www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Disconfort in exercitii...


Guest Ionutz

Recommended Posts

Ai dreptate la treaba cu obisnuitul si cu pozitia corecta Ameretat. De vreo saptamana cant fara sa ma mai "ancorez" cu degetul mic de corpul chitarii... acum daca ma ancorez iar, cant mai incet si mai greoi :). Strange but good :)

Da si mie mi se pare greu sa tin tot timpul incheietura dreapta. Cel putin la barre-uri e dezastru total. Indoi incheietura la aprox 90 grade... altfel parca nu pot tine...desi e cam incomod :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

@Ionutz:

 

Daca nu poti sa faci barreeuri decat cu incheietura indoita, my best guess is ca tii grifful prea jos. Adica, dupa cum spuneam, pragusul ar trebui sa fie aproape la nivelul ochilor si sa duci antebratul un pic "sub" griff.

Link to comment
Share on other sites

De obicei cantam stand jos...de-abia mi-am luat electrica si acum cant in picioare.

Dar hai ca aproape m-am sugrumat cu cureaua de la chitara la cat am ridicat-o :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Nu trebuie neaparat sa-ti ridici chitara pana-n tiroida. Poti s-o tii si la nivelul buricului. Dar pozitia ar trebui sa fie asemanatoare cu pozitia pe care o ai stand jos, cu chitara clasica - adica pragusul chitarei, "nut"-ul, ar trebui sa ajunga aproape la nivelul ochilor. Ceea ce inseamna ca nu tii griful orizontal, ci il inclini destul de mult. E cam aiurea, dar pozitionand cureaua ca lumea, se poate. Experimenteaza un pic cu pozitia si o sa-ti iasa. Daca nu mere altfel, incearca sa copiezi pozitia de stat jos cu clasica si s-o transpui pentru stat in picioare. Nu prea se poate "perfect", dar poti sa ajungi la un compromis statisfacator de comod.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.