www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare de incepator


Guest Ice-9

Recommended Posts

Am si eu o nelamurire.m-am apucat de chitara,dar eu acasa am o chitara acustica mai mica si cu grif-ul mai ingust(cred) si eu am degetele umpic mai groase la varf,iar in momentul cand prind acordul ating si o a doua coarda.Ceea ce vreau sa va intreb eu este daca exista chitari cu grif-ul mai ingust sau mai lat si automat cu spatiul dintre corzi mai mare.Credetima ca nu stiu foarte multe despre dimensiunile chitarelor deoarece m-am apucat de chitara cam de o saptamana :). :):)

 

 

Multumiri anticipate.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire.m-am apucat de chitara,dar eu acasa am o chitara acustica mai mica si cu grif-ul mai ingust(cred) si eu am degetele umpic mai groase la varf,iar in momentul cand prind acordul ating si o a doua coarda.Ceea ce vreau sa va intreb eu este daca exista chitari cu grif-ul mai ingust sau mai lat si automat cu spatiul dintre corzi mai mare.Credetima ca nu stiu foarte multe despre dimensiunile chitarelor deoarece m-am apucat de chitara cam de o saptamana :). :):)

 

 

Multumiri anticipate.

La chitarele acustice, clasice, griful este mai lat. Problema cred ca e de la tine. Degetele ar trebui sa vina perpendicular pe corzi. La inceput asa e, mai nimeresti alte corzi.

Link to comment
Share on other sites

ok,o sa vad ce fac dar oricum cred ca o sa imi iau alta chitara ca asta e mai mica decat alea normale,are grifu scurt si ma enerveaza rau de tot :).oricum multumesc pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Va mai rog si eu ceva. Am tot citit aici pe forum despre un cantec "Rapa".daca poate cineva sa imi puna si mie tab-ul de la melodie aici sa incerc sa o invat si eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire.m-am apucat de chitara,dar eu acasa am o chitara acustica mai mica si cu grif-ul mai ingust(cred) si eu am degetele umpic mai groase la varf,iar in momentul cand prind acordul ating si o a doua coarda.

 

Si eu am avut aceasi problema, si iata ca, cant pe o chitara electrica cu grif destul de ingust. Dupa un timp iti dai seama cum trebuie sa pui degetele pe corzi.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

am si eu o mica mica mica problema: la regin western nu se mai pune problema de latime, ci de grosime... se intampla ceva daca o polizez putin pe spate? ... putin mai mult...

 

eu am si o clasica... ma descurc mai bine cu ea, dar e oribila si ... am retineri atunci cand o tin "in brate" ... asa ca prefer sa cant pe cealalta...

Link to comment
Share on other sites

stiu ca degetul mare trebuie sa impinga griful si nu trebuie sa tin cu podul palmei, dar in spate e ... bombat

 

(si incheietura ma doare indiferent daca sunt la western sau la clasica, dar cea western este mult mai incomoda)

Link to comment
Share on other sites

stiu ca degetul mare trebuie sa impinga griful si nu trebuie sa tin cu podul palmei, dar in spate e ... bombat

 

(si incheietura ma doare indiferent daca sunt la western sau la clasica, dar cea western este mult mai incomoda)

ai incercat sa canti la bas?

sa vezi ce te doare dupa o melodie de 4-5 minute :) ... nu incheietura, ci podul palmei :)

Edited by Georgica
Link to comment
Share on other sites

Cred ca se stramba griful daca polizezi. In fine nu e recomandat. Te doare mana pentru ca te fortezi. Daca faci exercitii, in timp, musculatura mainii tale se va obisnui cu pozitia respectiva si nu te va mai durea. Sa faci exercitii de incalzire la maine inainte de a te apuca de cantat. Sa iti intinzi degetele si sa le masezi si sa masezi inclusiv podu palmei. Daca simti durere te opresti din cantat si astepti sa iti treaca ca nu e bine sa continui.

Link to comment
Share on other sites

ok,merci mult pentru indicatii,oricum am luat si eu chitara la scoala si m-am apucat cu profu' de muzica,a zis ca ma invata el si pentru inceput mi-a explicat niste chestii pe acolo printre care si cum sa tin mana pe grif. :)

Edited by Ice-9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.