www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

o intrebare despre doze


Guest -Alex-

Recommended Posts

salut, am o intrebare legata de dozele Seymour Duncan cu varianta humbucker / trembucker (acest model fiind recomandat de SD ca fiind potrivit pentru chitarele cu floyd) in pozitzia de bridge. Am o chitara ibanez cu floyd si intentzionez sa achizitzionez o doza SH6 duncan distortion, are vreo importantza daca montez SH6 (modelul standard) si nu modelul TB6 (trembuckerul) ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Da, are.

Distanta intre piesele metalice ale dozei este diferita la cele 2 variante pentru a fi potrivita cu distanta intre corzi pt diferite tipuri de punte. Daca iei SH6 in loc de TB6 magnetii nu se vor alinia cum trebuie in zona corzilor subtiri si ca urmare acestea nu prea o sa se auda cand o sa folosesti doza de bridge.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Vorbesc din experienta hombre: am pus din greseala un Screamin' Demon humbucker (nu trembucker) pe un jackson cu tremolo fulcrum si magnetii nu stateau chiar sub corzi la alea subtiri, iar asta se simtea, cand cantam doza de bridge aproape nu se auzeau. Dupa ce am schimbat cu un TB5 s-a schimbat total situatia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ca o mentiune legata de "pole-spacing" la doze: din cate am inteles majoritatea (toate?) Gibsonurilor facute dupa '80 au de fapt punti cu acelasi "spacing" ca la Fender, deci li se potrivesc mai bine trembuckerele...

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multzumesc Sheriff si MrJackson pentru sfaturi (am tzinut cont de ele).

 

Astfel m-am decis sa cumpar un SD Invader, aceasta avand wide pole pieces, fiind astfel compatibil atat cu chitarele cu floyd cat shi cu cele fara (se vede si cu ochiul liber asemanarea dintre Invader si un Trembucker). Salut !

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Cu placere;

Daca accepti si o sugestie, parca as recomanda un TB6 (Distortion) in loc de Invader care mie personal mi se pare steril, dar asta e doar o opinie. Cel mai bine ar fi sa le incerci pe amandoua sau sa cauti cat mai multe sampleuri din surse diferite pe net pana iti faci o parere.

Succes :)

Link to comment
Share on other sites

Am achiztionat astazi doza JB Trembucker pentru bridge si se simte o diferenta clara fata de Infinity. Multumesc inca o data pentru sfaturi Sheriff, Mr Jackson si malex.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.