www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ciupituri


Guest Ionutz
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutz

Ok. Mai am o intrebare? Voi de cate degete va folositi pentru ciupituri?... de genu' cand cantati Nothing Else Matters, piese clasice, etc. Ca eu nu pot folosi decat trei degete cum trebuie. Cand folosesc inelarul pentru a ciupi de ex. Mi-ul subtire, nu prea se aude, parca imi lipseste vlaga :). Ma intrebam daca e esential sa invat sa ciupesc si cu degetul ala. Deocamdata ma descurc chiar si pe piese clasice si desi am vazut ca altii folosesc 4 degete pentru a ciupi eu ma descurc la fel de bine cu 3. Acum, ce ar trebui sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

pt mi-ul gros, la, si re se foloseste p(+) - degetul mare

pt sol se foloseste i(.) - index sau aratator

pt si se foloseste m(..) - mijlociu

pt mi-ul subtire a(...) - inelar

 

acum conteaza si genul de muzica abordat adica in folk nu se foloseste index-ul iar in flamenco si chiar muzica clasica se mai foloseste si degetul mic

 

sper ca am fost de folos :) si da e esential sa ciupesti cu inelarul :) glumesc.....acum fiecare cu stilul lui (mie personal imi place sa cant dupa reguli - poate d-aia nu-mi place jazz-ul :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu cred ca e esential sa iti folosesti toate 5 degetele sau macar sa le poti folosi pentru ca oricand poti intalni piese care sa le necesite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Cant de 14 ani la chitara iar la ciupituri mai mult de 2 degete n-am folosit niciodata.Indiferent ca e Nothing sau Stareway sau orice alta piesa bazata pe ciupituri.Folosesc degetul mare si mijlociul prin balans.Si nu perd nimik pe drum cant la fel de bine ca cineva care foloseste 4 degete.Deci nu cred ca 3 sau 4 degete te fac mai rapid sau mai virtuos.Se poate si cu 2.Multi zic ca e foarte greu dar eu zic ca nimik nu e imposibil atat timp cat iti vine bine la mana.Eu cu 4 degete nu stiu sa cant si nici n-am sa folosesc vreodata.Stiu ca e o regula aratata de altfel si mai sus insa wtf...rules are made to be broken!!! Am I right? :)

Link to comment
Share on other sites

nu, nu ai dreptate :)

tu canti la chitara, insa daca vrei sa canti la chitara trebuie sa canti cu 4 degete :(

daca nu canti cu 4 degete nu canti la chitara clasica :)

si te ajuta mult daca poti sa canti cu 4 degete

ma rog...eu folosesc pana

12217[/snapback]

 

 

corect. ca doar nu suntem toti django reinhardt. daca ma intelegeti pe undeva... :)

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze dar se pare ca nu mai vad ce scriu:

intrucat nu mai pot sa editez va anunt ca postul meu trebuia sa fie in felul urmator:

nu, nu ai dreptate :)

tu canti la chitara, insa daca vrei sa canti la chitara clasica trebuie sa canti cu 4 degete :)

daca nu canti cu 4 degete nu canti la chitara clasica :)

si te ajuta mult daca poti sa canti cu 4 degete

ma rog...eu folosesc pana

 

adica la clasica e scris ca tre sa canti cu 4 degete si atat

la bass de exemplu multi basisti folosesc 2 degete, rareori pe al 3-lea (degetul mare)

 

si ca veni vorba de bass..exista bass clasic

(ca stil ma refer ca stiu ca exista bass acustic)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

mi se pare bine sa folosesti 4 degete pt chitara clasica

stiu p unu care canta cu toate 5 degetele (bine, el canta aproape numai flamenco)

dar daca omul canta bine cu 2 degete, de ce nu?

io tot cred ca ai viteza mai buna si mult mai multe posibilitati cu 4 degete

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

la bass de exemplu multi basisti folosesc 2 degete, rareori pe al 3-lea (degetul mare)

 

si ca veni vorba de bass..exista bass clasic

(ca stil ma refer ca stiu ca exista bass acustic)

 

Detaliaza te rog.

Link to comment
Share on other sites

Ma , era un videoclip tot asa la nothin else matters si urlich ..chitaristu, folosea toate 5 degetele..ala micu il ducea pe mi si-asa mai departe(ma refer la intro) ca dupaia se destrabalau..deci nu poate fi folosita o regula..eu din momentul in care l-am vazut am incercat si eu si iese destul de bine..folosirea tuturor degetelor duce la o mai buna coordonare in timpi ,o anumita fluiditate in cantare..dar daca reduci nu e oproblema sesizabila doar ca te cam chinui..adica vedeti si voi..incercati toate stilurile ca sa puteti compara..

