www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Romanian Prs Experience - Episodul 2


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Dragi colegi de forum, imi face deosebita placere sa va prezint MKII din Romanian PRS Experience. In acest proiect incercam sa impartasim experienta unor artisti romani cu chitarile PRS. Am incercat sa surprindem atat instrumentul, dar si artistul. Cred ca la fel de importanta este experienta in sine a unui utilizator, nu numai soundul pe care un instrument il are.

 

In acest episod am purtat o discutie libera cu Dan Ionescu, chitarist in trupele ASHA si Days of Confusion despre ce inseamna pentru el PRS Custom 24, singura chitara pe care o are in momentul de fata. Pentru comparatie am adus in emisiune si un Custom 22, sora buna a chitarii lui Dan. Este vorba de modelele americane din core series, nu sunt cele facute in Korea din seria SE.

 

Am incercat o scurta comparatie intre aceste 2 modele, cele mai populare din cele fabricate de PRS. Ele impart aceeasi idee, dar cuu abordari usor diferite: corp mahon, top din maple, grif din mahon cu tastiera de palisandru, 2 doze duble Dragon 2 si switch in 5 pozitii, cheite autoblocante si tremolo-ul casei. Diferentele sunt urmatoarele (in mare): 2 taste in plus pe Custom 24, griful mai gros, cu profil spre Gibson 59 la Custom 22, blade switch pentru Custom 24 si rotary switch pentru Custom 22 (in mod normal ar fi trebuit sa fie acelasi tip de switch, dar PRS  a schimbat radical modelele in 2010 parca, una dintre schimbari fiind trecerea de la switch rotativ la blade switch).

 

Chitarile sunt fabricate in ani diferiti, Custom 22 este din 2002, culoare dark cherry si cu moon inlays si are un ton mai apropiat de Gibson (un amic bun si bun chitarist spune ca suna mai a Les paul decat multe Gibson ... cel putin dintre cele noi), Custom 24 este model 2010, tobacco sunburst, 10 top si birds inlays si suna ceva mai modern si mai aerisit decat Custom 22. Ambele sunt foarte rezonante cu un plus parca pentru Custom 22. Acest lucru s-a simtit imediat, a trebuit sa mai luam destul de mult din gain pentru ca C22 fata de C24 avea nivel de iesire mult mai mare, desi modelul de doze era acelasi.

 

Cred ca cel mai bine este sa urmariti video-ul de mai jos. Pentru cei care vor sa vada doar anumite pasaje sau sa sara peste unele exista in descrierea de pe YT time index.

 

 

In final puteti gasi mai multe amanunte in postarea lui Cosmin de aici: http://blog.music-academy.ro/the-romanian-prs-experience-episodul-2/

 

Am incercat sa tinem cont de sugestiile voastre de la primul episod, dar sa pastram si ideea de la bun inceput a emisiunii, suntem deschisi la sugestii, am aprecia daca le-ati expune intr-un mod civilizat, fara aprecieri exotice ca si data trecuta. In particular nu am nimic impotriva lor pana la un anumit punct, dar suntem intr-un spatiu public si cred ca trebuie sa ne gandim si la ceilalti.

 

Multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi un nou post destul de lung si va promit ca episodul 3 va avea un invitat pe care multa lume il cunoaste.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.