www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

scule necesare pentru repetitie cu band-ul


Marius T
 Share

Recommended Posts

am si eu o intrebare cam ce scule ar trebui pentru o repetitie cu bandul.... este vorba de 2 chitare, bass, toba, clapa, si apoi vreo 4 voci ( microfoane)

 

-intrebarea mea ar fi cam ce ampuri ar fi nevoie pentru chitari ca sa faca fata cu bateria si sa nu fie data la maxim...

- ce ampuri ar fi ok pentru bass ca sa faca fatza bateriei, si eventual daca trebuie efect de bass (pentru inceput)

- pentru voce trebuie microfoane de un anumit fel ? si respectiv ar trebui si amp separat pentru fiecare voce sau .. (la voce nu stiu nimic ce ar trebui)

- pentru toba ( nu cred ca trebuie amplificare momentan fiind repetitie) :)

 

spuneti-mi puteri la ampuri, cam ce ar trebui sa stie, sa poata... W, efecte.. sia alte chestii daca mai sunt necesare pentru o repetitie (basic)

Link to comment
Share on other sites

http://www.johnson-amp.com/jt50pic2.htm ar face fatza tobei ? (bineinteles un tobar care bate normal nici incet dar nici tare)

Am probat un amp d'asta chiar in TM si face sigur fata pentru repetitii. Calitatea sound-ului nu prea mi-a placut mai ales pe clean.

Are un gain bunicel dar nici drive-ul nu ma incantat.Despre restul sculelor:pedale;eq;etc nu ma pronunt ptr ca tine mai mult de gusturi si/sau genul care vrei sa-l abordezi.

Link to comment
Share on other sites

http://www.johnson-amp.com/jt50pic2.htm ar face fatza tobei ? (bineinteles un tobar care bate normal nici incet dar nici tare)

Da ar face fata sigur . Am incercat unul chiar in TM dar calitatea clean-ului cam lasa de dorit...Are un gain bunicel dar nici drive-ul nu prea mi-a placut. Pentru restul:pedale;eq;etc nu ma pronunt ptr ca e mai degraba o problema de gusturi si/sau genul muzical abordat.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare cam ce scule ar trebui pentru o repetitie cu bandul.... este vorba de 2 chitare, bass, toba, clapa, si apoi vreo 4 voci ( microfoane)

 

-intrebarea mea ar fi cam ce ampuri ar fi nevoie pentru chitari ca sa faca fata cu bateria si sa nu fie data la maxim...

- ce ampuri ar fi ok pentru bass ca sa faca fatza bateriei, si eventual daca trebuie efect de bass (pentru inceput)

- pentru voce trebuie microfoane de un anumit fel ? si respectiv ar trebui si amp separat pentru fiecare voce sau .. (la voce nu stiu nimic ce ar trebui)

- pentru toba ( nu cred ca trebuie amplificare momentan fiind repetitie) :)

 

spuneti-mi puteri la ampuri, cam ce ar trebui sa stie, sa poata... W, efecte.. sia alte chestii daca mai sunt necesare pentru o repetitie (basic)

 

Aveti nevoie de amp-uri de chitara de cel putin 40 W pe lampi sau 100 W SS. Amp de bass 100-120 W SS. PA pentru voce cu boxe aferente. Cel putin 100 W ca sa aiba cea mai mica sansa sa fie de calitate. Trebe mixer ca sunt mai multe voci. Trebuie microfoane, Shure SM 58 e industry standard. Trebe stative, cred.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

nu exista o reteta universala :)

 

depinde foarte mult de locatie, tobar, tobe, plamani, gen abordat, etc etc

 

-eu iti sugerez sa mergi cu trupa la 2 3 sali de repeteu :) si sa faceti cateva teste :) sa vedeti cum va auziti pe anumite scule, cum va auziti daca cantati la jumatate de volum,,, etc etc... si in functie de asta puteti alege puterea sculelor :(

 

- daca nu exista maniaci in trupa care vor sa le tiuie urechile 3 saptamani dupa o ora de repetitie eu zic ca puteti sa va descurcati lejer cu 2 ampuri de 30 de w solid state, un amp la bass de 60 de w, pt voce 150-200w, cu conditia ca sala sa fie cat de cat antifonata ,,, si tobaru sa bata normal si sa fie relaxat B)

Link to comment
Share on other sites

^asculta-l pe omu asta ca stie ce zice. Cu mentiunea ca ar fi bine daca puteti sa fie cu dif de 12 ampurile alea. Daca nu, merg foarte bine si alea cu dif de 10.

