www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Volum Cum O Folosesc?


Recommended Posts

ma intereseaza dak exista o posibilitate de modificare a volumului dak am

de exemplu un roland cube sau marshall dfx mg .cum fac sa modific volumul dak eu cant live? exista ceva care sa mi roteasca butonul de volum sau tre sa fac eu?

Da, exista ceva care sa-ti roteasca butonul de volum. Ala de pe chitara. Si se numeste deget. :)

Link to comment
Share on other sites

vaga intrebarea ta:)

 

daca bagi o pedala de volum in lantz sau unde o bagi tu(intre chiytara si amp) e f simplu...apeshi pe ea si dai volum cat vrei si scoti cat vrei.Poti face asta si cu degetul insa necesita practica si indemanare(ma refer la trickuri cu volumul)...insa depinde...butonul de volum la a mea chuitara functioneaza altfel(o fi ceva greshit sau poate nu) caci atunci cand dau mai incet imi scade gainu treptat apoi de la jumate pana la minim am volum:)

 

si nu are legatura volumul cu ampul...potiavea orice amp si poti canta in price club(live)totul sta in deget sau in picior:)

 

sper sa fi fost de ajutor:)

Link to comment
Share on other sites

vaga intrebarea ta:)

 

daca bagi o pedala de volum in lantz sau unde o bagi tu(intre chiytara si amp) e f simplu...apeshi pe ea si dai volum cat vrei si scoti cat vrei.Poti face asta si cu degetul insa necesita practica si indemanare(ma refer la trickuri cu volumul)...insa depinde...butonul de volum la a mea chuitara functioneaza altfel(o fi ceva greshit sau poate nu) caci atunci cand dau mai incet imi scade gainu treptat apoi de la jumate pana la minim am volum:)

 

si nu are legatura volumul cu ampul...potiavea orice amp si poti canta in price club(live)totul sta in deget sau in picior:)

 

sper sa fi fost de ajutor:)

 

Nu este nimic gresit, se comporta in acest mod deoarece o folosesti, cum ai zis, intre chitara si amp. Deci pedala lucreaza cu semnalul care vine din chitara. Daca ai pune-o in FX-Loop (acesta trebuie sa fie in serie), ar functiona "normal" deoarece lucreaza cu semnalul din preamplificator.

 

Bottom line:

- Daca pedala este intre chitara si amp, poate micsora semnalul rezultand in mai putin gain.

- Daca pedala este in FX-Loop (serie) cantitatea de gain va ramane aceeasi dar volumul se va schimba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
vaga intrebarea ta:)

 

daca bagi o pedala de volum in lantz sau unde o bagi tu(intre chiytara si amp) e f simplu...apeshi pe ea si dai volum cat vrei si scoti cat vrei.Poti face asta si cu degetul insa necesita practica si indemanare(ma refer la trickuri cu volumul)...insa depinde...butonul de volum la a mea chuitara functioneaza altfel(o fi ceva greshit sau poate nu) caci atunci cand dau mai incet imi scade gainu treptat apoi de la jumate pana la minim am volum:)

 

si nu are legatura volumul cu ampul...potiavea orice amp si poti canta in price club(live)totul sta in deget sau in picior:)

 

sper sa fi fost de ajutor:)

 

N-ai observat cã atunci când reduci volumul din chitara la un sunet overdriven, sunetul devine mai clean?

Practic este acelaºi lucru ºi cu pedala în fața ampului. :)

Link to comment
Share on other sites

ma refeream la "butonul de volum" nu la pedala de volum:)

 

Pedala de volum pus in pedalier inseriata cu toate celelalte pedale functioneaza ca volum nu ca altceva.Doar daca dau incet din chitara scade gainul:)s-a inteles greshit:)

 

mi se pare de bun simt ceea ce ti se intampa tie...volum mai mic >semnal mai mic> mai putin de distorsionat

 

sau iar sunt beat? :)

Link to comment
Share on other sites

multumesc ptr sfaturi insa stiam ce spuneti voi .

pedala de vol imi reduce gain ul deci nu vreau sa o folosesc in felul acesta.

din raspunsurile voastre se deduce ca nu exista rezolvare in afara de aceea ca vocalul ar putea sa mi ridice volumul . :)

 

insist cu intrebarea asta astep raspunsuri care sa ma ajute .binenteles ca mg dfx are in spate loop fx dar cube 30x nu are sau cube 60 deci sa inteleg ca nu e indicat sa l cumpar ptr ce vreau eu.

 

trebuie sa ma gandesc la o schema ptr asa ceva . e clar ca nu exista un produs sa ma ajute la ce vreau sa fac. poate scoatem un produs pe piatza de genul asta insa nu stiu dak e profi ceea ce gandesc eu .

 

multumesc ptr sfaturi insa stiam ce spuneti voi .

pedala de vol imi reduce gain ul deci nu vreau sa o folosesc in felul acesta.

din raspunsurile voastre se deduce ca nu exista rezolvare in afara de aceea ca vocalul ar putea sa mi ridice volumul . :)

 

insist cu intrebarea asta astep raspunsuri care sa ma ajute .binenteles ca mg dfx are in spate loop fx dar cube 30x nu are sau cube 60 deci sa inteleg ca nu e indicat sa l cumpar ptr ce vreau eu.

 

trebuie sa ma gandesc la o schema ptr asa ceva . e clar ca nu exista un produs sa ma ajute la ce vreau sa fac. poate scoatem un produs pe piatza de genul asta insa nu stiu dak e profi ceea ce gandesc eu .

 

 

incerc sa nu folosesc microfon ptr incaperi mai mici. ma intereseaza k sunetul pe care l scoate amp ul sa nu fie influentat de alte scule (microfoane boxe)si de tot felul de sunetisti nascuti peste noapte.eu cred ca mi sunt necesare ptr incep 2 volume si anume unul ptr riff si altul pentru solo. buna ziua astept . mai era o solutie sa introduc in pedala de vol potentiometrul de vol insa nu vroiam sa mai intervin in schema amp ului. stiu ca nu e profi ceea ce spun dar sunt un amator si nu am bani prea multi ptr a cumpara cine stie ce combo .

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

Salut, din cunostintele mele, amplifurile cu distors mult au doua parti principale: preamp si power amp. Preamp-ul de obicei da cantitatea de distors (gain), iar power amp-ul volumul (master volume). Pentru a controla volumul final, trebuie sa controlezi semnalul dupa ce iese din preamp, de asta trebuie sa pui pedala in loop (intre preamp si power amp). Cred ca pt amplif-uri fara send/return nu ai o alta posibilitate decat sa folosesti o pedala de distors in loc de preamp (mai exact sa lasi amplif-ul pe clean) si sa pui pedala de volum intre distors si preamp (desi cred ca tu vrei sa folosesti distorsul din amplif).

 

SAU (si de aici o dau pe banuite) sunt cateva pedale de volum care sunt facute ca sa fie puse inainte de distors (cele cu H in capat de la Boss, de exemplu FV50H, FV300H, etc). Nu stiu cum se comporta astea, stiu doar ca astea snt "high impedance" pe cand cele care se pu dupa distors sunt low-impedance. Pe langa asta am auzit de potentiometre liniare si audio. Cele liniare cresc volumul in mod egal cand invarti, iar alea audio logaritmic. Nu stiu de care au pedalele de volum, si nu stiu cum ar putea influenta unul sau altul sunetul inainte de preamp, dar cred ca merita sa cauti un pic pe net dupa astea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.