www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Paralel Cu Instrumentul...


Guest Peterr
 Share

Recommended Posts

Mi-am luat (in urma unui anunt pe forum) un Ibanez Rg 270. Sincer, nici macar nu stiu cum se tine o chitara, de cantat nu mai zic... intrebarea e: Care e primul pas? Ce trebuie facut prima data? De la diverse persoane am inteles ca e rau sa te apuci sa inveti melodioare si intro-uri de piese celebre (v. Nothing Else matters) pentru ca facand asta iti dezvolti niste deprinderi gresite (ciupit aiurea, miscari masturbative pe griff).

 

Help :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Ok pai primul pas ar fi sa inveti sa ti chitara in mana ca nu sti ... apoi ... toni's corner ... dar iti recomand inainte de toni's corner sa vizitezi http://www.prochitara.go.ro/lectii.htm sa citesti cu atenti iar apoi Toni's corner ... :) have a nice guitar ... o da si cand inveti sa prinzi bine corzile si sa ti penita in mana exerseaza cu metronomul si exerseaza acorduri ... invata armonica si apoi solistica ... poti incepe cu Nothing else matters ... toti pe care i-am cunoscut au inceput cu mel. asta .... nici nu-i asa usoara da nah ... si eu tot cu ea am inceput :) ia-ti d pe net Guitar Pro 5 si partituri .... dak nu-l gasesti ia ID-ul meu de mes ... am si 20.000 partituri :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru increderea acordata!

 

Da, poti vizita sectiunea Toni's Corner, unde se afla (deocamdata doar) prima serie de lectii video pentru incepatori. Sunt pentru chitara acustica, dar cred ca poti invata cate ceva de acolo!

 

Multa bafta, si daca e ceva, suntem cu totii alaturi de tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

daca vrei ma cateva metode de chitara. Sunt pe note(nu tabulaturi) deci cred ca te pot ajuta. Nu cred ca pot sa le atasez aici..deci idu meu de yahoo e vlad_623. Iti recomand sa incepi pe note..o sa para plictisitor..dar e mai bine asa. io am inv pe note ceva vreme..m`am lasat si e greu sa te apuci din nou pe note.Succes

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, DoomShadow pentru site-ul prochitara. Chiar erau lucrurile pe care le vroiam.

In privinta coltului lui Toni, e chiar util si tin sa imi exprim recunostinta.

Dumi... eu partituri pe note stiu sa citesc cat de cat, iar dupa ce invat notele pe chitara cat de cat bine (ceea ce va dura minim 6 luni) nu cred ca o sa am probleme cu transpunerea lor pe corzi. Pe de alta parte nu imi doresc intr-atat sa invat sa cant niste piese celebre (de pe tabulaturi si partituri - acestea fiind mai mult de exercitiu) cat imi doresc sa pot canta un acord propriu atunci cand imi vine in cap.

 

Thank you all. (Daca mai aveti sfaturi, please reply to this topic - I'm like a sponge! :) )

 

:)

Edited by Peterr
Link to comment
Share on other sites

Guest green river

salut,

 

si eu sunt in aceasi situatie ca si el, problema e ca am 22 de ani :) si acum cateva zile mi-am luat o chitara. Intrebarea este: crede-ti ca mai are rost sa ma apuc la varsta asta de chitara? Tin sa precizez ca sunt total paralel cu acest intrument.

 

mersi..

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

@greenriver: pai daca tot ti-ai luat chitara, tine-te de ea, oricum o faci pentru tine sa te distrezi deci nu e nimic de pierdut daca iti place ceea ce faci, nu varsta e importanta, stai calm ca orice se invata, deci pune-te pe repetat si o sa vezi ca se merita :)

ps: better late then never

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Dupa ceva vreme, daca vrei sa inveti ceva tehnici, da este mai recomandat dupa ce stii ceva chestii de baza, sa vizitezi www.ultimate-guitar.com sectiunea de lectii...

Link to comment
Share on other sites

Noi doi suntem intr-o situatie foarte similara. :)

 

Depinde cat pian ai facut inainte. Eu am facut pian de la 7 ani (inca fac :) ), si m-a ajutat foarte mult, daca mai tii minte macar teoria ce ai facut-o acolo o sa fie un plus foarte mare.

 

Sa incepi cu cantece usoare... o tema de cateva acorduri care se repeta de-a lungul piesei (ex stand by me ai 4 acorduri simple, nu e nici o problema nici solistica).

 

Nu iti recomand sa incepi cu intro-uri celebre de la piese sau diferite solouri numai daca inveti toata melodia. Daca faci asa o sa ajungi intr-un moment cand o sa fi nevoit sa dai o reprezentatie (unui prieten) si sa nu sti nici o melodie cap-coada.

 

Poti incepe si cu niste solistica daca ti-ai format digitatia si viteza cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

@greenriver: nu mi se pare atat de importanta varsta la care incepi.. Entuziasmul face diferenta :)

 

@Ismael: eu tot la 7 ani am cantat la pian pentru prima data.. diferenta e ca eu de atunci am mai cantat asa.. f. rar, din cand in cand si cateodata :) oricum.. stiu sa recunosc o nota.. daca stiu un refren destul de bine.. nimeresc notele din vreo 3 incercari.. deci nah.. nu`s total paralel cu muzica.. multumesc de pontul cu Stand by me :( o sa il incerc .. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.