www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Strato Mod By Dgeekoo


dgeekoo
 Share

Recommended Posts

De mult ma preocupa acest subiect. Si anume:

- Cum sa fac o pozitie (cel putin) serial humbucker din montajul traditional de Strato, fara sa pierd nici cele 5 pozitii clasice (single-coils) si mai ales fara sa modific aspectul chitarii prin adaugarea unor switch-uri suplimentare. Sarcina grea - vreau sa obtin din 5 pozitii 6 (cel putin) cu alte cuvinte.

 

Dupa cautari indelungi pe net, forumuri DIY etc..., rezultatul asteptat nu a aparut. Majoritatea montajelor necesita piese (switch-uri) suplimentare, care strica fata chitarii, sau -daca nu- duc la pierderea uneia (sau mai multor) combinatii din cele 5 pozitii traditionale. Dar a venit inspiratia.

 

Asa ca am incercat sa redesenez schema by my self.

 

Iata ce am obtinut:

 

post-3128-1174053123_thumb.jpg

 

 

Explicatii (instructiuni):

 

- Compromisul este ca am transformat unul din potentiometri de ton (primul in cazul meu) inr-un "dial-split" inspirat de o schema de la Saymour Duncan (dar care se aplica doar la humbucker-e)

- Tonul2 l-am facut "master-ton" pentru ca oricum nu l-am folosit niciodata separat.

- Probleme:

1. este indicat ca firele "comun" de la doza neck si bridge (care in mod normal sunt conectate la ground) sa fie ecranate, iar ecranul sa fie sudat (impreuna cu toate celelalte legaturi de masa) la un UNIC punct comun de masa (trebuie eliminate "buclele" de masa);

2. s-ar putea ca rezultatele sa fie mai bune daca se folosesc pentru potentiometrele "master volume" si "split dial" valori de 500K ( se observa din schema ca cele doua sunt in paralel pe iesire ceea ce duce la injumatatirea sarcinii pasive pe care o introduc in circuitul de semnal); oricum fara sa am posibilitatea sa compar 2 chitari identice (una modificata si alta nu) nu mi se pare ca tonul a avut de suferit in vreun fel., utilizand pot-urile originale de 250K

 

- Functionare:

a. cu pot-ul "split" la minim (zero) conectam in fapt dozele neck si bridge la masa (ground) iar functionarea este cea clasica de Strato cu 5 pozitii

b. cu pot-ul "split" la maxim (zece) in pozitiile 1 sau 5 avem dozele bridge sau neck inseriate cu doza middle.; pozitiile 2,3,4 numai middle (neck si bridge sunt se scurtcircuiteaza)

c. cu pot-ul split in pozitii intermediare (2-9) obtinem diferite combinatii de doze in serie pentru 1 si 5, sau paralel pentru 2 si 4. Pozitia 3 ramane middle.

 

Efectul de humbucking (eliminarea hum-ului) se obtine bineinteles pentru chitari dotate cu doza middle "reverse-polarity reverse-wound".

 

Cam asta ar fi.

 

Astept de la posesorii de Straturi (mai mult sau mai putin "genuine") pareri, comentarii, orice.

Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

crezi ca se poate aplica si in cazul unor doze Fender Noiseless?

 

DE ce nu?

Atentie:

- vintage noiseless se livreaza cu pot-uri de 1Mohm, cred ca este evident ca trebuie folosite acelea si nu cele originale

- atat variantele "hot noiseless" cat si "vintage noiseless" pot avea doua fire negre care in montajul original sunt conectate la punctul de masa; unul dintre fire este terminatia bobinei, celalalt este ecranajul. Trebuie identificat care este ecranajul si lasat conectat la punctul de masa.

- atentie la faza; conectarea in serie este eficienta daca semnalul este in faza.

 

Nu am probat.

 

Daca faci incercarea sunt foarte curios de rezultat.

Link to comment
Share on other sites

DE ce nu?

Atentie:

- vintage noiseless se livreaza cu pot-uri de 1Mohm, cred ca este evident ca trebuie folosite acelea si nu cele originale

- atat variantele "hot noiseless" cat si "vintage noiseless" pot avea doua fire negre care in montajul original sunt conectate la punctul de masa; unul dintre fire este terminatia bobinei, celalalt este ecranajul. Trebuie identificat care este ecranajul si lasat conectat la punctul de masa.

- atentie la faza; conectarea in serie este eficienta daca semnalul este in faza.

 

Nu am probat.

 

Daca faci incercarea sunt foarte curios de rezultat.

 

stiu ca pot-urile sunt de 1 megaohm (d-aia am intrebat), eu le-am montat, singur. da cum imi dau seama daca sunt montate in faza? eu cred ca doza de middle e la fel cu cea de neck (au aceeasi serie) si le-am montat cum mi-au venit.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

stiu ca pot-urile sunt de 1 megaohm (d-aia am intrebat), eu le-am montat, singur. da cum imi dau seama daca sunt montate in faza? eu cred ca doza de middle e la fel cu cea de neck (au aceeasi serie) si le-am montat cum mi-au venit.

 

Daca respecti polaritatea din instructiuni sunt trebuie sa fie in faza.

Este adevarat ca au 3 fire? (2 negre si unul alb -neck si middle- sau galben -bridge)

Link to comment
Share on other sites

Daca respecti polaritatea din instructiuni sunt trebuie sa fie in faza.

Este adevarat ca au 3 fire? (2 negre si unul alb -neck si middle- sau galben -bridge)

 

Au numai doua fire. dozele de neck si middle au firele cu aceleasi culori galben+negru. Asa am primit io pachetu' :) .

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.