www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metallica - Creeping Death Cover


 Share

Recommended Posts

As da gainul mai mare putin,nici chiar full, doar mai mult. Si as umbla la eq-uri.Ma refer la chitara.Pe ride the lightning,master of puppets si black album, metallica dadeau in jos frecventa de 700hz. In justice for all se simte cum e scoasa de tot. Nu cred ca ai neaparat o problema de sincronizare,ci pur si simplu n-ai stat sa te incalzesti :]] happens to me sometimes. Un sfert de ora de downpicking in continuu si ti pasul cu orice.

Bassul in schimb e bun :> gg

 

Cateva sfaturi de mixing,fa chitarele ritm stereo.Adica stai sa inregistrezi cele 2 ritmuri separat. Le pui 70% stanga,70% dreapta. Nu e recomandat sa bagi direct la 100% pt ca se aude pur si simplu mai incet.Incearca sa ti pasul cu tobele cand inregistrezi,adica nu te concentra pe chitarele deja bagate..doar tobe,asa iesi mai sincronizat.

Ai putea face o chestie si cu 4 chitare ritm deodata,dar trebuie sa te sincronizezi la perfectie, altfel sounds like crap. Metallica nu fac asta,dar suna excelent. Tehnica ar fi sa inregistrezi 2 trackuri,70%, le pui un eq din program, cu mai mult bass(sa afunzi totusi frecventele sub 80hz) si celelalte 2 sunt la 100%, din nou un eq si mai ascutit(treble) de data asta. Un tutorial pt asta:

Armonia de la 5:29 banuiesc ca e data tot 100% xD Suna mai bine 30-40% pe fiecare banda.

Si folosestete mai mult de fade out/fade in,mai ales cand intri cu un solo,sau armonie,whatever. "Pregateste urechea" pt ce urmeaza,altfel, se simte o lipsa de continuitate.Iar daca ritmul iti "intra" in solo da-l mai incet cu 2-3 db cand bagi fade in pe solo,dupa il ridici inapoi.

Edited by SlayerAlexi
Link to comment
Share on other sites

Hehe, mersi de sfaturi. Nu sunt vreun expert in mixat si pur si simplu nu am rabdare. Oricum nu urmaresc sa imit tonul Metallica, in schimb va trebui sa umblu pe la la Pan-ing si sa dublez eventual trackurile. Initial, trebuia sa facem cover-ul in 4 chitaristi, dar 2 din ei au ramas in urma si am decis sa tragem doar chitara si bass.

La urmatoarele inregistrari sper sa fac o treaba mai buna la mixat, desi sigur o sa-mi pierd rabdarea ca de fiecare data :)

Link to comment
Share on other sites

Bassul in schimb e bun :> gg

 

 

.....multumesc. Shreder_DT e un gentleman, ca de obicei, si spune ca, mai ales el, are desincronizari. Nu-i adevarat, si eu am dat gherle destule. :) Intr-un final, is multumit de ce-a iesit. Eu zic ca nu e rau pt niste pensionari care implinesc anul asta 30 de ani....de viata, nu de cantat la chitara. :)

Edited by stefan_moraru
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.