www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parodiile pe seama lui Yngwie Malmsteen


Guest Tony
 Share

Parodiile pe seama lui Yngwie Malmsteen  

69 members have voted

  1. 1. Cum vi se par?

    • Ofensatoare
      8
    • Haioase
      57
    • Ma gandeam sa fac si eu una
      12


Recommended Posts

Eu nu inteleg cum adik se poarta urat cu fanii , chestii de de genu !!! Adik ce ati vrea , la fiecare sa ii semnseze chitara ???

Ia uitati-va atent , cred ca e unul din chitaristii care arunca cele mai multe pene in public. Pai toate vedetele au acest comportament , doar ca pe seama lui Malmsteen s-a facut mai multa valva ( si asta din cauza ca e cineva) . Pai daca Malmsteen se poarta naspa ce sa mai zicem de Blackmore , care cik a afirmat ca "Clapton can't play guitar" ( ei na , comparativ cu el cam asa e , dar NU se cade sa zici asa ceva).

Am citit un articol In Total Guitar cu top 100 guitar players , in care unii chitaristi erau rugati sa faca si ei topul lor . Unul din ei a fost Malmsteen care a vb foarte frumos si respectuos si a zis ca sunt foarte multi , Al di Meola , Uli Jon Roth , Vai etc. Toti sunt foarte buni , toti au un stil propriu foarte frumos. Deci terminati-o cu polemicile desprea caracterul lui Malmsteen si ia sa facem una despre cum PANEAZA Malmsteen , zic ca ar fi mai educativa. ( daca ar fi ceva ce ma seaca la Malmsteen este ca in toate videourile facute cu el nu iti arata Panatia da asa , ca la prosti).

Si inca o chestie , ganditi-va ca omul a avut o viata nu chiar usoara , la inceputrile carierei fiind refuzat de CBS parca ( daca nu asta oricum , o casa de discuri importanta din USA ), a avut accident care aproape ca l-a paralizat si chestii de astea.

Parodiile mi se par foarte faine , poate un pic exagerate la unele faze dar is foarte tari ( mai ales faza cu lungimea penisului si cea cu the "button for world domination" ) !

Link to comment
Share on other sites

Legat de Eric Clapton, nu vreau sa fiu rau, da nici un kitarist de blues nu se poate ridica la nivelu unui kitarist clasic sau neoclasic. Nici nu are ce cauta intr-un asemenea sondaj fiindca genurile sunt extrem de indepartate ca nivel de dificultate.

 

Kitaristii de blues sunt primii care se simt frustrati atunci cand ii vad pe virtuosi cum presteaza. Pana si marele Gary Moore il acuza pe Yngwie ca "exagereaza inutil". Atunci hai sa-l acuzam si pe Paganini ca se spargea in figuri inutil.

 

Pana la urma publicu doreste spectacol pe scena, si care alti kitaristi pot oferi un spectacol adevarat in afara de virtuosi. E si normal ca altii sa se simta eclipsati si sa fie invidiosi pe ei datorita talentului lor si spectacolului pe care acestia il ofera.

 

G3u e un cosmar pentru kitaristii mediocrii plafonati. Sa ne traiasca Satriani ca sa mai faca G3uri!

Link to comment
Share on other sites

Legat de Eric Clapton, nu vreau sa fiu rau, da nici un kitarist de blues nu se poate ridica la nivelu unui kitarist clasic sau neoclasic. Nici nu are ce cauta intr-un asemenea sondaj fiindca genurile sunt extrem de indepartate ca nivel de dificultate.

 

Kitaristii de blues sunt primii care se simt frustrati atunci cand ii vad pe virtuosi cum presteaza. Pana si marele Gary Moore il acuza pe Yngwie ca "exagereaza inutil". Atunci hai sa-l acuzam si pe Paganini ca se spargea in figuri inutil.

 

Pana la urma publicu doreste spectacol pe scena, si care alti kitaristi pot oferi un spectacol adevarat in afara de virtuosi. E si normal ca altii sa se simta eclipsati si sa fie invidiosi pe ei datorita talentului lor si spectacolului pe care acestia il ofera.

 

G3u e un cosmar pentru kitaristii mediocrii plafonati. Sa ne traiasca Satriani ca sa mai faca G3uri!

 

Haha pe ce lume traiesti omule? De G3-uri nu a auzit nimeni in afara de chitaristi, pe amatorii obisnuiti de muzica putin ii intereseaza cat de virtuoz sau nu e un chitarist, pe ei ii intereseaza pur si simplu sa le placa ce aud. Iar muzica virtuozilor e de obicei plictisitoare, asa ca nu atrage decat pe chitaristii incepatori dornici sa caste gura la cat de repede isi misca aia degetele pe fretboard si sa faca statistici de genul "cine e cel mai rapid chitarist" (de parca muzica e atletism, sa faci intrecere).

 

Dar deh, cand n-ai suficienta cultura muzicala si gust ca sa poti aprecia muzica in sine, te indrepti spre chestia pe care o remarca si surzii - viteza destelor.

