www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nuno


Guest sibemol
 Share

Recommended Posts

Guest sibemol

A fost intr-o marti seara, Nuno Bettencourt si actuala lui formatie Population1, au avut un concert in bar-ul "The Basement" din Sydney. De fapt nu trebuia sa fie un concert ci un "clinic", in cadrul careia sa isi prezinte si noile modele Washburn.

Cand a intrat pe scena a intrat ca un nebun posedat de ritm, a ignorat publicul total ( cum ignori o fata cand vrei sa o pui jar ) si batea ritmul singur cu piciorul si din palme pana ai lui s-au asezat la instrumente, dupa care a inceput cu un traditional percussive tapping.

Nuno a explicat dupa prima melodie, ca el nu prea stie sa faca clinici si i se par si plicitisitoare, asa ca s-a gandit ca ar fi mai distractiv sa isi aduca toata formatia si sa cante, si asa a decretat ca show-ul lor se va numi "a Cloncert" (clinic+concert).

Asa ca spune el, ne va arata tehnica lui secreta, care e atat de interesanta ca o sa vrem toti sa fugim acasa sa o exersam dupa ce o face, dar trebuie sa nu ne grabim, sa o luam incet ca sa nu ne accidentam.

Asa ia o pozitie cracanat cu un picior inainte, insista ca pozitia e foarte foarte importanta, si acum o sa va arat zice el, cum se canta un acord Do, si canta un Do.

Si acum o sa va arat cum se canta un acrod Do incet, si ciupeste incet fiecare coarda separat. Lasand gluma la o parte o sa va arat cum se foloseste un acrod Do intr-o melodie, si incepe sa cante urmatoarea melodie.

Ce a fost surprinzator la concert, a fost atmosfera creata de el, asistand la acest concert erai pur si simplu cuprins de un sentiment de fericire, fara sa stii de el, si participai fara sa vrei, nemaipunand la socoteala simtul umorului si limba deosebit de ascutita dar nu jignitoare cu care ii punea la punct pe cei mai obraznici.

 

La sfarsit a invitat oameni din public sa cante la chitara, iar el a stat deoparte si a aplaudat, si nu au fost putini amatori, la un moment dat a fost pur si simplu asaltat si a trebuit sa le taie macaroana, v-am chemat eu pe scena? e concertul meu, urcati pe scena numai daca v-am ales eu

 

 

D'ale lui Nuno (din timpul concertului):

 

Daca cineva are ceva de intrebat zice el, va rog sa o faceti in timp ce cantam, o sa ne oprim si raspundem, nu ne intrebati in pauza dintre cantece ca nu ne place.

 

Michael Jackson thought that boys to men is a delivery service.

 

La sfarsit si-a cerut scuze ca le-a taiat-o dur celora care l-au asaltat pe scena, dar a situatia scapase de sub control si nu a avut de ales, a vrut sa se adreseze mai ales unui tip muschiulos: hey muschiulosule unde esti, la care tipul ridica mana de la o masa, scuze ca te-am gonit, ai niste coapse in loc de bicepsi, probabil ca daca ai vrea ai putea sterge scena cu mine si m-ai trosni numai cu degetul mic.

 

Puteti vedea niste poze care le-am facut la concert aici:

 

http://stockpostcardphotos.com/Nuno_Sydney_21_06_2005/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.