www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Solo Pt Mn


Guest bart
 Share

Recommended Posts

buna deci cant cam de 2-3 luni la o chitara acustica(am mai cantat si la varumio la electrica)si nu am incercat niciodata un solo ... si chiar daca nu am multa experienta as vrea sa imi dati idei de un solo USOR ...ms

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Daca stii cumva melodia Knocking on heavens door sau daca iti place incearca primul solo.Este foarte usor.

 

E cam dificil sa cante soloul asta pe o acustica, deoarece in mare parte actiunea se petrece dupa fretul 12 iar la o acustica este foarte dificil.Sa nu mai vorbesc de finalul soloului care este pe la tastele 18-20, si mai intervin si niste benduri p-acolo.That's a killer.Eu nu cred ca se poate :)

 

Incearca ceva de la Unforgiven I.Tot pe acustica este.

Edited by Skid_Row_Fan
Link to comment
Share on other sites

E cam dificil sa cante soloul asta pe o acustica, deoarece in mare parte actiunea se petrece dupa fretul 12 iar la o acustica este foarte dificil.Sa nu mai vorbesc de finalul soloului care este pe la tastele 18-20, si mai intervin si niste benduri p-acolo.That's a killer.Eu nu cred ca se poate :)

 

Incearca ceva de la Unforgiven I.Tot pe acustica este.

da si mie mi s-a parut greu pt ca trebuia sa apas pe freturi mai mari de 12 e greu sa faci sa nu bazaie .... mersi voi incerca si unforgiven daca nu ma insel este de la metalica asa-i ? :)

Link to comment
Share on other sites

da si mie mi s-a parut greu pt ca trebuia sa apas pe freturi mai mari de 12 e greu sa faci sa nu bazaie .... mersi voi incerca si unforgiven daca nu ma insel este de la metalica asa-i ? :)
Yep.Metallica, baby, good ol' 'tallica :)

 

solo-u de la "smells like teen spirit"-Nirvana ar fi bun pentru inceput :)

 

Chiar toata melodia nu numai soloul.Este perfecta pentru ce vrei tu!

Link to comment
Share on other sites

Chiar toata melodia nu numai soloul.Este perfecta pentru ce vrei tu!

si mie imi place :) pentru urmatoarele 30 de minute mi-am gasit ocupatie .. :) voi invata toata piesa :)

Link to comment
Share on other sites

ok... am terminat de invatat cantecul (de mult ... :D) ) alte solouri usoare mai stiti ? :)

 

ar mai fi solo-ul de la My Immortal-Evanesence

un pic mai greu, dar merita invatat :)

ai dreptate e cam greu :)

Link to comment
Share on other sites

pentru inceput, as spune ca ar fi mai indicat sa iti "construiesti" baza....la 2-3 luni de cantat pe acustica, cam greu sa treci deodata la solo-uri....pune-ti la punct ritmica, apoi apuca-te de studiat, fa cat mai multe exercitii de digitatie, panatie.....ia tot ce ti-am zis aici ca pe un sfat, nu ca pe un comentariu aiurea....ca si chitarist, e bine sa treci prin absolut toate etapele..... mult succes in continuare :)

Link to comment
Share on other sites

pentru inceput, as spune ca ar fi mai indicat sa iti "construiesti" baza....la 2-3 luni de cantat pe acustica, cam greu sa treci deodata la solo-uri....pune-ti la punct ritmica, apoi apuca-te de studiat, fa cat mai multe exercitii de digitatie, panatie.....ia tot ce ti-am zis aici ca pe un sfat, nu ca pe un comentariu aiurea....ca si chitarist, e bine sa treci prin absolut toate etapele..... mult succes in continuare :)

pai eu fac de 2 luni chitara si primele 2 - 3 saptamani numa exerciti si teorie am facut si nici un cantec ...cred ca am facut peste 20 de exercitii de pe ultimate-guitar si alte site-uri si m-am cam saturat si deaia am zis sa incerc un solo (chiar am mentionat ca usor), stiu ca e importanta partea teoretica dar eu cat de cat o stiu

mersi de sfat ....

