www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica B.c Rich - Made La - Usa


Gabriel Ionescu
 Share

Recommended Posts

Pret: 400 Euro


Localitate: Craiova


Contact: 0724309567


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Accept schimburi

Vand Chitara BC Rich - made in USA, LA California.

Chitara colecție BC Rich John Guerin neck design , made in USA in 1980

Corp din mahon masiv, doua octave- 65 cm = 25,5 "  , taste late argintate, case , doze originale. 

Chitara are griful modificat by John Guerin , Austin , extra plat si mai lat decât de obicei , ideala pentru cunoscători, cei care au cântat cu chitara clasica. Floyd Rose tremolo.

Sunet extraordinar. Se livrează cu hard case original .

 

Pret 400 Euro

post-19956-0-51295200-1423173153_thumb.jpg

post-19956-0-38345700-1423173155_thumb.jpg

post-19956-0-48664100-1423173157_thumb.jpg

post-19956-0-51660000-1423173159_thumb.jpg

post-19956-0-52129000-1423173161_thumb.jpg

post-19956-0-46438600-1423173163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

parere personala...

 

n-am auzit in viata mea de John Guerin. daca era usa, ar trebui sa scrie pe headstock "made in usa". daca e usa, e de pe la sfarsitul anilor 80, nu inceputul lor...headstock-ul imi pare ciudat ca forma.

 

deci...

 

ce ne poti spune despre improvizatiile alea la floyd? mai ales aia de sub el....

 

ceva similar:

 

http://www.themusiczoo.com/product/22170/Used-BC-Rich-USA-ST-3-Electric-Guitar-Space-Graphic/

 

nu mi-o lua in nume de rau...fie nu stii ce vinzi, fie nu stiu eu ce vinzi si poate ma lamuresti si pe mine. doar ca daca se uita cineva mai ne-avizat, sa stie in ce se baga...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Ori mi se pare mie ori floyd-ul ala nu e de acolo, e prea lat, umerii lui lovesc in chitara daca incerci sa ridici tonul, corzile nu calca deasupra la magnetii dozelor la bridge (sau o fi unghiul fotografiei de vina) si apoi oi fi eu mai noob, da' chitara cu 24 de freturi acopera 3 octave...

Edited by olgutza34
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hmmm...sunt atatea chestii wrong cu chitara asta, ca nu stiu de unde sa incep.

Ori e un Rich custom shop :lol: (sigur nu) , ori totul e fake, in afara de floyd.

 

1. Faptul ca are acel neckplate, NU inseamna ca este made in USA! Sunt si modele NJ sau chiar Korea care aveau acel USA neckplate, din fabrica.

2. Nu gasesc niciunde combinatia de H-S style, decat la Gunslinger-urile noi, care toate nu au headstockul reversed. Gunslinger vechi nu exista sa arate asa..nu gasesc de fapt nici un Rich vechi care sa arate in configuratia prezentata aici.

3. Control plate-ul nu l-am vazut la nici un Rich sa arate asa ca shape.

4. Decal-ul de pe headstock mi se pare dubios, n-am vazut niciodata R-ul sa vina pana fix la marginea headstockului, desi sunt unele foarte aproape de margine, asta e exagerat. Daca e made in Korea se poate explica disparitia unui "made in" oriunde, pentru ca existau si pe spatele headstockului cu un fel de alb fad scris, si poate sa dispara in timp.

5. Ce e acea cruce la capat in loc sa fie diamond inlays pe la tasta 24? e un decal? n-am vazut asa ceva pe nicicare, nu-mi dau seama daca e estetic lipit, sau modificat.

6. What is up with the body finish?

 

Ahm...daca mai stau sa ma uit mai gasesc sigur chestii;  si acele modificari sub floyd...care sunt doar pur...estetice..sau?

 

Ideea e celor scrise mai sus e ca, pe acest forum, se doreste cat mai concret si specificat clar, ceea ce se vinde.

Ai dat ceva detalii, dar nu sunt suficiente..hence intrebarile/chestiunile de mai sus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ori mi se pare mie ori floyd-ul ala nu e de acolo, e prea lat, umerii lui lovesc in chitara daca incerci sa ridici tonul, corzile nu calca deasupra la magnetii dozelor la bridge (sau o fi unghiul fotografiei de vina) si apoi oi fi eu mai noob, da' chitara cu 24 de freturi acopera 3 octave...

4 octave

Link to comment
Share on other sites

Tot ce pot sa va spun sunt următoarele:

Chitara a aparținut lui John Guerin un chitarist American . Sunt multi chitariști si in Romania de care nu a auzit nimeni in USA . America e mare!!!! 

John avea un magazin de chitari in Round Rock Texas si si-a comandat aceasta chitara la BC Rich in anii 80.

La începutul anilor 90 a venit in Romania cu un grup de misionari creștini si a dăruit aceasta chitara lui Cristi Cretu ( actualul chitarist din Brenciu band  )

Eu am cumpărat aceasta chitara de la Cristi in 1995. De atunci o am in posesie.

 

Chitara a avut culoarea alba cu Isus imprimata in spatele cordarului fiind absolut un Custom made BC Rich.

De asemenea chitara a avut sistem activ pe care Cristi la dat jos preferând pt sunet și atac sistemul clasic.

 

Plăcuța metalica montata lângă vibrator a fost atașată in perioada când pe chitara era montat un SK 2 - midi converter pt un GR 30, nu intru in detalii

Aceasta accesoriu se poate da jos.

 

Daca va pot da si alte informații va stau la dipozitie .

 

O zi buna va doresc la toti iubitorii de chitara 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.