www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concret: Care Este Diferenta Intre Zoom G1 Si Zoom G2


Guest alex.mind
 Share

Recommended Posts

Guest alex.mind

Salut. Deschid acest topic ca anexa unui topic deja existent aici. Motivul este ca nu am reusit sa aflu care este exact diferenta dintre aceste modele si cred ca am mai multe sanse sa primesc un raspuns in acest mod.

 

Exista deja un topic mai vechi despre treaba asta care a murit. Este vorba de acesta. Sper ca nu am incalcat vreo regula propunand un topic deja existent. Daca este asa, rog admini sa il stearga si sa accepte scuzele mele.

 

Sunt sigur ca nu toti o sa aveti rabdare sa cititi vechile topicuri asa ca va ofer ideea principala: ma intereseaza diferentele dintre modelele ZOOM G1 (inclusiv g1.x) si ZOOM G2. Stiu ca g2 este din metal, stiu ca g2 imparte DSP cu g1, dar ceea ce nu am reusit sa inteleg este de ce g2 are o popularitate mai mare. Sa fie vorba doar de carcasa? G2 = g1 + carcasa metalica? Acest site contine mutle patch-uri zoom unde cele 2 modele sunt clar separate. Deci, exista totusi si alte diferente? Ce imi scapa?

 

Si...daca tot am deschis subiectul, cat de necesara credeti ca este pedala de expresie? Stiu ca pt efectele de wah aceasta este necesara, dar in anumite genuri acest efect este rar utilizat. As propune un debate si pe tema aceasta.

 

Mentionez ca sunt incepator, so take it easy :) .

multumesc :)

Edited by alex.mind
Link to comment
Share on other sites

Guest alex.mind

se pare ca tot eu voi fi primul sa raspunda.

 

am cautat manualele pe site si am gasit tabelul unde sunt trecute specificatiile fiecarui model. se pare ca exista totusi acele diferente.:

 

1. Effectmodules = g2 - max. 9 simultaneous modules , g1 - max. 8 simultaneous modules

2. A/D converter = g2 - 24 bit, 64 times oversampling , g1 - 24bit, 128 times oversampling

3. Frequency response = g2 - 20Hz - 40kHz +1dB -3dB , g1 - 20Hz - 40kHz +1dB -4dB

4. Input imedance = g2 - 1 megaohm, g1 - 470 kilohms

5. Maximum output level = g2 - Line: +5dBm, g1 - Line: +3dBm

 

Sincer sa fiu, pot mai mult sa ghicesc ce inseamna fiecare dintre acesti parametri, banuiesc ca exista destui aici care sa stie exact ce inseamna aceste cifre si ce importanta trebuie sa le dau/dam.

 

Tot pe site, la seciunea FAQ am gasit exact ce cautam:

La intrebarea "Este calitatea sunetului prezenta la modelele G1/G1x egala cu cea prezenta la G2/G2.1u?" gasim raspunsul:

Yes. All basic parameters that determine sound quality, such as 24-bit/96 kHz A/D/A conversion and ZOOM original DSP chip ZFX-3 with 32-bit processing for effect algorithms are the same as in the G2/G2.1u. However, effect module configuration, number of effect parameters, effect parameter setting range and other aspects are different. The G1/G1X also does not have a dedicated line recording modeling algorithm

post-6175-1199458990_thumb.jpg

post-6175-1199459001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.