de la B.C. Rich mi se pare de rahat. Daca tot se vroia un fixed bridge, era mai de bun gust un Strings-Thru Body.

- Mergea binding-ul ala alb si pe headstock

 

Cam asta am observat eu, doar privind-o. De vazut cum suna nu stiu. Dar la pretul ei, nu cred ca e foarte stralucita.

Daca era facuta mai cu simt de raspundere si din materiale mai de calitate, era o chitara chiar reusita.

Oricum eu o vad ca pe o chitara de studiu, eventual pt sala de repetitii. Dar la pretul ei nu ai cum sa ceri mai mult de la ea.

 

Pt cei care nu stiu, vorbeam despre chitara asta: http://www.thomann.de/gb/bc_rich_bich_spec...ion_archtop.htm

 

Pai partea estetica mi-a placut mult si mie ... si e foarte playable. Plus ca imi place ca are inlayuri doar pe lateralul grifului, nu si pe tastiera. Dar era cam prea scumpa pentru ce stia sa faca. Si nu prea avea sustain. Era una din optiunile pentru viitoarea mea chitara (ONIX Archtop Bariton ), dar ... am gasit si altele.

 

Totusi ma obsedeaza forma aia ... si e si archtop, flamed maple top, binding si widow headstock ... :drool:

 

OFFTOPIC : Pt. admini, cand bagati si un emoticon in genu' :drool: ?

Link to comment
Share on other sites

...
Daca ai zis ca griful ti-e comod si iti place la nebunie cum arata, si o vrei neaparat, poate iti dau eu o solutie cum s-o transformi intr-o chitara (:)):

B.C. Rich Bich SE = 198e (pe thomann)

EMG 81+85 = 186e (pe thomann)

(eventual) Tune-o-Matic Bridge = 1 mil

 

Iei frumos toate si te duci la un lutier (din cate stiu sunt cativa pe la noi) si ti-o modifici. (ca sa iesi mai ieftin, daca esti indemânatic, dozele poti sa ti le montezi si singur, ca nu-i mare lucru)

Ce trebuie sa faca lutierul:

- trebuie sa modifice imbinarea aia aiurea a grifului

- sa faca 6 gauri in spatele bridge-ului pentru string-thru (in caz ca vrei asa ceva)

- eventual sa-ti faca binding alb pe headstock si sa vopseasca in negru spatele grifului (la fel ca mai devreme, in caz ca vrei asa ceva)

... si voilla...chitara care arata superb si care suna si bine pe deasupra. :)

 

Na.. o sa iesi un pic mai scump decat la Senia (unde e 12.5 mil parca), dar cu siguranta mult mai buna.

Acum nu stiu daca merita efortul si investitia (poti sa te interesezi si sa estimezi cati bani tre sa scoti din buzunar pentru toata treaba asta).

Totusi, poti oricand sa cauti altceva in cazul in care te scarpini in cap, faci o fatzã tâmpa si te gandesti ca-s nebun cand citesti ce-am scris eu aici. :)

 

By the way... Mick Thomson (Slipknot) avea un custom bich cam asa: http://www.youtube.com/watch?v=E-xTUTz8l3I (ce-i drept, am luat-o drept model, pt ca mie-mi place foarte mult)

N-o sa sune ca aia (ca aia e neck-thru si corp din mahon), dar nici nu dai pe ea un pret cu 4 cifre in euro, si totusi te alegi cu un custom... hehehe :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.