www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tudor Turcu & Clipa - World Of Dreams


James D. Trunks
 Share

Recommended Posts

Hello Rgc, aceasta este piesa cu care ne-am inscris la Eurovision 2014.

 

Tudor Turcu - Voce

Ionut Dumitrescu - Chitara

Ionut Cadariu - Flaut, Clape

Codrin Puicaru - Bas

Bogdan Balan - Toba

 

Inregistrat si masterizat de Cosmin Lupan la studioul MagicSounds in Arad.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hmmm, nu stiu ce sa zic. S-a demonstrat ce pentru Eurovision nu e o reteta castigatoare, dar parca prea mult se bate moneda pe etno-rock de inspiratie Zdob si Zdub. Toba dublata de acel "Hei" a fost mult prea folosita in ultimii ani. Vocea lui Tudor si linia de voce nu se pupa cu instrumentalul din punctul meu de vedere.

Ceva lipseste ...poate o voce feminina care sa traga niste pasaje populare...E greu de combinat vocea bonjoviana a lui Tudor cu un instrumental "saltaret".

As vota piesa doar daca instrumentalul ar fi schimbat sa sa potriveasca genului abordat de TT.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, dupa o ascultare:

 

- Versurile sunt.. meh... how many times/how many nights.. e un deja-vu.

- Linia melodica e monotona, lipsita de vreun element spectaculos. Timbrul e placut, dar nepotrivit pentru instrumental / instrumentalul nu e potrivit cu vocea tipului

- Flautul ala ultima oara got annoying, daca ar fi avut legato intre note, sau niste triluri care sa dea a etno ceva, parca l-as mai fi suportat, insa asa (fara suparare catre dl. Cadariu) zici ca-i facut pe clapa, e steril.

- Singurul punct climax-tronic-maxim-blana e fix break-ul de tobe de la sfarsitul piesei. Din experienta mea de ascultator la toate editiile de eurovision de pana acum pot spune ca nu e okay.

 

Oricum, succes cu piesa

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.