www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

W.A.S.P. & Sister Sin


Killahead

Recommended Posts

W.A.S.P. au fost prezenti pe prima mea caseta cu selectii Metal, in 1988.

W.A.S.P. a fost prima trupa al carei nume mi l-am scris pe un tricou. Am decupat literele si punctele din musama neagra si le-am cusut pe un tricou albastru; il mai am si in ziua de azi in "sacul cu haine de metalisti".

W.A.S.P. a fost o trupa in care am investit multi bani deoarece am vrut sa am toate albumele in "original".

W.A.S.P. a fost poate cea mai "ratata" trupa in sensul ca au cantat constant in Germania insa locatiile erau prea departe ca sa ajung sa-i vad. Pana Duminica asta.

Gata, acum i-am putut trece si pe ei in tabelul "Vazut"

 

Am ajuns in sala cu o ora mai devreme ca lumea sa intre. E minunat sa-i vezi pe toti tehnicienii cum lucreaza ca furnicile, cum fiecare are rolul sau. I-am intalnit pe cei din W.A.S.P., erau chiar la masa. Am vrut sa fac un mic interviu cu Blackie Lawless, dar cum se stie el nu se prea da in vant dupa publicitate, prefera sa aiba liniste inainte de concert. La ora 19.00 s-au deschis portile si lumea a umplut clubul Garage, unde am vazut deja atat de multe trupe si care are o activitate tot mai bogata, un calendar tot mai plin.

 

In deschidere au cantat trupa suedeza Sister Sin care i-au insotit pe W.A.S.P. in trei concerte din Germania. M-au surprins deosebit de placut. Au si avut de altfel un succes deosebit. Daca as fi stat cu spatele la scena as fi putut jura ca sunt la un concert cu Warlock din anii '80, si asta e un mare compliment! In cele 30 de minute au cantat pe langa piesele proprii (care pot fi downloadate gratuit si integral de pe pagina lor) si doua coveruri si anume "24/7" (U.D.O.) si "Live Wire" (Mötley Crüe, HELL YEAH!!!!)

 

Dupa o pauza mai lunga poate decat era necesar si-au facut aparitia cei care in anii '80 au fost cei mai mari dusmani ai organizatiei de cenzura "pe fata" PMRC, si anume W.A.S.P.. Fiind in canalul fotografilor pot spune ca m-au impresionat in mod deosebit. Blackie e un munte de om. Cand se urca pe stativul lui (pe care 4 oameni abia il puteau cara si care a fost consolidat cu saci de nisip si discuri de la o sala de fitness avand o greutate totala de 250 kg!) chiar parea larger than life!

 

Din capul locului Blackie ne-a promis o seara cu multe surprize, cu piese ce nu au fost cantate de foarte multi ani sau niciodata. Pot spune ca s-a tinut de cuvant! Piese celebre ca "I Wanna Be Somebody", "Blind In Texas", "Wild Child" sau rare ca "Arena Of Pleasure" "The Headless Children", "Chainsaw Charlie", "The Idol" sau superba "Sleeping In The Fire" care nu lipsea pe vremuri de la niciun chef de-al nostru de rockeri au facut ca publicul sa-si iasa din minti la propriu! Din pacate volumul a fost cam mare ceea ce a facut ca sunetul sa se auda putin nediferentiat. Blackie Lawless a fost intr-o forma foarte buna fiind ajutat ca de obicei la voce de basistul Mike Duda. Au revenit de doua ori pentru bis, ceea ce nu e un lucru chiar obisnuit, semn ca si ei s-au simtit bine in Saarbrücken.

 

In concluzie va pot spune un singur lucru: mergeti la festivalul organizat de Maximum Rock de la Cluj pentru ca nu stiti ce ratati! Pentru fanii vechi, dar si pentru cei care vor sa devina fani W.A.S.P. prezenta e absolut obligatorie.

 

 

Vielen Dank an Heiko Renno. Es ist unglaublich dass jemand so nett sein kann! Cheers!!!

 

Official Websites

 

W.A.S.P.

Sister Sin

Garage Saarbrücken

post-1237-1159878437_thumb.jpg

post-1237-1159878469_thumb.jpg

post-1237-1159878497_thumb.jpg

post-1237-1159878526_thumb.jpg

post-1237-1159878559_thumb.jpg

post-1237-1159878585_thumb.jpg

post-1237-1159878624_thumb.jpg

post-1237-1159878662_thumb.jpg

post-1237-1159878686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.