www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

coltul clasic


Guest mykaLreborn
 Share

Recommended Posts

Guest Hippogryph

@avaris - puteai posta videouri si la topicul cu guitar videos :)

 

s-a cam terminat cu "coltul clasic"?

 

pai cam tot forumul e apatic, asa. probabil ca studiaza din greu baietii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest avaris
Eu am facut calsica 1 an si ceva si mi-a prins bine. Chiar imi plac melodiile clasice, au cel mai complicat si cel mai frumos feeling posibil.

Parerea mea :)

I suport u!!!!!!!!!!!!!! :)

si ce melodii poti canta dupa un an?

sunt curios....

 

@avaris - puteai posta videouri si la topicul cu guitar videos :(

 

 

 

pai cam tot forumul e apatic, asa. probabil ca studiaza din greu baietii :)

cred ca puteam sa le postez oriunde.... oricum nu s-a uitat nimeni pe ele

chiar ca e apatic forumul

Link to comment
Share on other sites

Guest avaris
Pai...:

Oda bucuriei cu bass, Pai Scarbourg Fair, studii de tehnica(mana dreapta in general), Danza Argentina, Leo Browner - O zi de noiembrie, si am inceput dar nu am terminat Choros(nici nu mai tin minte cum se numea fix sincer, situ de coarda mi ca se lasa in re) si singur When the saints go marching in (Era prin exemplele de la Guitarpro 4 parca, un fel de beatles - blackbird).

Studiile de tehnica erau dintr-o carte de F. Caruli si ce imi mai aducea proful meu tot de acelasi autor.

nice.... studiile de mana dreapta nu le-am inteles niciodata

daca e sa inveti o melodie nu e tot un studiu pentru mana dreapta? si stanga? si tempo? si altele?

si acum mai faci clasica? la ce lucrezi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

eu sunt inca (foarte) incepator in ale chitarei clasice. motivul pentru care n-am progresat prea mult e lipsa unui profesor. asa ca periodic trebuie sa ma dezvat de unele deprinderi gresite pe care le asimilez inevitabil.

 

bajbaind in acest fel am descoperit ca studiile pentru mana dreapta au o foarte mare importanta, mai mare chiar decat cele pentru mana stanga. adica, de bine, de rau, independenta degetelor de la mana stanga creste cu timpul, nu sunt foarte multe aspecte de luat in considerare (pozitia corecta a incheieturii, a policarului, tensiunea minima). mana dreapta, in schimb, reprezinta totul: daca nu produci un sunet clar, constant, egal, piesa se duce naibii, oricat de corect si de rapid pui degetele pe taste.

 

bineinteles, ideal este sa imbini cat mai eficient exercitiile pur tehnice cu piesele potrivite pentru nivelul tau. de altfel, inteleg ca exista o sumedenie de piese didactice care imbina utilul cu placutul (Carulli, Carcassi, Aguado, Sor, etc.).

Link to comment
Share on other sites

Guest avaris
bineinteles, ideal este sa imbini cat mai eficient exercitiile pur tehnice cu piesele potrivite pentru nivelul tau. de altfel, inteleg ca exista o sumedenie de piese didactice care imbina utilul cu placutul (Carulli, Carcassi, Aguado, Sor, etc.).

:))))))))))) merci pentru informatii... era oarecum retorica intrebarea

ma bucur sa vad ca apreciezi chitara clasica mai presus de cea electrica.

nu stiu cati isi dau seama ca cea clasica e mult superioara si de fapt chitara electrica( si restul instrumentelor electrice) nu fac decat sa fie extrem de limitate in comparatie cu chitara clasica( si celelalte instrumente clasice).

dar ce ma inspaimanta totusi e ca nici nu se doreste cunoasterea chitarei... adica eu ma uit la vidur de blues, rock, jazz si bineinteles la chitara clasica dar cei cu electrica nu stiu decat rock...

o prestatie rock la chitara e posibil sa nu placa unui chitarist dar o prestatie la chitara clasica imposibil sa nu placa.

apropos.. eu dupa mult "sange iesit din degete" pot asturias. la catedral(doar primele doua) capricio arabe...piese mai saltarate ca sa zic asa...

si...ce sa mai zic ca intrebari legata de chitara n-am.. deocamdata

 

pot sa pun un video p'aci?!!!! adica eu cand cant..

n-a ca am si intrebare de pus... ca tot n-aveam

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph
:) )))))))))) merci pentru informatii... era oarecum retorica intrebarea

 

eh, era doar o parere, la modul general. n-am vrut sa par idiotul care a redescoperit roata :) . sunt convins ca tu ii cunosteai deja pe alde Carulli, Aguado & co., insa cred ca sunt destui care nu au auzit de ei.

 

felicitari pentru Asturias, e o piesa faina si imi doresc sa o pot canta si eu intr-o buna zi. care au fost primele piese pe care le-ai invatat? ce piese ai recomanda unui incepator absolut?

 

pot sa pun un video p'aci?!!!! adica eu cand cant.

 

asta e tot o intrebare retorica? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest avaris
eh, era doar o parere, la modul general. n-am vrut sa par idiotul care a redescoperit roata :) . sunt convins ca tu ii cunosteai deja pe alde Carulli, Aguado & co., insa cred ca sunt destui care nu au auzit de ei.

 

felicitari pentru Asturias, e o piesa faina si imi doresc sa o pot canta si eu intr-o buna zi. care au fost primele piese pe care le-ai invatat? ce piese ai recomanda unui incepator absolut?

 

 

 

asta e tot o intrebare retorica? :)

ce crede el ca i se potriveste.... eu ..fara profesor am invatat intotdeauna melodiile care imi placeau foarte mult, asta ca sa ma ambitionez sa nu ma opresc din studiul lor

nu stiu prea multe...da-s grele ale dracu...ani intregi la o singura melodie..iti dai seama ce tembel tre sa fii?!!

si nu n-a fost retorica

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

pai, ce sa zic, astept cu interes videourile :)

 

vezi ca forumul are optiunea sa afiseze direct in pagina videourile de pe site-uri gen youtube.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.