www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tema La Muzica (Last Day On Earth)


AlchemyOfDeath
 Share

Recommended Posts

Dupa cum bine mi s-a spus sa ma mai duc pe la scoala si sa ascult de invatatoare,mi-am facut si eu tema la muzica:)

Dati un calificativ:Fb,B,S sau I.Solo 1 este la 1:28 solo 2 la 2:28

Accept orice fel de calificative,vorbe rele,blesteme si critici atat timp cat vin si cu niste argumente pertinente care sa le insoteasca:)Enjoy!

http://soundcloud.co...strumental-last

Ps:in legatura cu chitara,bass,tobe,mix,masterizare,injurati-ma pe mine,sunt responsabil de toate :(

Edited by AlchemyOfDeath
Link to comment
Share on other sites

Daw:Cubase 5

Chitara (main tone) Signal chain:)):Epiphone flying v => Digitech gsp legend => M-audio fast track=>Cubase,unde am asa:Poulin LeGion(head impulse sim)+Poulin LeCab2(amp sim cu 3impulse response-uri de mesa boogie)+Tse808(overdrive sim)+gate,compresie si 2 eq-uri (stiu ca mai trebe lucrat la ton,lucrez de jumate de an si devine tot mai ok)

Bass:Practic trag chitara,cu anumite efecte,pe clean apoi dau pitch shift cu -12 semitonuri

Tobe:Superior drummer 2,0

Alte plug-inuri:Izotope Ozone5 pt mastering

Aici gasesti o serie de tutoriale in-depth din care m-am inspirat,insa mai am si eu de invatat:

Merci pt feedback :)

Edited by AlchemyOfDeath
Link to comment
Share on other sites

No offence, suna cam sec, simplist si repetitiv. M-am cam plictisit ascultand. Am vazut ca scrie metalcore acolo la descriere si ma asteptam la altceva, nu stiu daca melodia ta intra in categoria asta. Solo-urile n-au nimic special, iar la cel de-al doilea are doua benduri incomplete, ce suna cam fals.

Nu ma injura, e doar parerea mea :) Mie imi place foarte mult genul metalcore si d-aia zic..

Link to comment
Share on other sites

Signal chain:)):Epiphone flying v => Digitech gsp legend => M-audio fast track=>Cubase,unde am asa:Poulin LeGion(head impulse sim)+Poulin LeCab2(amp sim cu 3impulse response-uri de mesa boogie)+Tse808(overdrive sim)+gate,compresie si 2 eq-uri (stiu ca mai trebe lucrat la ton,lucrez de jumate de an si devine tot mai ok)

 

Incearca matale sa scoti din schema gigitek'ul ala (parerea mea, actioneaza ca si pre'amplificator dar ai oricum si fast track'ul care are intrare de instrument si din cate stiam eu functioneaza ca si DI, e posibil sa ma insel la treaba asta dar in orice caz l'as scoate din schema) ... apoi chain'ul in cubase e cam screwed up (again, parerea mea) in mod normal vine 808'ul primul si il folosesti doar ca boost, LeGion este amp sim'ul aici si LeCab este cab sim'ul / loader'ul de impulsuri dar din experienta mea cu tonul digital, baga cam mult zgomot in chain, nu stiu daca se aude foarte bine in difuzoare treaba asta, dar eu il aud in casti cand adaug LeCab ... daca nu vrei sa te arunci la un Overloud TH2 ca si amp/cab sim (incarca si impulsuri) si vrei sa ramai pe LeCab cauta pachetul de impulsuri Tone Vampire (este free) ... emuleaza/simuleaza un ton specific folosit de trupa X sau Y, in general la fiecare trupa gasesti impuls de dreapta si impuls de stanga, in LeCab dai pan la fiecare cab, unul cam 80%L unul la fel dar R (sau orice alta valoare, asta e preferinta mea) pui switch'ul (IND / BLEND) pe pozitia IND te asiguri ca functioneaza in mod stereo si ca fiecare cabinet foloseste impuls extern nu intern.

Link to comment
Share on other sites

Incearca matale sa scoti din schema gigitek'ul ala (parerea mea, actioneaza ca si pre'amplificator dar ai oricum si fast track'ul care are intrare de instrument si din cate stiam eu functioneaza ca si DI, e posibil sa ma insel la treaba asta dar in orice caz l'as scoate din schema) ... apoi chain'ul in cubase e cam screwed up (again, parerea mea) in mod normal vine 808'ul primul si il folosesti doar ca boost, LeGion este amp sim'ul aici si LeCab este cab sim'ul / loader'ul de impulsuri dar din experienta mea cu tonul digital, baga cam mult zgomot in chain, nu stiu daca se aude foarte bine in difuzoare treaba asta, dar eu il aud in casti cand adaug LeCab ... daca nu vrei sa te arunci la un Overloud TH2 ca si amp/cab sim (incarca si impulsuri) si vrei sa ramai pe LeCab cauta pachetul de impulsuri Tone Vampire (este free) ... emuleaza/simuleaza un ton specific folosit de trupa X sau Y, in general la fiecare trupa gasesti impuls de dreapta si impuls de stanga, in LeCab dai pan la fiecare cab, unul cam 80%L unul la fel dar R (sau orice alta valoare, asta e preferinta mea) pui switch'ul (IND / BLEND) pe pozitia IND te asiguri ca functioneaza in mod stereo si ca fiecare cabinet foloseste impuls extern nu intern.

fast track-ul nu-l folosesc ca si preamp,gain-ul e la 0,in schimb din digitech pleaca sunteul amplificat si cu cateva efecte (care combinate cu cele din cubase imi dau tonul).oricum,lucrez in continuare,nu e varianta finala :) cheers

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.