www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cenaclu 1 ( Propunere Tema )


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

In urma discutiilor de aici : https://forums.rgc.ro/topic/105235-concurs-fara-backing-track/, lansez episodul pilot din ceea ce se vrea o serie de  cenacluri de muzica. Acesta nu este un concurs. Fiecare episod al cenaclului va avea la baza doua topicuri separate:

 

1. Propunerea temei ( ex : " Cenaclu 1 ( propunere tema ) ") - in acest topic se vor propune si supune la vot teme, de catre orice membru RGC ( cu obligatia de a si participa la cenaclu, odata ce va propune o tema, indiferent daca tema castigatoare prin vot este sau nu a lui ). Temele se propun/discuta/voteaza in cursul unei saptamani ( 7 zile, 168 de ore, 1080 minute, 604800 de secunde ).

 

2. Dezbaterea ( ex : " Cenaclu 1 ( dezbatere ) " ) - in acest topic participantii isi inscriu piesele concepute de ei. Nu este obligatoriu ca participantii sa propuna o tema in prealabil in topicul pentru propuneri tema. Orice membru RGC poate participa.  Piesele se dezbat, se lauda, se critica, etc, fara  a fi insa declarat vreun "castigator". Timp : 3 saptamani. In aceste 3 saptamani vor merge in paralel atat inscrierile cat si dezbaterile.

 

Regulament : Nu exista nicio regula ! :)

                      Singura regula este aceea de a veni cu compozitii 100% originale. Compozitiile pot avea text sau pot fi doar instrumentale in functie de alegerea fiecaruia. Nu va exista un stil impus.

 

Deci? Ii dam drumul? Sparg io gheata cu o propunere : bîţîitul ei nervos din picior.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi place cuvantul cenaclu.

 

Abia daca se strang 3 oameni la un duel, apai sa compuna si sa dezbata pe o tema anume.

 

Oricum, sunt curios cat o sa dureze :)

 

Bafta!

Probabil o sa dureze fix cat episodul pilot :)

 

Cenaclu suna pompos...da exprima intru-tocmai ideea de aici : CENÁCLU, cenacluri, s. n. Grup de literați, de artiști etc. legați prin afinități estetice, temperamentale, care au aspirații, program estetic comun și, uneori, o publicație proprie; reunire periodică a unui asemenea grup. [Pl. și: cenacle] – Din fr. cénacle, lat. cenaculum. 

Edited by tudorzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

daca tot se vrea ceva mai altfel,de ce nu se da  spre exemplu o bucata de 10-30 de secunde cu un intro/armonie/solo/idee/tema etc etc,inregistrata cu diferite instrumente,nu neaparat chitara, ( pe langa asta ar fi folositor sa  se scrie un tab sau sa se noteze undeva acordurile pt cei mai incepatori ) care sa fie preluat de altcineva si continuat,dupa care sa fie postat iarasi,preluat de urmatorul si tot asa ; cu niste reguli simple ar putea iesi ceva interesant :) zic si eu

Link to comment
Share on other sites

@dani_rosu5, ideea ta e misto ca experiment separat, gen : deschizi un topic unde lansezi o tema si lasi topicul deschis o perioada de timp pana "dospeste"acolo o piesa la care si-au adus contributia mai multi chitaristi. Eu as vrea altceva aici...

 

Dupa cum vedeti, tema propusa piate avea orice forma : eu am propus un text ce poate fi metaforizat in orice fel pe chitara, @red a propus un blues-box a la B.b. King...deci propuneti orice va trece prin cap, cam asta e ideea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.