 

Unul dintre motivele pentru care trupele din Romania suna asa prost e ca de multe ori au ampuri prea puternice, si pt repetitii, si pt cantari de club. Iar in club cand sunetul de pe scena e asa puternic incat ineaca sunetul de "fata", rezultatul e o varza pe care nici un sunetist oricat de bun nu o poate repara. Ca sa ai separatie intre cele doua in cluburile noastre care-s cat o sufragerie mai rasarita, e bine sa ai cat mai mic volumul de scena pentru ca publicul sa auda doar din PA.

Link to comment
Share on other sites

tocmai am fost si am cumparat ampul pentru chitara mea : Johnson BlueLine 50R

http://www.johnsongtr.com/BlueLine-50R.315.0.html

 

-----------------

• 50 watts RMS

• 12" Alphatone speaker

• Clean & overdrive channels

• 3 band EQ/per channel

• Volume & gain controls/per channel

• Effects send & return

• Spring reverb

• Hi/Lo inputs

• Footswitch jack

------------------------------

 

dati o parere.. am testat mai multe si asta mi s-a parut cel mai ok.... plus ca celelalte marci nu te poti atinge de pretz ca tate sar de 10 mil la ampurile de 60 W......

difu e de 12'' ... dupa cum spuneati ca ar fi bine sa fie.... sper sa faca treaba cu toba si trupa....

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei C.
am si eu o intrebare cam ce scule ar trebui pentru o repetitie cu bandul.... este vorba de 2 chitare, bass, toba, clapa, si apoi vreo 4 voci ( microfoane)

 

-intrebarea mea ar fi cam ce ampuri ar fi nevoie pentru chitari ca sa faca fata cu bateria si sa nu fie data la maxim...

- ce ampuri ar fi ok pentru bass ca sa faca fatza bateriei, si eventual daca trebuie efect de bass (pentru inceput)

- pentru voce trebuie microfoane de un anumit fel ? si respectiv ar trebui si amp separat pentru fiecare voce sau .. (la voce nu stiu nimic ce ar trebui)

- pentru toba ( nu cred ca trebuie amplificare momentan fiind repetitie) :)

 

spuneti-mi puteri la ampuri, cam ce ar trebui sa stie, sa poata... W, efecte.. sia alte chestii daca mai sunt necesare pentru o repetitie (basic)

 

Pt bass ti-as recomanda un Line6 Lowdown.

Pentru calapa si restul i-ti trebuie o boxa sau doua monitor de exemplu un Mackie SRM 450 sau un Tapco Thump TH-15A si un mixer si bine inteles microfoane.

O solutie este:

 

Un mackie DFX 6 sau 12 plus un SRM450 sau SRM350 plus 4 x M-Audio Aries si Line 6 Lowdown LD175

 

sau

 

Un Tapco 220FX cu un Tapco Thump TH-15A si 4 x M-Audio Aries si un Line 6 Lowdown LD175

 

 

In felul asta ai un setup ok pt. repetitie si din cvare te poti folosi si in live plus ca sunt scule de calitate.Eu as merge pe DFX12 sau CFX 12 ca sa fie cu batatie lunga...sa ai un mixer de live.

Cred ca sunt toate pe stoc

 

Andrei

 

 

 

Si inca o varianta... un bass pod si intri in mixer direct... ai sansele cele mai mari sa obti un sunet f. bun si la repetitie si in live

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Andrei[/i], te rog frumos sa nu mai faci reclama, stii foarte bine ca RGC.ro nu este panoul publicitar al persoanelor juridice. Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest paul-pantera
Pai ia daca poti un amp de 100 w pt bass, cu ala faci sigur fatza la tobe si chitari :) De ex un Fender Rumble, ca tot e mai intalnit pe la noi. Nu ai nevoie de efecte de bas, asa cred. Daca chitara bass e amarata o poti ajuta din butoanele de la combo.

pe un ruimble si chitara suna de rupe :),dar pt chitari ar merge si fender (sunt ampuri de 100W),dar fender rumble mi se pare mai bun ca ampu fender :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.