www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre folk si reggae


Guest marina
 Share

Recommended Posts

Guest marina

M-am gandit sa deschid acest topic pt ca imi place ft mult muzica folk si cea reggae(pe primul loc ramanand rockul),dar si pt ca acestor genuri de muzica nu li s-a acordat asa de mare atentie.

Folkul imi palce datorita chitarii reci,dar si datorita calitatii versurilor!Nu trece 1 zi fara sa ascult macar o melodie Nicu Alifantis,Ducu Bertzi sau Pasarea Colibri.

In aceiasi masura, imi place si muzica reggae!Nu de curand l-am descoperit pe Patrice.Bineinteles ca nu i-am ascultat toate melodiile,dar am ascultat destule ca sa pot spune ca imi place ft,ft mult.In fiecare seara asculta macar 1-2 melodii (ca sa dorm mai bine :) ).Am ascultat si Bob Marley,dar vocea lui Patrice imi place mai mult.

Vreau sa aflu parerea voastra si despre aceste genuri de muzica pt ca nu s-a vorbit asa de mult despre asta!

 

Sunt foarte nerabdatoare sa va "ascult" opiniile cat mai originale!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hmm...cu reggae-ul nu m-am omorat niciodata.Dar folk-ul, da, e unul dintre genurile mele preferate...Alifantis, Doru Stanculescu, Vali Sterian(eh, asta o mai da si in rock), Celelalte Cuvinte(asemenea) ar fi doar cativa dintre preferatii mei.

Link to comment
Share on other sites

Guest tambourine_girl

Eu cred ca, indiferent de cate manele ar ataca, invada, infecta teritoriul muzical, rock-ul si folk-ul vor avea intotdeauna un numar mare de adepti. Si, despre folk: eu il prefer pe cel mai "vechi", daca pot spune asa: pasarea colibri, ducu bertzi. Adica nu ma omor dupa ada milea, florin chilian etc. Si reggae, hm, de curand am inceput sa mai ascult, asa ca nu ma pronunt.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Da mai, sunt de acord ca Celelalte Cuvinte nu sunt chiar folk, dar nici rock progresiv nu sunt...Hai sa facem un compromis si sa acceptam ca they rock! :)

Link to comment
Share on other sites

CELELALTE CUVINTE

Primele 2 albume sunt clar rock progresiv, cea mai buna comparatie care imi vine acum e Rush. Urmatoarele albume pastreaza filonul progresiv, dar mai sunt si alte influente : "Se lasa rau" - speed-thrash, Armagedon - heavy-power, Ispita si NOS - alternative.

Link to comment
Share on other sites

marina am ascultat multa muzica ... iar reggae este un stil destul de drag mie. Am ascultat de exemplu o tipa Judy Boucher, care canta cu vocea si cocheteaza cu stilul acesta de muzica...foarte dragut ... nu toate piesele, dar majoritatea suna destul de placut la ureche .... iti spun asta fiindca este mai putin cunoscuta ... poate gasesti sa asculti.

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

Michel iti multumesc mult pentru recomandare,o sa caut si o sa iti spun cum mi s-a parut!

Ma bucur daca ati putea sa mai dati din cand in cand astefel de sugestii! :)

Moisoiu ai spus despre Patrice ca este cam manelistic,mie nu mie se pare,pentru ca atunci cand ascult ceva eu iau in calcul mai mullte aspecte,cum ar fi,timbrul voci,linia melodica si inca multe altele si sincer mie nu mi se pare ca poate fi asemanat cu nici un manelist!!! :PMa rog,asta este parerea ta...

Apropo,stiam ca reggae este folkul jamaicanilor si de aceea le-am luat impreuna! :)

Link to comment
Share on other sites

nu ascult reggae dar simt nevoia sa precizez acest lucru

 

din cate stiam, patrice e german, iar daca un neamt isi poveste vocea in halu ala ca sa imite un jamaican agramat care a fumat iarba si s-a trezit ca stie engleza...da...patrice este manelist...

iar legat de marley...well...no comment..

sunt mai subiectiv dar din moment ce nu se poate o pronuntie decenta sa ramana la iarba lui si sa cante in jamaicana RIP

(vorbesc oarecum in necunostinta de cauza, dar mi-am zis si eu parerea :) sper ca nu am ofensat pe cineva)

 

later edit: de abia acum observ ca am fost cat de cat rau asa ca astept injuriile pe private...mai ales ca nu am ascultat nimic din muzica lui (desi din ce mi s-a dat sa ascult tot mi se pare ca are o voce de agramat)

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

Dyster skog am inteles parerea ta,dar daca ai spus ca nu prea ai ascultat reggae,atunci...

