www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ernie Ball Regular Slinky (10-46) Vs. Rotosound Yellows (10-46)


Guest mateiutzu
 Share

Recommended Posts

Guest mateiutzu

Pana acum am cantat pe Regular Slinky ... dar ma gandeam sa incerc zilele astea un set Rotosound Yellows. Ce stiti despre ele ? Sunt mai bune decat Ernie Ball ? Daca puteti analiza cele 2 modele din mai multe puncte de vedere v-as fi recunoscator ! :)

Multzam anticipat !

Link to comment
Share on other sites

daca ai cantat pana acum cu ernie ball si iti plac, sa stii ca n-ai sa gasesti altele mai pe placul tau! :)

fac acum o completare, pt. ca vad ca posturile mele anterioare referitoare la calitatea corzilor nu au fost citite: ernie ball sunt niste corzi fabricate preponderent pe nichel, cu o tensiune scazuta (deci foarte placute la lucru) dar cu un semnal foarte bun si ca nivel si ca ton (este foarte apropiat de anumite nickel plated steel). in plus sunt si foarte rezistente si au un pret foarte competitiv. dintre toate marcile pe care le-am probat (si am cam probat!) mi se par cele mai reusite corzi care au ca material de baza nichelul. daca nu as canta pe corzile mele preferate, care sunt fender standard tension bullets (nickel plated), cu siguranta as folosi ernie ball, la aceasta categorie de pret. ar mai exista unele asemanatoare, gibson brites, dupa gustul meu, dar la o categorie superioara de pret.

dar, asta este doar parerea mea, nu inseamna ca este si cea mai buna. incercati-le pe toate si veti trage singuri concluziile de rigoare dar, atentie mare la cateva elemente esentiale, de care am tinut seama cand am facut clasificarea: tensiune, nivel semnal, ton si rezistenta mecanica la coroziune.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

am cantat o vreme pe dean markley si intr-adevar tin calumea de tot la coroziune......despre ernie ball, mie mi-au placut ff tare pt ca aveau tonul ff gras si frumos si erau rezistente, acum am trecut pe ghs pt ca sunt mai bright si ma ajuta mult la armonice artificiale gen zakk wylde (call me a freak da am inceput sa fac mare pasiune la asa ceva :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
stai linistit Mr.Jackson ... ca tot de la tine iau corzi ! :)

 

Nu conteaza de la cine le ei... io doar ma miram de malex, ca n-a facut (prea mult) misto de tine :) De altfel, sfatu lui e cel mai pertinent. Iei un set, incerci si vezi daca iti place. Cat ai de pierdut? 20 de lei ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.