www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reglarea Octavei


Guest Baiatu'
 Share

Recommended Posts

Guest Baiatu'

Sal'tare la toata lumea,

 

Din categoria "how 2 do it yourself ", intrebare : am un Strat cu Floyd Rose.

Tuning-ul e ok pe chitara, cu o usoara problema: la octava tuner-ul sesizeaza o diferenta mica fie in jos fie in sus ( nu e semiton, ci cateva "come" -parca asa la spune, nu?) fatza de nota pe coarda libera.

Am auzit ca se poate rezolva din reglarea octavei.Imi poate cineva acorda un sfat in sensul asta ?

 

Merci frumos,

Link to comment
Share on other sites

Piesele mici (cate una pentru fiecare coarda) pe care se sprijina corzile la bridge se numesc "saddles".

Acestea sunt fixate (fiecare in parte) cu un surub cu cap inbus, care poate fi pus in una din cele trei pozitii. Daca slabesc surubul pot misca piesa longitudinal (cu o cursa de 4-6 mm), pentru fiecare din pozitiile respective.

REglajul se face astfel:

- daca octava este prea sus, trebuie marita lungimea activa a corzii - deci translatez saddle-ul corespunzator spre "spate" adica spre bridge; se strange, se acordeaza, se probeaza octava.

- daca octava este prea jos, trebuie micsorata lungimea activa - misc saddle-ul corespunzator in sens invers; se strange, se acordeaza, se probeaza octava.

Daca schimbarile sunt drastice, este posibil sa fie nevoie sa reglezi si inaltimea bridge-ului, si eventual tensiunea in arcuri.

Toate manevrele trebuie facute in pasi mici, cu rabdare, fara sa exagerezi atunci cand strangi suruburile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.