www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amintiri Si O Zi Buna!


Cognek

Recommended Posts

Pana acum am tot turnat tarie ... ziua de azi (ieri totusi haha) a fost minunata... Am avut parte de bunavointa si intelegere din partea fiecarei persoane cu care m-am intalnit... cunoscuti sau necunoscuti...

 

Am baut azi doar sa-mi aduc aminte de vremurile frumoase... cu toate ca ... o fo... dar e bine ca totusi o fo haha...

Sunt multe lucruri in viata asta care am vrea sa dureze o vesnicie... Multe din acestea nici macar nu le aflam... sau nu avem timp...

 

Azi mi-am acordat timp sa-mi fiu alaturi... sa fiu... nu introspect... nu... Am hotarat sa las in urma greselile... sa las in urma sutele de etaloane si sa fiu doar eu... doar eu asa cum imi place mie... nu-i greu, tre doar nitel timp. Astfel ca mi-am acordat nitel timp sa ma intorc la radacini... am ascultat country toata ziua... am cantat ... am vorbit cu sora mea mica ca intre frati si am incercat sa dau sfaturi utile... pentru prima oara cred.

 

Azi am stat cu ai mei... parintii mei care-s mandrii de mine ca am luat decizia sa fac o facultate si sa intru la fara taxa... si in stil mare hahah... Am privit in ochii lor si m-am bucurat nespus sa-i vad multumiti... M-am bucurat nespus sa stam la un pahar de vin si sa discutam despre tot felul de lucruri... si sa-i vad atat de fericiti.. cu putinul care este...

 

Azi m-am uitat in spate si am vazut toate amintirile negre... la fel ca in oricare zi... dar azi am vrut sa vad ... dincolo de negru.

M-am veselit cu muzica buna si bautura fara masura... am vorbit cu prieteni vechi...

 

Noaptea tarziu am hotarat sa maresc intensitatea amintirilor... M-am dus in fundul curtii (cum se zice) de unde pot sa privesc tot cerul, sa vad rasaritul si sa ma bucur de apus... Am luat loc pe un bustean plin de amintiri cu o sticla de tarie si un pachet de marlboro rosu deluxe... cu cainele meu cel mare si fioros alaturi, cu luna deasupra-mi... si cu toate amintirile si toate persoanele care au fost si care imi sunt dragi mie... Mi-am adus aminte de bunicu... scumpul meu bunic care s-a stins inca de pe vremea cand eu aveam 6 ani cu promisiunea ca-mi va fauri o vioara si cu speranta ca or sa vina americanii... bunicul meu care mi-a lasat mie o mostenire... un pamant de care sa am grija doar eu si pe care sa-l muncesc pana cad in genunchi apoi sa vad restu de rude pierdute prin toate colturile lumii cum revendica particica cu particica pana nu mai e nimic... Bunicul meu a lasat o mostenire mare... mare parte s-a decis a fi vanduta... Curand, locul de unde priveam cu draga mea pe care deja o etichetasem ca viitoare sotie... se va duce asa cum s-o dus si ea...

 

Am varsat niste lacrimi azi ... m-am uitat in jur sa vad cum totul se schimba intr-un cosmar si chin... dar am zambit in acelasi timp. Am mai mangaiat inca odata iarba ferm... am inspirat adanc si m-am bucurat ca inca sunt acasa... M-am bucurat sa ma stiu un ultim mohican... cum vorbeam cu americanii in bar acu ceva vreme... the only redneck in mk... Totusi... Ah was born country and that's what ah'll always be...

 

Acum se apropie de ziua ... cocosu m-a trezit brusc... dar in loc sa-mi vina dracii si sa il tai, mi-a placut interventia lui... Peste 2 ore am sa ma aflu pe acelasi bustean... de data asta cu cafeaua in mana, sperand sa vad un rasarit frumos... Stiu ca nimic nu-i mai frumos decat frumosul pe care-l ai acasa... restul e frectie...

 

Am scris asta ca sa ma descarc emotional... sa las un mesaj far de-nteles si sa va urez o zi frumoasa si toate cele bune... amen!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.