www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Drive


Recommended Posts

Pret: 120 RON


Localitate: Cluj-Napoca


Contact: PM


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Accept schimburi

Salutare. Am de dat doua pedale de drive: un Behringer BO100 Blues Overdrive si un Behringer OD400, in stare perfecta de functionare. Pedala BO100 are ceva urme normale de uzura, iar OD400 a fost vopsita de proprietarul anterior. Nu am avut vreodata probleme cu ele, mereu am reusit sa obtin un ton pe gustul meu, "convingator" si care taie prin mix. Zgomote nedorite, altele decat cele care intervin la orice pedala de drive peste un anumit nivel de gain, sau alte "comportamente dubioase" nu am observat. Desi ambele sunt pedale de drive simple, cu controale intuitive, ele sunt foarte diferite ca voce.

 

Pedala Blues Overdrive este o clona de Boss BluesDriver si este foarte "transparenta". Prin asta vreau sa spun ca nu "coloreaza" timbrul chitarei, nu adauga sau nu taie in anumite zone de frecventa, doar distorsioneaza.  Mi se pare ca scoate un drive Fender-ish, foarte potrivit pentru blues. Poate de la clean boost pana la nebunie fuzz-uita.

Behringer OD400 este o clona de Boss OD-3. Este un drive mai "muscular", dupa urechea mea, umfla un pic zona de medii joase si medii, si impinge ampul fix cat trebuie pentru un ton de lead sau unul de ritm, mai percusiv. Are gain din belsug, care se simte chiar si cu pot-ul dat la minim. Mi se pare ca are o voce foarte Marshall-ish.

 

La schimb, ma intereseaza in special un fuzz ieftin, Behringer, Danelectro, Joyo/Harley Benton, sau orice home-made, dar si un reverb sau o pedala de genul amp-in-a-box, tot cam din aceeasi zona de pret. In functie de produsul de schimb, sunt dispus sa dau doar una dintre pedale sau ambele, si as prefera sa nu dau nicio diferenta. 

 

Momentan nu am poze, dar postez cat de curand posibil.

 

Cheers :D

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.