www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Legat de procesoare si pedale


Guest Lestat
 Share

Recommended Posts

Guest Lestat

Stiu ca poate parea stupid si va rog sa nu radeti. Cum este cel mai bine sa leg o pedala(sau mai multe) de un procesor de efecte? De exemplu: vreau sa cant numai pe pedala, fara efect de procesor, dar in timp ce cant sa le mai alternez(sa opresc pedala si sa cant pe un patch de pe proc), asta fara sa pun procesorul pe Bypass sau sa fac un patch gol, pe clean.

Cum am mai spus, cred ca este foarte stupid ce intreb dar daca poate sa-mi explice cineva as fi foarte recunoscator. :)

Edited by Lestat
Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

Salut.

 

Este o pedala care se cheama Splitter. Adica: intra un semnal si in funtie de pozitia in care e butonul pedalei, semnalul respectiv va fi scos doar pe una din cele doua iesiri disponibile (sau exact acelasi lucru dar in sens invers adica ai doua intrari si o iesire si tu alegi care din cele doua intrari sa iasa din el; tu o sa folosesti prima varianta! ). Deci, intri cu chitara in splitter apoi o iesire o bagi in pedala una in procesor. Iar cu iesirile din pedala respectiv procesor intri in mixer. Cu ajutorul splitterului alegi intre care din cele doua efecte intra semnalul. Cred ca ai prins ideea.

 

Pe de alta parte daca iti permite procesorul te poti baga cu pedala in LOOP FX (parca asa se chema, corectati-ma daca gresesc) adica integrezi pedala in lantul de efecte al procesorului; iti faci un nou ton pe procesor care sa contina in lant doar pedala ta si unul care sa fie exact tonul tau de proc dar fara pedala activa, si te joci intre ele. In varianta asta pedala tre sa fie tot timpul ON.

 

Spor la munca !

 

P.S. Recomand varianta cu splitter. E mult mai profi, dar ai neaparat nevoie de mixer.

A doua varianta e in schimb mult mai simplu de realizat (repet, daca iti permite procesorul optiunea asta)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.