www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Rack Pt Pc


Guest om__bun

Recommended Posts

Guest om__bun

Salutare. Am si eu o mare nedumerire pe care v-o impartasesc: am un laptop mai vechiut (1 an) si ceea ce ma necajeste la el este hard discul de 40gb.M-am hotarat sa cumpar un rack extern si un hard disk normal de pc eventual s-ata. Problema este insa rack-ul: am gasit o gramada de oferte de la 3-4 sute pana la 2 mil si ceva...am vazut ca unele sunt din aluminiu dar fara cooler si altele din plastic cu,cooler sau metalice si cu cooler dar peste 2 milioane.Nu ma prea pricep la temperatura optima de functionare a unui hard disk si nu as vrea ca zgarcindu-ma pentru cateva sute sa risc ca peste ceva vreme sa prajesc hard discul. De aceea va intreb daca aveti habar despre asta si imi puteti da si mie un sfat. Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

HDD-urile nu au nevoie de coolere. D-aia in carcasa PC-ului, HDD merge fara cooler. Pt. hardurile ce opereaza la viteze de 15.000rpm se recomanda folosirea unui cooler.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai practic este asa:

- cumpara un HDD de laptop de 80 sau 100 sau 160 GB (cat iti permite buzunarul)

- o minicarcasa pentru HDD de notebook extern cu interfata USB2.0 (cam 4-500.000 la orice magazin mai rasarit)

- pui HDD nou in PC si pe cel vechi il faci exern (si portabil)

- in felul acestat rezolvi si alimentarea discului extern care se face direct pe USB (de obicei cablul mai are un conector de USB numai pentru un supliment de curent la alimentare daca este necesar)

 

pentru HDD daca iei o carcasa de aluminiu chiar nu ai probleme cu racirea (HHD-urile de Laptop sunt facute sa mearga in conditii mai "vitrege")

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.