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

mai astept solouri gen smells like teen spirit ... ms

 

Incearca Erruption :)

 

 

 

 

 

 

 

Glumeam, vezi soloul de la Aint it fun, Guns N Roses.Cel de la inceput.Desi este posibil sa te incurci la sfarsit pt ca se folosesc aceleasi note in mare parte din el dar cu variatiii de bend si durata.

Link to comment
Share on other sites

Incearca Erruption :)

 

 

 

 

 

 

 

Glumeam, vezi soloul de la Aint it fun, Guns N Roses.Cel de la inceput.Desi este posibil sa te incurci la sfarsit pt ca se folosesc aceleasi note in mare parte din el dar cu variatiii de bend si durata.

ok ms

 

P.S : Nu imi pasa daca ma credeti sau nu dar la chitara electrica a lui varumio am invatat o parte din solou de la fade to black :) mai astept pareri :)

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Incearca solo-ul lui Willie Dixon de la piesa Spoonful

 

nu am gasit daca poti sa imi dai varianta .gp5 (sau .gp4) sau o varianta a soloului in text as aprecia :)

 

ok... am terminat de invatat cantecul (de mult ... :D ) ) alte solouri usoare mai stiti ? :)

 

 

ai dreptate e cam greu :)

 

edit: l-am invatat :D e super

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly

mai poti incerca prima jumatate din soloul principal (al doilea) din Patience - Guns N Roses. Are putin vibrato, slide, hammer on si pull off, se canta doar pe cele 2 corzi de jos, e adevarat ca se folosesc freturile de la 7 la 14 ale corzi subtiri, nush cat e de greu de cantat pe acustica, dar daca poate Slash poti si tu :). Iarasi mai e un solo usor in So fine, a aceleiasi trupe. Eu zic de astea ca in principiu asta ascult de vreo 15 ani si mai nou si studiez. Adevarat, primul solo de la Knokin' on Heaven's Door e destul de usor si de mare efect pe electrica, dar la acustica posibil sa ai corzile cam sus si sa nu iasa cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

mai poti incerca prima jumatate din soloul principal (al doilea) din Patience - Guns N Roses. Are putin vibrato, slide, hammer on si pull off, se canta doar pe cele 2 corzi de jos, e adevarat ca se folosesc freturile de la 7 la 14 ale corzi subtiri, nush cat e de greu de cantat pe acustica, dar daca poate Slash poti si tu :). Iarasi mai e un solo usor in So fine, a aceleiasi trupe. Eu zic de astea ca in principiu asta ascult de vreo 15 ani si mai nou si studiez. Adevarat, primul solo de la Knokin' on Heaven's Door e destul de usor si de mare efect pe electrica, dar la acustica posibil sa ai corzile cam sus si sa nu iasa cum trebuie.

am terminat de invatat solou de la patience ma voi uita si la "so fine"

p.s :)

 

Ai putea sa incerci si He's a pirate ,daca iti place.

ehm... am cautat pe ultimate-guitar si am gasit mai multe taburi la he's pirate de mai multi autori daca mi-ai spune si cine a scris piesa ca sa imi usurezi cautarea tabului as aprecia :)

Link to comment
Share on other sites

am mai invatat pe electrica lu'varumio primu solo de la black magic woman si primu solo de la one + restul piesei fara al doilea solo .. a si lovele scz dar nu sunt un mare fan al muzici clasice prefer rockul :)

Link to comment
Share on other sites

hendrix! hey joe etc, van halen 1 - 1984, clapton tears in heaven, queen sail away sweet sister, innuendo, gnr you aint the first, you-re crazy/lies, pink floyd wish you were here, yngwie icarus dream suite, black star, farewell, sorrow, def leppard From the Inside, Two Steps Behind, metallica nothing else, welcome home etc.

 

desi cel mai important este sa inveti melodiile care iti plac tie. mai ales ritm, bataie, schimbari acorduri. solo mai tarziu, si oricum pe acustica solo de unul singur fara cineva care sa iti tina ritmul nu prea e fun, mai ales pt un incepator

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.