www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hardware


Guest Terra_H

Recommended Posts

Guest Terra_H

Buna noaptea, stimata comunitate de chitaristi.

Intrucat aceasta sectiune a forumului include cuvintul Hardware in titlu, mi se pare locul potrivit pt a-mi post-a intrebarea. Am o oarecare experienta in ceea ce priveste chitara ( acustica) iar acum doresc sa trec, in paralel, pe chitara electrica. Am citit mult pe forumul acesta despre chitare electrice si am invatat cat de mult s-a putut. Dar anumite chestii pot sa le aflu doar intreband. So: pentru inceput, dupa ce imi voi lua electric guitar, doresc sa o folosesc prin calculator ( mai ales pt k am experienta cu muzica pe computer si imi place ideea). Ceea ce mai stiu e ca intre chitara si computer trebe sa fie existe un cordon ombilical care iese din chitara si intra in Line-In. Acest cablu nu am inteles deocamdata daca il primesc odata cu chitara adica daca e inclus in pachet sau trebuie cumparat separat? Am vazut vazut in lista de preturi de pe proguitar mai multe cabluri. Acestea sunt cele care ma intereseaza pe mine?

To get an idea, am o placa M-Audio Revolution 5.1 si un SB Live 5.1 si doresc sa imi cumpar un Squier M-80 Bolt On Neck ( am citit parerile tuturor despre Squier...etc..etc..etc...mie imi place..a fost love at 101st sight and review...). Primesc cablu cu chitara asta? Daca nu, atunci ce cablu ar trebui sa iau? Cu restu ( preamp etc), ma descurc.....mai fac research pe forumul RGC.

Peace.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu, cu M80 nu primesti cablu. Ce iti trebuie tie este un cablu jack mare-jack mare (adica doua mufe ca in poza asta). Te-as sfatui sa nu te indrepti catre cabluri Fender, experienta demonstrandu-mi ca nu sunt foarte fiabile si/sau solide. In plus, pe langa cablu, intri trebuie adaptor jack mare-jack mic, ca asta, jucarie pe care o gasesti in magazinul Muzica, la parter.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.