www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reuniunea Chitarelor Vâlcene


mirceab
 Share

Recommended Posts

Joi, 13 august, orele 17, la Biblioteca Județeanã Vâlcea, organizãm

 

"Reuniunea chitarelor vâlcene"

- o întâlnire a pasionaților de chitarã (rock, folk ºi clasicã), la care sã cântãm, sã facem improvizații, jam-session-uri ºi schimburi de idei.

 

Dacã sunteți din zonã (sau doar în trecere pe aici) sunteți invitați a participa cu chitara ºi/sau cu plãcerea de a cânta.

 

Într-o primã aproximare, presupunem cã se poate aloca fiecãrui participant 2 - 4 minute, într-un “playlist” organizat.

 

 

[Afiºul evenimentului este schițat în imaginea de mai jos.]

post-6630-1249304008_thumb.jpg

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Pentru a fi de acord cu "Reuniunea chitarelor vâlcene", Biblioteca județeanã Vâcea - care este o locație foarte modernã ºi centralã - mi-a pus condiția sã țin un seminar despre chitarã elevilor pe care îi avea la ºcolile de varã organizate acolo. Ceea ce am ºi fãcut:

Seminar „Sonoritãțile chitarelor”, 28 iulie 2009,

 

1. Prezentarea instrumentului fizic-acustic (vibrația corzilor de chitarã, cutie de rezonanțã, materiale constructive)

2. Prezentare istoric: evoluție; diversificare/tipuri (planºã ilustrativa genealogie)

3. Prezentare instrument muzical: corzi, grif, taste, note/semitonuri, acordare chitarã

4. Prezentare moduri de interacțiune: degete, unghii, pene. Exemplificãri.

5. Tipuri de interpretare-acompaniament: acorduri/ritm, arpegii, solisticã, mixt, bass. Exemplificãri

6. Tipuri de muzicã. Exemple de sonoritãți: clasice, pop, rock, etc.

7. Interpretare melodii chitarã/instrumental, chitarã+voce

8. Lecție introductivã practicã: solisticã simplã, bãtaie acord, ciupire acord, linie melodicã.

 

Recuzita dusã la fața locului:

- chitarã clasicã [cutaway];

- chitarã clasicã ¾ [Hora];

- chitarã electricã [hollowbody];

- amplificator chitarã electricã [combo];

- cabluri chitarã; tuner; pene.

Link to comment
Share on other sites

RAPORT DE LA EVENIMENT:

 

Participanți: ~25. Cu vârste între ~14 ºi ~55 de ani.

 

Playlist degajat, intercalând folk, rock, chitarã clasicã. Apoi, dupã ora 19 (pânã la 20), improvizații rock ºi blues. (Aici a cam strãlucit uzerul "DanZ".)

 

Le rãmân îndatorat tuturor celor care au participat ºi/sau au susținut reuniunea aceasta.

(Studiez acum posibilitatea de a o reedita periodic.)

 

Mulțumesc mult lui Adrian (formația “MEGATONe”, Drãgãºani), atât pentru asistența la sonorizare (aducând el cabluri, microfon, suporți; stãpânind mixerul gazdelor), cât ºi pentru faptul cã a pregãtit pentru reuniunea aceasta douã piese de chitarã clasicã (Pierre Lerich; Leo Brower), deºi s-a putut apoi vedea cã electrica este instrumentul lui.

 

Extremele: 4-5 participanti au fost de nivel înalt (pentru mine ºocant a fost cover-ul Supertramp’s “Breakfast in America”). Din pãcate am ºi vreo 4-5 absențe notabile.

 

Calificativ? Sper cã "Bine".

post-6630-1250254370_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

RAPORT DE LA EVENIMENT:

 

Participanți: ~25. Cu vârste între ~14 ºi ~55 de ani.

 

Playlist degajat, intercalând folk, rock, chitarã clasicã. Apoi, dupã ora 19 (pânã la 20), improvizații rock ºi blues. (Aici a cam strãlucit uzerul "DanZ".)

 

Le rãmân îndatorat tuturor celor care au participat ºi/sau au susținut reuniunea aceasta.

(Studiez acum posibilitatea de a o reedita periodic.)

 

Mulțumesc mult lui Adrian (formația “MEGATONe”, Drãgãºani), atât pentru asistența la sonorizare (aducând el cabluri, microfon, suporți; stãpânind mixerul gazdelor), cât ºi pentru faptul cã a pregãtit pentru reuniunea aceasta douã piese de chitarã clasicã (Pierre Lerich; Leo Brower), deºi s-a putut apoi vedea cã electrica este instrumentul lui.

 

Extremele: 4-5 participanti au fost de nivel înalt (pentru mine ºocant a fost cover-ul Supertramp’s “Breakfast in America”). Din pãcate am ºi vreo 4-5 absențe notabile.

 

Calificativ? Sper cã "Bine".

 

Multumesc frumos Mircea, pentru aprecieri. Felicitarile mele pentru initiativa si pentru efortul organizatoric depus si sper ca se vor repeta astfel de evenimente, atat de rare in ziua de azi ( cel putin in Valcea ). A fost o seara foarte placuta si nu regret niciun moment faptul ca am parcurs 100 km pentru a fi acolo. Am cunoscut oameni de varste diferite, cu o pasiune comuna: chitara.

Promit de pe acum sa vin si la urmatoarele intalniri si sa pregatesc ceva mai special. Poate vin si baietii de la Antract ( si nu numai ei) data vitoare si poate punem de-un jam session.

Inca o data, felicitari si :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.