www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gentle Rain - A Short Jam With Morten Faerestrand On Youtube


qtguy
 Share

Recommended Posts

felicitari!  foarte frumos cantat si cu mult bun gust  :respect:

 

pe un forum de "chitaristi" te-ai astepta ca acest topic sa fie asaltat de useri care sa vrea sa stie cum, in ce fel...intrebari legate de ton, tehnica etc...

Da, așa e...adevărul e de cele mai multe ori găsit în altă parte decât unde este căutat  :)

Foarte fain !

 

Daca e ceva ce invidiez, e capacitatea asta de a derapa din ritm si armonie cand frazezi... i'm keen on developing this skill :D

Totul în muzică e pendulare intre consonanțe și disonanțe, pe toate planurile (melodic, ritmic și armonic), se știe deja asta....echilibrul se obține atunci când consonanța rezolvă disonanța exact în momentul care trebuie (sau cât mai aproape de acel moment)... Da, it's a lifetime quest in impro  :)

Edited by qtguy
Link to comment
Share on other sites

 

Multumesc. Am sunat ca un copil de 1 an care incearca sa recite Luceafarul incercand sa tin pasul cu Morten, dar macar l-am descoperit (si site-ul lui). :)

 

 

Da, e foarte tare filmulețul ăsta în care Morten spune în mod simplu și cu umor un adevăr elementar de care mulți chitariști parcă se feresc înadins, deși mulți dintre ei îl știu sau măcar îl intuiesc: great tone doesn't necessarily come from great gear. Desigur că asta nu înseamnă să cânți pe rapandule de scule :) dar sunt filme pe youtube în care chitariști celebri expun în diverse contexte mici prezentări muzicale pe scule mult sub nivelul celor pe care cântă de obicei....și tonul lor rămâne la fel de recognoscibil și personal...Cam de la mâini pleacă totul :)

Edited by qtguy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.