Eu consider ca nu are prea mare importanta nationalitatea! Si ce ca nu este pur sange jamaican?Daca omu are voce si canta cat de cat bine acest gen de muzica...

Stiu ca Marley este cel care a initiat reggae,dar totusi nu tb privit ca un zeu,asa cum fac multi!Nu contest calitatea vocii sale,ceea ce a facut el,dar tb sa admitem ca si altii pot fi buni!Nu ma refer la patrice,dar chiar nu mi se pare frumos sa zicem ca e manelist!!

Link to comment
Share on other sites

Winston Groovy, John Holt, Barry Biggs ... in fine, sunt doar cativa artisti de muzica reggae pe care am reusit sa-i ascult zilele astea. As vrea sa spun si eu cateva lucruri sper corecte fiindca sunt doar niste constatari personale. Muzica reggae a aparut prin anii 60 in Jamaica si era o combinatie de ritmuri africane din Jamaica, jazz, soul si R&b. Intre anii 60-75 muzica ska si reggae a inceput sa fie tot mai influentata de muzica care domina acea perioada in intreaga lume, rock si pop (rock britanic) Totusi lucrul cel mai important al acestei muzici este acela ca avea mesaj revolutionar, texte politice ... Tot in acea perioada a existat (cum stiti cu totii) o alta miscare non violenta care striga pentru pace. Prea tare ca sa nu fie auzita. Miscarea Hippie, care lupta impotriva razboiului din Vietnam si pentru drepturile si libertatile omului. Aceasta a fost si rampa de lansare a vocii, chitarii si geniului lui Bob Marley. Influentele muzicii rock in muzica lui sunt destul de evidente. Astazi textele politice din muzica reggae au devenit texte de dragoste iar asta este un lucru bun. Consider ca perioada cea mai "bogata" a muzicii a fost perioada 60-80 ... o explozie in muzica. Poate mai bine totusi ca acum nu mai explodeaza nimic (in muzica cel putin) Prefer sa aud prin cantece "I love youuuuuu" decat strigatul ala disperat "Give peace a chance" ...

 

Ascult cu mare placere Alifantis si alti artisti folk. Cenaclul Flacara era o miscare pacifista in felul ei ... (parca ma vad, SA FIE PACE IN LUMEEE ... PACE,PACE,PACE PE PAMANT) ... doar ca era o supapa, controlata de sistem. Nu mai vorbeam 3 zile dupa Cenaclu de atata urlat si reveneam prin parcuri cantand "Pustoaicooo tu ai sange de viperaaa ... Prin anii 80 erau niste spectacole extraordinare la teatrul Bulandra sustinute cu versuri superbe de Florian Pittis despre perioada Beatles si perioada Hippie ...

Chiar ... de Bob Dylan de ce nu mai vorbeste nimeni, Paul Simon, Cat Stevens, Joan Baez ... Joe Cocker ... Janis Joplin ... scuze sunt offtopic.

 

Si tot offtopic mai ascult cateodata Andriesi si chiar ... FFN (Formatia Fara Nume) Am aflat ca doi din membrii trupei traiesc prin Canada sau America si din cand in cand mai scot cate o piesa .. cautati pe net.

 

De marina ... mi-ai dat apa la moooaraaa. Auditie placuta.

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

Michel mi-a crescut inima,mi-a facut asa mare placere sa citesc tot ce ai scris~~ :)

Ai eu ascult Alifantis si cu ft,ft mare placere il ascult pe Pitits de care imi place extrem de mult! :) Cand am fost la Sighisoara si a inceput Pitis sa cante si sa recite toata lumea a izbucnit intr-un ropot de aplauze si strigate!Este cu adevarat o mare aparitie!Si ceea ce mi-as dori eu si poate tu ai vazut este pieasa "Visul unei nopti de vara" in care Pitis l-a jucat pe Puk.Eu am vazut piesa cu actori tineri,dar am auzit ca Pitis facea un rol de milioane!Acum am putu sa iay de pe net piesa,dar este numa audio,chiar si asa are un mare farmec! :(

Hai ca si eu am fost cam offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ehh,rockul vine tot timpu primul!!

Desi cred ca tb sa bag in topicul acesta si despre jazz,pt ca incep sa il descopar din ce in ce mai mult! :)

Link to comment
Share on other sites

Ehh,rockul vine tot timpu primul!!

Desi cred ca tb sa bag in topicul acesta si despre jazz,pt ca incep sa il descopar din ce in ce mai mult! :)

Incearca sa treci cand ai timp pe aici ... http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...569entry21569 ...

 

presimt ... :) ... ca o sa ai ceva de postat acolo ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.