 

Apropo, se zice "virtuoz" nu "virtuos". Virtuosi sunt aia cu morala, virtuozi sunt aia cu muzica (cuvantul vine din it, virtuoso).

Link to comment
Share on other sites

Prima e tare dar restul sunt cam banale... Oricum, nu e ofensiv absolut deloc, si cel mai mare fan al lui ar trebui sa recunoasca ce rahat de om Yngwie e ca persoana, cu talentul lui cu tot.

 

Dar totusi, "CEL" mai tare chitarist ? Chiar numarul 1 ? Nu cred..

 

EDIT : Cred ca am votat "ofensator" din greseala :)

Edited by Alex
Link to comment
Share on other sites

...

Apropo, se zice "virtuoz" nu "virtuos". Virtuosi sunt aia cu morala, virtuozi sunt aia cu muzica (cuvantul vine din it, virtuoso).

 

VIRTUÓS, -OÁSÃ adj. Cu multe virtuți; cinstit, curat, cast. ♦ Care are un talent excepțional, care posedã la perfecție tehnica unei arte. [< lat. virtuosus, cf. it. virtuoso, fr. virtueux].

 

deci toti avem dreptate mai mult sau mai putin.

 

ontopic: discutia iarasi a derivat de la un topic decent la unul cu foarte mare posibilitate de flame. hai mai bine sa revenit la cat de caterinca ni se par clipurile. :)

Link to comment
Share on other sites

Prima e tare dar restul sunt cam banale... Oricum, nu e ofensiv absolut deloc, si cel mai mare fan al lui ar trebui sa recunoasca ce rahat de om Yngwie e ca persoana, cu talentul lui cu tot.

Ba voi sunteti cu capu tare sa mor io !!! DE UNDE DRACU STII TU CUM E MALMSTEEN , ce , nu da bacsis la chelner , farma chitarile in loc sa le dea la altii care au nevoie de ele , nu se spala pe dinti dupa fiecare masa , nu se uita la Povestea de Seara , ce draq de unde naiba le scoateti !!

Ia hai ca sa iti zic eu o treaba asa ca sa comenteze unii sa ziCA CA ma laud :

Eu am profesor la scoala la capitolu ROCK pe unul din cei ce scriu la Total Guitar , Guitar Magazine si omul i-a luat lui MALMSTEEN 5 interviuri. Si din pura curiozitate l-am intrebat daca e adevarat ce se spune despre el si mi-a zis clar ca nici pe de parte , chiar este un tip foarte haios . A zis ca singura chestie e ca daca il pui sa cante rar refuza , si asta nu pentru ca nu poate cum zic unii , ci pentru ca sunt anumite "secret stuff" care ies la iveeala .

Ganditi inainte sa scoateti perle din astea .... zi-mi si mie unde ai vazut tu ca Malmsteen e om de rahat !!! Ai fost la curve cu el si te-a pus pe tine sa platesti , ati jucat patratoaia in fata blocului si si-a facut terenul mai mic , nu ti-a raspuns la email cand i-ai cerut o chitara si sa te lase sa iti faci poze cu Ferarri-u lui ........ astea-s faze de revista CIAO ce spuneti voi !!!

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Pentru MickeyG

 

Aha, deci si tu ii consideri pe virtuosi ca fiind circari. Ai tu motivele tale, da tine cont ca aproape toti clasicii erau circari d'astia plictisitori care se spargeau in figuri ore in sir. Nu te supara, da faci afirmatii cam grave la adresa maestrilor si a publicului lor. Adica, vezi Doamne, la G3 vin numa kitaristi incepatori si cascati. Cei avansati stau acasa si ii barfesc impreuna cu ne-kitaristii p'aia de pe scena sau cum? Nu prea cred. In fine...

 

PS. Io nu ma oftic ca nu pot sa cant ca Yngwie.

Link to comment
Share on other sites

Neamtzu ala care dubleaza parodia cu Guitar God s-a cam incurcat, vrand de fapt sa zica "I'm so fast". Ceea ce e interesant e ca, daca esti incepator, nu poti sa canti aiureala aia asa de clar cum o canta ala.

Link to comment
Share on other sites

Ma dar parca in Trilogy nu avea atatea aere.....lasa loc si pt restul formatiei......deh....omul e intradevar un geniu...dar ias pune piedica daca ar trece prin fata mea......

Imaginati-va cum face daca se loveste la mana:D........

 

 

:) Slash Rules!!

Link to comment
Share on other sites

Sub nici o forma nu poate fi comparat YM cu Paganini. Paganini era un compozitor exceptional, sensibil, inventiv, plin de viata si pasiune. Abia dupa aceea Paganini era si un mare virtuoz. YM este doar un virtuoz (in mecanica newtoniana), aproape neinventiv, deseori plictisitor, cu nici o sansa de comparatie atit cu virtuozul, cit si cu compozitorul Paganini.

 

A nu se compara sfintii dupa cit si cum se mucenicesc cu un instrument, ci dupa cum reusesc sa ne impartaseasca si noua macar un pic din lumina de care ei au parte.

