www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

o piesa de blues


Jeanov

Recommended Posts

oricum...tonurile care le-am folosit...sunt oribile..stiu...este o poveste relativ lunga cu "piesa" asta....

deoarece Andrei mi-a zis de bine despre ea si mi-a sugerat sa o postez....am zis ca ok sa vad ce zice si restul lumii...

orice comentariu,sugstie,parere sau opinie o voi lua in seama......fie ca este adresata cu rautate sau din contra(sper) cu intentie constructiva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

cred ca nu exista vreun stil de muzica care sa nu nesesite studiu serios . Aratati-mi si mie unu... poi nu cred ca e vreun chitarist de ...orice stil... care sa nu mai aibe nevoie de studiu...hai sa fim obiectivi pana la capat...

 

dar sigur ca sfatul lui stratman este foarte pertinent

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

sincer va spun ca accept orice sfat...pentru ca de fapt pentru asta postez piese si piese inregistrate spontan,nu piese pe care sa stau 3 zile...ca astfel sa primesc sfaturi pentru a evolua...ca nu cred ca imi pot permte inca la 16 ani sa postez piese din care sa se poata invata ceva..........

Link to comment
Share on other sites

se pare ca nu am fost destul de explicit in "sfatul" postat anterior. deocamdata, dupa umila mea parere, nu se pot pune probleme de executie tehnica deosebita in cadrul "incercarii bluesistice" de mai sus (vibrato sau bending-@art vandalay) si nu la astfel de probleme am dorit sa ma refer.

 

mie mi se pare, ca, mai ales pentru acest gen, este nevoie de un balans deosebit, deci, de un ritm perfect simtit si sustinut de catre toate instrumentele. aceasta este deficienta majora pe care eu o semnalez in prestatia, de altfel, ambitioasa a colegului @Jeanov. chitara ritmica lasa foarte mult de dorit la acest capitol si de aici incepe totul, mai ales, repet, cand este vorba despre blues. recomandarea mea este sa-si cante cu vocea sau in gand, orice linie melodica de blues si sa se acompanieze cu chitara pe secventele cunoscute de I, IV, V, folosindu-se si de un suport ritmic (metronom, etc.). pana nu va fi stapanit la perfectie acest lucru, in sensul ca ceasul interior ii va da exact cum si cand se vor executa "beat"-urile pe corzi si se vor schimba treptele, nu se va putea trece la etapa imediat urmatoare.

 

luand in considerare si incurajarile binevenite, ale colegului @arosulescu, ma simt nevoit sa raspund ca, poate pretentiile mele sunt prea exagerate dar, parerea mea, care, oricum, nu poate fi decat subiectiva chiar si dupa atatia ani de cantat si observat, este ca bluesul este ca mersul pe bicicleta, il faci sau nu!

 

numai de bine si succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.