www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BOSS Distortions


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest Steven

Am nevoie de o pedala cu ajutorul careia sa-mi rotunjesc sunetul.Am un VOX Pathfinder 15R care are ceva distors pe el(il folosesc pentru studiu individual si cantari in spatii restranse), dar as avea nevoie de ceva mai puternic pentru solistica.Acum eu ma intreb daca sa-mi iau BOSS SD-1 pe care sa-l folosesc ca booster la distorsul pe care il am deja sau sa-mi iau DS-1 pe care sa-l folosesc ca distors, iar amp-ul sa-l am pe clean.Bineinteles ar mai fi si OD-3, OS-2, OD-2R sau chiar MT-2 pentru un distors mai suparat, dar care nu stiu cum se preteaza la solistica(nu death, black, ci heavy, hard).Asa ca ce mi-ati putea recomanda???

Link to comment
Share on other sites

boss sd-1. cea mai buna pedala de distors pe care am avut-o vreodata. acum folosesc un dod fuzz, dar strang bani sa-mi iau din nou bossul.

13681[/snapback]

 

ba s-avem pardon. sd-1 e pedala de overdrive (cum tradeaza si numele :) ) si nu de distortion. e o diferenta. overdrive-ul foloseste distortionul din amplificator si doar adauga ceva gain, sustain (deci ideal pt solo) sau pur si simplu face sunetul mai "gras". asadar, un overdrive face un amp sa sune mai bine dar pastreaza (in cea mai mare mare masura) caracteristicile tonale. un distortion poate face un amp sa sune complet altfel, eu nu servesc asa ceva si sustin cu tarie ca amplificatorul tre sa produca sunetul de baza si nu pedalele. asa ca mai intai domnul chitarist trebuie sa isi gaseasca un amp care sa-i mearga la suflet si abia dupa aia sa mai bibileasca eventual sunetul cu pedalele absolut inevitabile.

 

revenind, trebuie spus ca boss sd-1 e si un booster ideal. pus in fata unui solid state face minuni, iar cu un all-tube face minuni la patrat. l-am folosit multa vreme si inca il mai am pe aici pe undeva, m-am atasat de pedala aia galbena ca un galbenus :). o vandusem la un moment dat si o inlocuisem cu un ibanez smashbox (vroiam eu ceva foarte agresiv, dar pedala aia e o aberatie, prea suna a nu-metal). asa ca am cumparat din nou sd-1. acum folosesc hughes&kettner tube factor, care e cea mai grozava pedala de overdrive pe care am pus eu piciorul vreodata. dar in limita a 60-70 de coco, sd-1 nu prea are concurenta. BUNA ALEGERE !

Link to comment
Share on other sites

uite ca m-am luat cu predicile si am uitat un aspect. ca am impresia ca nu prea ii clar cu overdrive-ul asta cum sta problema. pedala asta are 2 functiuni distincte:

 

1. overdrive = adauga "ultima picatura" de gain, sustain face sunetul mai "gras", etc. => poate fi folosit pt o gramade de chestii ******, de la crunch pana la high gain (pt cine vrea un sunet bun si transparent, si nu pt cei care prefera jucarii de gen metal master).

 

2. booster = amplifica semnalul chitarii, face chitara sa iasa in fata intr-o situatie live.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.