 

Sa cinti blues pe bune, nu cum se chinuie amarastenii de albi (cu mici exceptii, inclusiv locale), este la fel, nu de greu, ci de frumos, ca orice interpretare a unei bucati clasice de catre un Casals, Oystrach sau Celibidache (ca dirijor).

 

Intr-adevar, parodia cu YM nu e foarte inteligenta, dar e suficient de amuzanta. Desi umorul grosier ma incinta, uneori prefer "parodiile" care nu sint clare, cele echivoce, cele despre care nici nu stii ce sa crezi, care isi transcend conditia de parodie si devin in mod creativ purtatoarele unui mesaj nou, precum celebra "Smack my Enya".

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Pentru MickeyG

 

Aha, deci si tu ii consideri pe virtuosi ca fiind circari. Ai tu motivele tale, da tine cont ca aproape toti clasicii erau circari d'astia plictisitori care se spargeau in figuri ore in sir. Nu te supara, da faci afirmatii cam grave la adresa maestrilor si a publicului lor. Adica, vezi Doamne, la G3 vin numa kitaristi incepatori si cascati. Cei avansati stau acasa si ii barfesc impreuna cu ne-kitaristii p'aia de pe scena sau cum? Nu prea cred. In fine...

 

PS. Io nu ma oftic ca nu pot sa cant ca Yngwie.

 

Nici eu nu ma oftic ca nu pot sa cant ca Yngwie, stai linistit, nici nu-mi doresc, mi se pare de maxim prost gust ce face el, dar in fine, asta e alta discutie.

 

Si nu, nu e deloc adevarat ce spui tu despre clasicii circari - Paganini si Liszt au starnit scandal in epoca tocmai prin circarie si virtuozitate oarba - daca asta ar fi fost norma in vremea respectiva, nu s-ar fi sesizat nimeni. Iar sa-i faci pe Beethoven si Bach circari mi se pare deplasat, sa nu zic mai multe.

Link to comment
Share on other sites

"Paganini si Liszt au starnit scandal in epoca tocmai prin circarie si virtuozitate oarba - daca asta ar fi fost norma in vremea respectiva, nu s-ar fi sesizat nimeni."

 

Paganini si Liszt au stirnit nu scandal, ci invidii. Invidiile au stirnit scandalul. Si ce bine ca Paganini si Liszt nu s-au incadrat in norma vremii!...

Ca sa fie mai limpede, repet. Paganini si Lizst au fost niste compozitori exceptionali, inainte de orice. Apoi au fost virtuozi. Nu prin virtuozitate au ramas in inima celor care iubesc muzica, ci prin compozitiile lor, atit de bine sprijinite tehnic de virtuozitate. A-i face circari este un compliment la adresa circarilor. Poate unul meritat, acceptia peiorativa a cuvintului "circar" fiind nedrept dominanta ca subinteles.

Circarul Paganini este cel care, dupa ce a ascultat simfonia dramatica Romeo si Julieta a lui Berlioz, s-a dus in culise si i-a sarutat mina compozitorului. A doua zi, Berlioz a primit un plic cu 5000 de franci (suma uriasa la acea vreme), pentru a avea mijloacele necesare traiului in perioada in care lucra la simfonia "Harold in Italia".

Circarului Liszt i s-au dedicat nenumarate compozitii. Va recomand dintre acestea Simfonia a III-a a lui Saint-Saens. Ascultati-o, si ginditi-va ca este dedicata circarului Liszt... Apoi, Wagner si circarul Liszt... Sau...

OK, deci, chestia cu circar este de bine. O lauda. Buun, atunci inseamna ca YM nu este un circar supergonflat.

Link to comment
Share on other sites

Ehhh, exista interpretari si interpretari.. eu stiu sigur ca amandoi au fost acuzati ca-s doar virtuozi circari (in sensul rau) si muzica lor nu are alta substanta decat afisarea tehnicitatii.. o fi, n-o fi, n-am eu caderea sa ma pronunt.. Daca iti plac, e mai probabil sa privesti ca invidie chestia (desi mie mi se pare indoielnic, ce invidie ar fi putut avea un pianist sau un critic muzical pe un violonist?).

 

Oricum, e cert ca intre astia si Malmsteen e o distanta ca de la cer la pamant, din toate punctele de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Ce sadici sunteti! Auzi cica sa se accidenteze la mana. :) A mai avut mana dreapta sclerozata dupa un accident auto. Chiar credeti ca ii mai tre un accident ca sa demonstreze din nou ca e cel mai bun? Vreti sa vedeti daca poate canta Trilogia cu mainile in gips sau cum? :) Ce oameni rai domne...

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care au votat ca ar face si ei o parodie

 

Daca sunteti asa de funny, sa va vedem! Asteptam linkuri cu parodii Made in Romania... :)

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa te dezamagesc, da Yngwie nu-i un idol pentru mine fiindca n-am de gand sa m-apuc de neoclasica. Doar ca ma fascineaza talentu lui si consider ca nu merita sa fie batjocorit.

 

Io-s un mic bluesbrother si asta vreau sa raman pana oi ajunge babalac precum tata Les Paul. Asa ca nu sarut cizma nimanui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.