www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eko Mm - 300 (Bass)


ADIDAS
 Share

Recommended Posts

Nu sunt sigur daca am postat la sectiunea potrivita. Ca vad aici doar recenzii de chitari si nu prea vad recenzii de chitari bass.

 

Dar daca nu am postat unde trebuie, dati un report sa il mute adminii unde trebuie.

 

Deci, asadar si prin urmare.

 

Prolog

 

Aventura mea a inceput in urma cu un an de zile era vorba sa facem o formatie dar nu aveam basist. Am zis, OK eu am mai cantat la bass in alte trupe unde nu era bass. Singura problema era ca nu aveam o chitara bass si nici bani foarte multi. Am cautat aici pe forum si un nene vindea un Eko MM - 300 la 1000 de lei cand in magazin nou costa 900 de lei: http://www.magazinuldemuzica.ro/Eko-MM-300-Metallic-Blue-_-62651.html

 

Mie mi-a placut bass-ul dar pe langa pretul exagerat mai era si lovit. Drept urmare am cautat sa vad de unde pot il iau nou la un pret bun. In cele din urma l-am cumparat din Italia (http://www.soundsrl.it/eko-mm-300-chrome-red_cod17525.html) la pretul de 800 de lei in care era inclus transportul si asigurarea. L-am luat de la ei si pentru ca voiam neaparat sa fie rosu si la ei am gasit rosu si trimiteau si in Romania la un tarif decent.

 

Capitolul I - Marea fericire

 

Bassul a sosit cu UPS Courier, oameni amabili, de treaba. Bass-ul a fost super impachetat in doua cutii de carton si n-spe straturi de folie cu bule cu aer, bulletproof. Cand l-am scos din cutie bass-ul a sosit perfect acordat. Mi-am infipt cablul in el si am cantat pur si simplu.

 

Bass-ul e destul de greu, ceea ce imi place. La capitolul finisaje nu am gasit mari defecte sau ceva ce sa bag de vina. Poate butoanele de volum veneau prea aproape de aparatoare si un pic zgariau placa de metal pe care erau prinse dar aia s-a rezolvat rapid.

 

Cu actiunea nu am avut probleme niciodata, nici un dram de fret buzz. Cred ca as putea sa mai las corzile un pic mai jos dar momentan imi plac asa cum sunt. Cheitele tin foarte bine acordajul. Bass-ul e destul de bine construit si pot sa spun ca am fost foarte fericit de achizitia mea. M-am laudat cu el si aici pe forum.

 

Capitolul II - Marea dezamagire

 

Marea dezamagire a venit cand am inceput sa cant pe backingtrack-uri sau cand incercam sa fac playthrough. Tot timpul era foarte greu sa fac un ton care sa se potriveasca in mix. Intotdeauna iesea un ton aiurea de tot. Inital am crezut ca am prea multe joase dupa care am constatat ca problema era fix in celalalt capat al orasului. Aveam prea multe inalte. Mi-am facut tot felul de preseturi, am incercat preseturi de pe internet dar nimic. Orice faceam bass-ul nu suna bine.

 

Intre timp am mai descoperit ca intonatia nu era facuta la el dar aia s-a rezolvat foarte rapid. Marea problema ramaneau tonurile. Am incercat sa cobor doza, sa o ridic. Am incercat toate variantele din potentiometrele bassului dar nimic. Am schimbat corzile am pus un set Billy Sheehan signature. Nici asta nu a rezolvat problema. Am incercat sa folosesc tot felul de VST-uri dar orice am facut a fost degeaba.

 

La un moment dat cand incercam sa rezolv problema din controlul de volum am realizat ca potentiometrii de volum sunt cel mai probabil lineari si nu logaritmici cum ar trebui sa fie. Am desfacut bass-ul si am descoperit ca am intuit corect. Potentiometrii de volum erau lineari de 500K. Cu ocazia asta am urmarit si legaturile dozei.

 

Bass-ul are o doza humbucker cu doua controale de volum si un control de ton. Doza e splitata si are cate un control de volum pentru fiecare bobina. Schema electrica este fix ca la un Jazz bass Fender. Drept urmare am realizat ca potentiometrii erau complet aiurea in copac. Pentru doua controale de volum la doua bobine separate trebuiau folositi potentiometri logaritmici de 250K si nu de lineari de 500K.

 

Capitolul III - Rezolvarea vietii

 

Totul s-a rezolvat cand am cumparat 3 potentiometrii logaritmici de 250K asa cum se pun pe Jazz bass-urile Fender. Am mai cumparat si un condensator Orange drop de 047uF. Am montat toate chestiile in chitara si acuma toate tonurile sunt perfect. Diferenta e enorma. Are un ton suculent, rotund si carnos cum trebuie sa aiba orice bass. Expresii de chitaristi. :)

 

Doza seamana enorm de mult cu o doza Seymour Duncan SMB-4D si ma refer aici inclusiv la codurile de culori ale firelor. Am scos si doza afara sa vad ce fel de doza e. Doza chiar mi s-a parut foarte buna si sunt impresionat ca au pus o doza atat de buna intr-un bass atat de ieftin.

 

Concluzie

 

Bass-ul e misto, nu pot sa zic ca nu imi place dar consider ca nu e normal sa vina bass-ul din magazin cu componente gresite. Cand cumperi un bass vrei sa canti la el nu sa inveti despre componente. Totusi mi-a prins bine sa invat niste lucruri practice despre potentiometri. Cu ocazia asta am tras si alte concluzii despre chitari.

 

Ma gandesc sa clonez un preamp on-board Seymour Duncan sau Music Man sa il fac sa fie o clona autentica de Music Man. Schema de doza humbucker splitata cu controale de volum pt fiecare bobina nu mi se pare foarte utila sau practica. Deocamdata nu am chef sa frezez in bass sa fac loc pt baterie si placa de preamp. Oricum acum suna foarte bine si sunt foarte multumit de tonul lui.

 

Chiar daca sunt doua bobine in aceeasi doza exista diferente subtile intre tonurile fiecarei bobine. 

 

As recomanda cuiva sa cumpere Eko MM - 300?

 

Daca persoana care il cumpara are cunostinte temeinice in modul cositorian, da, poate sa il cumpere fara ezitare. Daca e un incepator mai degraba i-as recomanda sa cumpere un Squier.

 

Marea enigma

 

Nu pricep defel cum pot unii sa scrie review-uri atat de elogioase la adresa tonului acestui bass. Ori vor sa vanda bass-ul si isi lauda marfa, ori sunt niste incepatori ilustrii. Sau poate sunt surzi si canta la bass dupa ochi.

 

Concluzia concluziilor

 

Eko MM - 300 e un bass bun cu o doza foarte buna dar cu potentiometrii gresiti.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.