www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Sa-105n


Gorel
 Share

Recommended Posts

De unde am cumparat-o: Guitar shop, iunie 2009. http://guitarshop.ro/produs.php?pid=638

post-11256-1264789210_thumb.jpg post-11256-1264793065_thumb.jpg

Dupa cum spune si linkul, a costat 375 RON. Pentru un buget foarte limitat, eu zic ca e cam cea mai buna acustica pe care o poti alege, decat sa dai banii pe Maxine sau nu mai stiu ce de la Muzica. Sunt sigur ca vor fi multi care vor stramba din nas la auzul specificatiilor:

Laminated spruce top (placaj de molid, pe scurt scandura :) )

Laminated nato back and sides (ma, sincer nu stiu ce lemn e NATO asta, da' uite un link de wiki, cica i se zice "eastern mahogany") http://en.wikipedia.org/wiki/Nato_wood

Nato neck - ei bine, eu tind sa cred ca si griful e tot din placaj sau in orice caz nu din lemn solid - mi s-a ciobit headstockul foarte usor si pare in general moale.

post-11256-1264787227_thumb.jpg

Rosewood fretboard (palisandru) - nu prea ce am sa comentez la asta, decat ca s-ar putea sa NU FIE ASA. La Fender Jaguar din '65, cand s-a introdus neck binding-ul, aveai surpriza neplacuta sa descoperi doar un FURNIR din palisandru, cam acelasi lucru banuiesc sa cred ca e si la chitara mea.

post-11256-1264792593_thumb.jpg post-11256-1264792662_thumb.jpg

Cam asta despre lemne, ar fi de mentionat ca am luat chitara la recomandarea baietilor de la Guitar Shop si nu sunt chiar dezamagit de ea. Stiu ca mai puteam sa pun vreo 50-100 de lei si sa imi iau un Fender sau un Epiphone, din lemne solide, dar am cantat si pe acusticele cu brandurile respective ale prietenilor si nu m-au impresionat mai mult decat chitara mea. Un Epiphone avea chiar probleme grave de tot cu cheitele. Tonal vorbind nu e genul de chitara cu sunet "cald", nici nu caut asta, momentan folosesc acustica asta pe post de Stratocaster. E destul de bright, ascutit tonul ei ca atare, obisnuiam sa ii mai pun si corzi D'addario extra subtiri (.09), dar daca cantam in aer liber se auzea foarte dispersat si avea un ton ca de 'carton'. I-am schimbat corzile cu niste Fender de 11 si pot spune ca e mult mai bine, sunt mai groase si asta se simte si in sunet, e mult mai plin, mai rotund. Nu m-as intoarce din nou la D'addario.

post-11256-1264789304_thumb.jpg post-11256-1264789376_thumb.jpg post-11256-1264790410_thumb.jpg post-11256-1264791440_thumb.jpg

E prima oara cand imi montez corzile dupa sfatul lui Justin Sandercoe - cica tine mai bine acordajul. Prima infasurare se face pe deasupra, restul pe dedesubt.

post-11256-1264791385_thumb.jpg

Ce ar mai fi de zis - ca hardware:

Cheitele - erau bune cand am cumparat chitara. Banuiesc ca asta e tot ce conteaza. Azi m-a pus naiba si le-am demontat, si acuma unele din ele se invart mult mai greu (ce le-am facut oare?!). Le-am demontat pt ca la una din ele nu era un surub montat corect, fiind un surplus de material langa gaura cheitei nu incapea cu totul in lemn. Dupa ce am indepartat surplusul, am vrut sa le demontez si pe celelalte pt o poza :)

post-11256-1264786080_thumb.jpg post-11256-1264786152_thumb.jpg post-11256-1264786187_thumb.jpg

Tastele probabil sunt cea mai slab lucrata parte la chitara asta. De cand am cumparat-o am observat ca unele sunt nitel mai ridicate, nu m-a deranjat la cantat asa ca n-am umblat la ele. Ieri mi-am lasat chitara la domnul Ursu de la Guitar Shop si a facut o treaba foarte buna, mi-a eliminat un dead spot cand faceam bend pe prima coarda, tasta 10. Partea extraordinara este ca - fiind in garantie chitara - nu mi-au cerut niciun ban si am plecat fericit acasa :) Actiunea e superba pt o acustica, asa cum se poate observa si din poze.

post-11256-1264791969_thumb.jpg

Compensated urea saddle si urea nut - e clar ca nu sunt din os, dar mi-ar placea sa imi faca cineva o demonstratie daca pragusul din os chiar isi merita reputatia (sau e doar inca un mit urban ca si ampurile pe lampi). Ca sa ma leg de aspectul "compensated" - intr-adevar intonatia imi pare foarte buna (dupa urechea mea bleaga).

Un aspect important pentru mine: chitara e produsa cu un singur strap button. Asta inseamna ca nu prea ai la ce sa il folosesti. So - am investit in niste strap locks Schaller (nu ma dau in vant dupa firma anyway, sufera la multe capitole). Mi le-a montat un inapt (antireclama mascata Esound :lol: ), ocazie cu care mi-a crapat lemnul :) tipul incerca de zor sa infiga holzsurubul direct in lemn, fara sa dea gaura in prealabil. La un moment dat s-a auzit un TROSC!. Urmatoarea replica a fost: "Gata, am terminat, 10 lei va rog". :lol: M-am intors cu chitara la domnul Ursu care mi-a mai reparat din crapatura si mi-a montat corect strap lockul. Tot pe de-a moaca :lol: Revenind la calitatea lor propriu-zisa, ele joaca, nu stiu daca e normal, dar e agasant, asa ca le-am bagat putina vata inauntru si am rezolvat problema. Cam scump totusi 55 lei pt o afacere ratata si salvata pe cai artizanale.

post-11256-1264791805_thumb.jpg post-11256-1264791887_thumb.jpg post-11256-1264792165_thumb.jpg

Daca vreti o chitara la care sa nu va bateti capul cu bagatul a 2 strap lockuri, mai bine va luati una cu strap buttons deja bagate (Fender par example). Eu... n-am stiut, se scuza. Apoi m-am atasat de chitara asta, i-am pus si un nume: Dop (bineinteles la propunerea prietenei mele ;) , cu acelasi username pe acest forum :) )

Cum spuneam mai sus, lemnele nu sunt de cea mai buna calitate, se degradeaza usor si se ciobesc:

post-11256-1264789610_thumb.jpg post-11256-1264791527_thumb.jpgpost-11256-1264791603_thumb.jpg

Daca sunteti foarte pretentiosi la chitare acustice, probabil o sa treceti peste recenzia asta. Dar pentru pretul ei e mai mult decat buna, iar la Guitar shop e chiar mai ieftina ca in alte parti (la Muzica e 600 ron din cate imi amintesc). Cumparati cu incredere de la Guitar Shop - va dau garantie! Iar pe usa domnului Ursu scrie "Fender approved" :D Daca as avea cantare cu acustica pe undeva as folosi chitara asta.

Have fun!

post-11256-1264792287_thumb.jpg

post-11256-1264789178_thumb.jpg

post-11256-1264789264_thumb.jpg

post-11256-1264792344_thumb.jpg

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.