Link to comment
Share on other sites

merita incercate toate 5 degetele, mai ales k p clasica poti sa faci o gramada d kestii dragute cu al 5'lea deget (v. golpe de ex.)

ps: io nu reusesc sa cant cu 5 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cortez77

merita incercate toate 5 degetele, mai ales k p clasica poti sa faci o gramada d kestii dragute cu al 5'lea deget (v. golpe de ex.)

ps: io nu reusesc sa cant cu 5 :)

 

Golpe se face in flamenco doar cu degetele a sau m de la dreapta (traditional cu a). Si ai pomenit mai sus de cineva care canta aproape numai flamenco... as vrea sa-l cunosc si io. Pinky-ul se foloseste doar la rasgueado foarte rar in flamenco.

 

Suerte!

Link to comment
Share on other sites

Mie atat cand ciupesc cat si cand folosesc pana imi vine (si cel mai des asa cant) sa pun degetul mic de la mana dreapta pe corpul chitarei (in cazul meu, pickguard). La ciupituri nu simt ca ma incomodeaza, dimpotriva, pot sa cipuesc cu mai multa precizie si cu mai multa "forta". Cu pana, la fel, simt ca am mai multa precizie (si cu siguranta am) insa ma incetineste (sau cel putin asa mi se pare mie). E corecta o astfel de pozitie, sau, mai bine, are careva dintre voi o astfel de problema ?

Edited by Vladxus
Link to comment
Share on other sites

la ciupitul cu pana e indicat sa iti proptesti degetul mic de corp (sunt multi care fac asa-inclusiv malmsteen).la ciupitul cu degetele,clar si raspicat,NU!

chestia e ca la ciupit fara pana,am si eu tendinta sa pun degetul (tot asa,am impresia ca am mai multa siguranta),dar incerc sa ma dezobisnuiesc

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

@ Mosoiu:

 

Incearca sa nu mai proptesti degetu mic pe corpul chitarei. De ce? Pai...

 

1. Daca tii degetul mic proptit tinzi sa tensionezi (incordezi) involuntar mana dreapta, ceea ce iti taie mult din viteza. Daca vrei sa canti repede cu pana, trebuie sa se miste doar incheietura mainii, destu mare si aratatoru. Restu mainii (si restu bratului) tre sa fie relaxata maxim - adica inerta.

 

2. Daca parcurgi game de la cea mai groasa la cea mai subtire coarda (sau invers), va trebui sa muti bratul mai sus sau mai jos, pentru o pozitie de atac optima. Ceea ce e cam greu daca tii destu mic proptit.

Link to comment
Share on other sites

Cant de 14 ani la chitara iar la ciupituri mai mult de 2 degete n-am folosit niciodata.

Ideea e ca nu ai dat pana acu de piese care sa necesite mai mult de doua degete. Probabil ca si eu pot sa cant nothing else cu un deget.

Partea proasta e ca sunt multe piese de chitara clasica unde trebuie cu un deget sa tii o linie melodica si cu celelate alta (sau variatiuni pe tema asta).., si in cazul asta sigur intalnesti timpi unde trebuiesc ciupite 2-3 corzi in acelasi timp. Eu unu nu pot sa fac asta cu doar doua degete :)

Link to comment
Share on other sites

in cartea de chitara pe care o am io (trasa la xerox...nush ce e si n-am folosit-o niciodata...parca o data la nush ce game) scrie ca primele 3 corzi groase (E a d) se ciupesc cu police si ultimele 3 subtiri se cuipesc g cu indice, b cu mijlociu, e cu inelar...io asa fac si merge f bine. acum tine de fiecare cum se simte mai bine sa ciupeasca. si chestia cu "doar 2 degete" e cam aberatie...parerea mea

Link to comment
Share on other sites

@vladxus:

pentru ciupit cu degetele: nu

poti in schimb, daca ai o portiune in care nu folosesti degetul mare, sa il tii pe E

asta te'ajuta si ca sa ai un reper pentru ciupirea corzilor

pentru ciupit cu pana merge si cu degetu micv p chitara

daca ai electrica poti sa tii podul palmei drepte pe bridge

asta te ajuta si pt pm.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Mi-e lene sa dau quote, dar...

 

Cu sau fara pana, nu-i bine sa proptesti vreun dest pe corpu chitarei. Adica, nu e necesar sa tii degetele in aer, sau ceva de genul - asta ar necesita efort suplimentar. Dar IN NICI UN CAZ sa NU APESI degetul mic pe corpu chitarei. Eu, cand cant cu pana, las celelalte degete inerte, atarnand complet relaxat in jos. Bineinteles ca ating corpul chitarei cu degetele relaxate, facand astfel - dar pot sa schimb pozitiile (game de 6 corzi, string-skipping etc) foarte usor in felu asta, pt ca nu-s "ancorat" nicaieri...

 

Si, repet, ancorarea degetului mic pe corpul chitarei provoaca incordare in mana dreapta. You don't want that.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.