www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor Fractal Audio Axe-Fx Standard


Recommended Posts

Pret: 800 EURO


Localitate: Bucuresti


Contact: +40 722 340 721


Link producator: http://wiki.fractalaudio.com/gen1/index.php?title=Axe-Fx_Wiki_Manual


Stare: Foarte buna/Ca nou

Accept schimburi: Nu accept schimburi

Salut,
 
Folosesc din ce in ce mai putin procesorul in ultimul timp, motiv pentru care am hotarat sa-l vand, desi o sa ma despart foarte greu de el. Este vorba de Axe-Fx, varianta standard, modelul cu care acest procesor a devenit atat de cunoscut si care a ridicat extrem de mult stacheta in domeniu. Probabil ca a fost si a ramas cel mai bun procesor de chitara. Daca Steve Vai, Greg Howe, John Petrucci si multi alti chitaristi de top l-au inclus in rig-ul lor, cred ca poate fi bun pentru oricine.
 
Din punct de vedere hardware are convertoare excelente si intrari / iesiri cat pentru cel mai complex setup. Software, simuleaza integral si extrem de fidel tot lantul de echipamente necesare pentru chitara, inclusiv: pedale, amplificatoare, cabinete, microfoane. Este foarte bine gandit din punctul de vedere al controlului parametrilor, astfel incat posibilitatile de a crea rig-uri de chitara si efecte noi sunt limitate doar de imaginatie. 
 
Tot ce face echipamentul asta se poate citi cel mai bine in manualul lui:
iar documentatii, preset-uri, cabinete noi si pareri se gasesc suficiente pe Internet, cele mai multe aici:
 
Procesorul este cumparat de mine din State si folosit atat live cat si prin studio, timp in care a functionat excelent. Este extrem de fiabila jucaria asta. Eu am cantat cu el si cu si fara amplificator de chitara, suna bine oricum. Are simultatoare foarte bune de amplificator si destule (70). E usor de transportat la cantari intr-ul rack de doua unitati si, impreuna cu un midi controller mic (Rocktron Midi Xchange in cazul meu), fac o solutie completa, care iti salveaza spatele, timpul de probe de sunet si suna excelent, parca am mai spus asta.
 
Sper ca n-am exagerat cu laudele, dar scula asta chiar merita. Daca este vreun chitarist care nu stie ce e cu procesorul asta ar fi bine sa se intereseze oricum. De cand a fost lansat modelul asta au mai aparut cateva versiuni, dar functionalitatile esentiale sunt incluse aici. In mod sigur raportul calitate-pret pentru varianta asta nu poate fi concurat de nicio alta.
 
Aspectul exterior este excelent, ai putea crede ca e nou. A stat prins intr-un rack tot timpul. Butoanele merg bine, eu am folosit in principal interfata software. Se alimenteaza normal, la 230V si are ultima versiune de firmware instalata, v11.0.
 
Pretul este 800 de euro fix, fara schimburi.
 
 
 
 
 
 
 
 

post-16767-0-53303400-1480422672_thumb.jpg

post-16767-0-73340200-1480422683_thumb.jpg

post-16767-0-29620900-1480422684_thumb.jpg

post-16767-0-93291600-1480422691_thumb.jpg

post-16767-0-97309700-1480422692_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.