www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Display Boss Gt-3


DDM
 Share

Recommended Posts

Va cer un sfat:Displayul Gt-3-ului meu nu mai afiseaza corect...literele parca , ,,curg" in partea de jos a ecranului si unde-s multe caractere nu mai sunt redate corect. Care este cauza? Aceste probleme mi-au aparut dupa ce a fost transportat in avion. (cauza mecanica sau electronica?)

Va multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Va cer un sfat:Displayul Gt-3-ului meu nu mai afiseaza corect...literele parca , ,,curg" in partea de jos a ecranului si unde-s multe caractere nu mai sunt redate corect. Care este cauza? Aceste probleme mi-au aparut dupa ce a fost transportat in avion. (cauza mecanica sau electronica?)

Va multumesc anticipat. :)

 

Sincer nu prea ma prind cum e cu "curs-ul" asta al caracterelor.

Daca a aparut dupa transport e posibil sa fi fost lovit cumva.

Display-urile au niste contacte elastomerice care pot pune probleme in caz de soc sau in cazul in care a intrat ceva umezeala la ele.

Daca asta e cauza, nu e o problema chiar asa de mare. Se pot curata, insa nu te-as sfatui sa umbli in el daca n-ai mai avut de-a face cu asa ceva, pentru ca e posibil sa distrugi display-ul. Nu e mare inginerie insa pana ajungi la contacte e un pic de mesterit si tre sa demontezi tot display-ul.

In cazul in care e stricat mai nasol (lovit/spart) iar nu trebuie sa disperi pentru ca un display alfanumeric 2x16 cu backlight e in jur de 50 ron asa

ca poate fi inlocuit cu usurinta. Daca ai pune o fotografie sa vedem si noi cum "curg caracterele" ar fi super.

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

post-4173-1174576860_thumb.jpgpost-4173-1174576869_thumb.jpgpost-4173-1174576898_thumb.jpg

Sincer nu prea ma prind cum e cu "curs-ul" asta al caracterelor.

Daca a aparut dupa transport e posibil sa fi fost lovit cumva.

Display-urile au niste contacte elastomerice care pot pune probleme in caz de soc sau in cazul in care a intrat ceva umezeala la ele.

Daca asta e cauza, nu e o problema chiar asa de mare. Se pot curata, insa nu te-as sfatui sa umbli in el daca n-ai mai avut de-a face cu asa ceva, pentru ca e posibil sa distrugi display-ul. Nu e mare inginerie insa pana ajungi la contacte e un pic de mesterit si tre sa demontezi tot display-ul.

In cazul in care e stricat mai nasol (lovit/spart) iar nu trebuie sa disperi pentru ca un display alfanumeric 2x16 cu backlight e in jur de 50 ron asa

ca poate fi inlocuit cu usurinta. Daca ai pune o fotografie sa vedem si noi cum "curg caracterele" ar fi super.

Bafta !

 

Multumesc Messu.

LCD-ul nu e spart nici macar zgariat.problema este ca nu mai vad clar denumirea patch-urilor nici nr alocat , de editat nici nu mai vb.Referitor la caractere..ele se ,,dubleaza in jos:de ex.in foto sub ,,lead" sau sub ,,blues"apar niste linii verticale.

In afisajele in care sunt folosite caractere de pe ambele linii atunci toate sunt de necitit.

Sa duc Gt-ul la un ,,meserias" sa-l desfaca?Daca e ,,atins" de unde cumpar un alt ,,afisaj"?

inca o data multumesc pentru reply

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Nu,nu am gasit nicaieri update la softul din fabrica si nici o resetare speciala in afara de cea indicata in manual(factory reset).Daca stii de vreun link multumesc anticipat.

incearca sa il duci la reprezentanta.... boss/korg din bucuresti

Link to comment
Share on other sites

Din pacate fotografiile sint foarte neclare.

Punctual stam cam asa:

-daca display-ul nu e busit si nici reset-ul de fabrica nu a dat rezultat e bine sa mergi la un mester, dar mester nu priceput.

-display gasesti la Conex Electronic, Vitacom , etc,... pe stra Maica Domnului. Nu cred insa ca vei gasi cu backlight albastru. De obicei sint pe vede, galben/verde. Daca nu, tre sa faci comanda, de obicei in Germania. Asa cum ti-am spus cele uzuale nu sint foarte scumpe. Cativa zeci de roni.

-daca nu te deranjeaza, da-mi un semn si iti indic si un mester bun, in Bucuresti. Nu-i neam cu mine, nu-i fac reclama, dar stiu ca se ocupa de scule (clape, procesoare etc) pentru Iris, Holograf....

Spune-mi daca te mai pot ajuta cu ceva !

Numai bine !

 

incearca sa il duci la reprezentanta.... boss/korg din bucuresti

asa e. poti merge la reprezentanta. ai grija numai sa nu te jupoaie aia si sa merite sa cumperi un procesor nou cu banii aia :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.