www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Shawbucker Strat (American Standard)


ADIDAS
 Share

Recommended Posts

Stiu ca stratul in cauza este disponibil inca de la inceputul anului curent dar nu stiu cata lume e constienta de imbunatatirile aduse de Fender la acest ultim model.

 

Avand in vedere ca am avut o problema cu potentiometrii la un bas si am avut nevoie sa inlocuiesc pot-uri de 500K cu pot-uri de 250K am inteles mai bine cat de important e sa ai pot-uri de 500K pe humbucker si 250K pt. single.

 

Mereu am considerat ca straturile HSS sunt un compromis si ca humbucker-ul de pe un strat HSS nu va fi niciodata un humbucker adevarat. Drept urmare consideram ca orice chitarist adevarat trebuie sa aiba obligatoriu minim doua chitari: una SSS si una HH, gen Fender strat + Gibson Les Paul.

 

Acum cei de la Fender au rezolvat problema si acum un strat HSS e o optiune de luat in seama:

 

 

Explica nenea acolo ce si cum.

 

Dar se pare ca au ameliorat si o alta problema importanta la headstock (min 3:26):

 

 

Probabil se poate mai bine dar din punctul meu de vedere este cel mai bun strat HSS scos vreodata. Stiu ca problema humbucker-ului era remediata pe chitarile Suhr parca. Acolo din ce stiu eu se foloseste o rezistenta ca sa faca dintr-un pot de 500K un pot de 250 cand se trece pe single-uri. Mai exista si varianta dozelor active unde nu sunt diferente de valoare la pot-uri pt humbucker si single coil.

Edited by ADIDAS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca cineva a reusit sa amelioreze treaba cu humbukerul care trebuie sa sune si a humbuker si a single in split.E vorba de chitarele Mastercaster(richie sambora folosea o chitara deasta).

Masterbucker(sau doublebucker) se pare ca reuseste sa functioneze in ambele moduri destul de ok.Nu intru in termeni tehnici dar un humbuker splitat se pare ca e influentat de campul magnetic al jumatatii nefunctionale si nu suna a single pur.Masterbuker se pare ca a depasit aceasta problema

 

http://www.guitarmaker.de/MC.htm

Edited by Vince Windrider
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Io zic ca masterbucker-ul nu va face niciodata mare branza pt ca un chitarist adevarat vrea anumite chestii de la o doza single si ceva complet diferit de la o doza humbucker. Folosind exact aceleasi bobine si pt single si pt humbucker cred ca e un compromis. Parerea mea.

ca sa aiba sustinere ceea ce zici tu trebuie sa fi probat dozele respective si sa fii un chitarist ``adevarat``.altfel ramane doar o parere cum se obisnuieste prin Romania

Link to comment
Share on other sites

ca sa aiba sustinere ceea ce zici tu trebuie sa fi probat dozele respective si sa fii un chitarist ``adevarat``.altfel ramane doar o parere cum se obisnuieste prin Romania

 

Poi explicatia logica e data fix de cei care au inventat Materbucker-ul sau cum ii zice. Cand s-a facut humbucker din doua doze single nu s-a obtinut un humbucker multumitor. Nici macar din punctul lor de vedere.

 

Nu cred ca are rost sa facem o disputa din asta. Bobinele pt single coil sunt totdeauna diferite de cele de humbucker. Vrei sa ne apucam sa debobinam doze si sa numaram spire si sa masuram firul ca sa demonstram niste chestii simple? :) Nu cred ca are rost.

 

Si ca sa iti dau ceva si mai logic, poate la single coil preferi magneti alnico si la humbucker preferi ceramici. Exista multe doze humbucker si single coil.

 

Nu am chef sa ne certam. Poti sa consideri ca-s naspa si ca tu esti mai misto. Pt. mine e OK.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

departe de mine gandul de a face o disputa sau a ne certa.ce vreau sa spun e ca e posibil ca dozele astea sa sune bine in ambele situatii.nu am probat dar totusi le folosesc sambora si jabs.daca imi aduc bine aminte concertul bon jovi din madison square unde sambora folosea un strat mastercaster m a facut foarte curios cum obtine cleanul cantand la o chitara cu humbukere.asa am dat de ele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.