www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Achizitie Tobe Acustice


marco_ok2005
 Share

Recommended Posts

Dupa o experienta nefericita cu un set Millenium si una fericita cu un set Roland TD9, vreau sa trec la un alt set de tobe acustice. V-as ramane recunoscator daca m-ati sfatui ce sa iau dintre urmatoarele:

1) Mapex Meridian birch + set cinele paiste 201 - 4000ron

2) Pearl Vision VBL 925 (fara cinele) - 4300ron

3) PDP CM5 studio (fara cinele) - 4200ron

Mentionez ca acestea sunt preturi ptr seturi noi, de pe thomann.

Setul s-ar putea sa fie in scurta vreme asezat intr-o sala de repetitii pe care intentionez sa o deschid, asa ca atunci cand faceti recomandari va rog sa tineti cont si de acest fapt. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Mapex meridian cu cinele paiste 201. Si toba cat si cinelele sunt foarte bune . Atentie mare cu cinelele sa fie din seria 201 nu 101 . :respect:

Rothmans, sincer, eu mai mult inclinam spre pearl vbl, la care sa vin cu un set de mainl hcs standard plus din urmatoarele motive:

1: pe demourile pe care le-am auzit pe youtube suna mai pe gustul meu (ma refer la tobe), adica mai clear, daca pot sa ma exprim asa, mai echilibrat, mai spre studio. (mapex imi suna mai cu bass, mai spre rock, dar asta e doar o parere formata pe net)

2: pe review-uri toata lumea le catalogheaza peste clasa din care fac parte.

obs: nu le-am auzit live nici pe pearl, nici pe mapex. Le-ai auzit (folosit)? Multumesc ptr timpul acordat.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai cum sa iti faci o idee despre cum suna o toba pe internet , deoarece nu poti sti cum au fost acordate , cu ce au fost inregistrate , daca s-au folosit efecte pe inregistrare si ce fete s-au folosit . Eu zic sa mergi pe varianta cu mapex deoarece vin cu cinelele paiste 201 , care sunt net superioare meinl-urilor HCS . In orice caz ambele seturi de tobe sunt din mesteacan , deci nu ar trebui sa fie o diferenta mare intre ele .

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai cum sa iti faci o idee despre cum suna o toba pe internet , deoarece nu poti sti cum au fost acordate , cu ce au fost inregistrate , daca s-au folosit efecte pe inregistrare si ce fete s-au folosit . Eu zic sa mergi pe varianta cu mapex deoarece vin cu cinelele paiste 201 , care sunt net superioare meinl-urilor HCS . In orice caz ambele seturi de tobe sunt din mesteacan , deci nu ar trebui sa fie o diferenta mare intre ele .

De acord cu tine, legat de microfoane, efecte, etc. Pana la urma asta e solutia....bucuresti, showroom, batute la rece, si decis la fata locului.

Link to comment
Share on other sites

E la fel de complicat si asa . Pentru ca in showroom vin cu fete de prezentare . Acele fete fac toate tobele , indiferent de marca (mai putin tama si dw *nu pdp* ) le fac sa sune mai prost decat suna . Mai bine ochesti un set la mana a 2-a la bugetul asta ~1000 euro sigur gasesti ceva misto . Tinand cont ca e sala de repetitii n-ar trebui sa iti faci griji pentru cinele, deoarece majoritatea vin cu cinelele lor . Important e ca toba se sune , fetele sa fie ok , sa ai stative si eventual o pedala dubla .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.