www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara pentru incepatori


Guest
 Share

Recommended Posts

Un prieten de al meu vrea sa isi ia chitara elecrica ca sa invete sa cante. Eu l-am sfatuit sa isi ia o acustica si corzi de metal cat mai dure(m-a ajutat foarte mult la benduri, vibratouri si forta in degete in general de si am progresat mai incet la melodii(in special la toto ce continea bare-uri).

Ce tip de chitara recomandati acustica cuorzi de plastic , corzi de fier, sau direct electrica?

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Eu l-am sfatuit sa isi ia o acustica si corzi de metal cat mai dure

 

As zice ca o acustica e primul pas.

Pentru inceput cred ca e ideala si un second hand convenabil se gaseste.

Daca nu controlezi chitara pe clean acoustic...mai incolo devine :) problematic

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Asta sunt si eu de parere, indiferent de stilul spre care vrei sa te intrepti, acustica e mama la ele... Sau cum imi spunea cineva mai demult, "daca nu mananci acustica pe paine pe electrica n-ai nici o sansa". :)

Link to comment
Share on other sites

Asta sunt si eu de parere, indiferent de stilul spre care vrei sa te intrepti, acustica e mama la ele... Sau cum imi spunea cineva mai demult, "daca nu mananci acustica pe paine pe electrica n-ai nici o sansa". B)

 

+1

 

Obisnuindu-te cu corzile grose de acustica cand ajungi pe electrica alta iti e viatza...oricum inveti acorduri si chesti usurele la inceput, nu iti e neaparat necesara o chitara electrica...foarte coerent am vorbit, duamni... :)

 

 

:):):(

Link to comment
Share on other sites

Hehe...acum sa vorbesc si eu din experienta...

Da, primul pas este acustica.Cand am inceput sa cant si eu ca tot roackerul impatimit si dornic de a invata si de a canta ca Hendrix in cat mai scurt timp cu putinta,am ales electrica din prima...zdranganeala a mers o perioada dar am intampinat probleme cu timpul.(mai ales cand am pus mana pe o acustica prima oara si nu puteam sa cant nici Andri Popa)...Asa ca,mi-am vandut electrica,mi-am luat o acustica la care inca mai zdranganesc cu placere...trecerea la electrica a fost mult mai "smooth" si mai productiva asa...

rock on. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Asta sunt si eu de parere, indiferent de stilul spre care vrei sa te intrepti, acustica e mama la ele... Sau cum imi spunea cineva mai demult, "daca nu mananci acustica pe paine pe electrica n-ai nici o sansa". :)

totusi... , nu este o regula sa incepi pe acustica. Stiu oameni care au inceput direct pe electrica si nu au nici o problema....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.