www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Archtop Vechi


hemmy
 Share

Recommended Posts

Pret: 350 ron


Localitate: rm.valcea


Contact: p.m.


Accept schimburi: Nu accept schimburi

vand o chitara archtop veche anii 60, egmond probabil, logoul a fost sters mai demult oricum cred ca e de productie europeana desi seamana mult cu un kay sau harmony, griful e prins cu surub, interesant ca are un arc in neck pocket care permite reglajul grifului micro tilt ,prin strangerea sau slabirea surubului actiunea fiind usor de setat, totul original pe ea inclusiv tastele din alama, bridge ajustabil, chei aceste au sensul de strangere invers decat normal nu a fost sparta lipita sau restaurata, i-am curatat decat tastele, are diverse urme normale de uzura pt un instrument de 50 ani actiune joasa ca la o electrica profil v la grif suna foarte bine, nu are joasele unei dreadnought suna mai intepat si cu volum mare contact p.m. post-10272-0-91575200-1413213449_thumb.jpg post-10272-0-90523300-1413213479_thumb.jpg post-10272-0-95476400-1413213511_thumb.jpg post-10272-0-71321100-1413213536_thumb.jpg post-10272-0-48659900-1413213573_thumb.jpg post-10272-0-98284000-1413213597_thumb.jpg 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 Daniel , Egmond-urile vechi avea cheile cu cap rotunjit , foarte asemanatoare cu ale acusticelor Fender din anii 70 spre exemplu , sau ca la Harmony ,ca erau aceleasi .

   Cheile de acordaj in stil Klusson si reperele rosii de pe grif , deasemeni si forma asimetrica imi amintesc de o dihanie asemanatoare pe care o verisoara a primit o prin ani '80 cand a venit maica'sa ( matusa ) din Rusia ( URSS cum era atunci ) .  Prin prisma gusturilor de copchil si obisnuit cu linile Reghinului meu traditional , imi parea groaznic de urata .(cum s-au schimbat gusturile odata cu trecerea timpului ! ) . Punctele rosii si cheile trapezoidale insa mi s-au intiparit bine in memorie . Amuzant sau chiar nu , din pacate instrumentul nu a avut viata lunga , A sfarsit sfaramat in spinarea varului mai mic ca rasplata ca a urinat pe papusa favorita a proprietarei si apoi i-a ascuns-o sub perna . Ulterior  , a ajuns militian . Explicabil intr-o oarecare masura , dealtfel .

  Oricum , un instrument interesant pt.un colectionar . Te rog sa consideri postul meu ca un up la topic , si eu sunt atras de instrumentele vechi .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.