www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Portugheza


Guest Seraph
 Share

Recommended Posts

Guest Seraph

as vrea sa aflu mai multe detalii despre "chitara portugheza" (nu stiu exact daca asa se traduce)

iata si un link pentru inceput, ca sa va dati seama despre ce e vorba.

 

sunt curios in special de acordaj: trebuie corzi mai subtiri pt a realiza acordajul dat in link? :)

 

daca stiti si alte lucruri, nu ezitati sa le impartasiti! :)

 

ps: uitasem linkul :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Portuguese_guitar

Edited by Seraph
Link to comment
Share on other sites

ma chinui din 1968, de cand am vazut recitalul amaliei rodriguez la cerbul de aur (trupa de acompaniament era compusa din 4 instrumente: o chitara clasica, o chitara bas acustica si 2 chitare portugheze si suna dumnezeieste!), sa aflu mai multe date despre aceasta chitara portugheza. am mai vazut mai demult, pe actualul post mezzo, un soi de documentar cu un chitarist portughez, probabil cunoscut la ei, care canta numai pe asa ceva si atat. am observat un sistem de acordaj foarte complicat si griful bombat, ca la electrica, cu un radius destul de mic, precum si cutia de rezonanta in genul mandolinei. m-ar interesa mai multe amanunte legate de constructia acestei ghitare, domeniul muzical principal de folosinta fiind fado-ul, daca nu ma insel. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

sunt tare bucuros ca exista cineva care stie despre ce e vorba. si eu stiu tot de fado ca ar fi stilul abordat la acest instrument; nu m'ar mira totusi sa fie folosita si in alte genuri muzicale (totusi apropiate).

 

din cate citisem in linkul respectiv acordajul standard ar fi (B A E B A D). re'ul de acolo ma face sa ma gandesc la alte instrumente folosite in special in America Latina in care coarda cea mai subtire este in D. daca nu ma insel, exista o chitaruta cu 4 corzi (nu stiu cum se numeste) folosita de cei care canta muzica andina (si cred ca nu numai de ei) cu un acordaj D ? ? D (cele doua corzi din mijloc nu stiu cum sunt acordate).

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

ukulele

 

am cautat si mi se pare ceva mai apropiat de "cavaquinho".

 

oricum, discutia a deviat. reamintesc ca subiectul era chitara portugheza si acordajul B A E B A D.

Link to comment
Share on other sites

saru` mana, boierule! :)

 

 

 

M-am uitat si scrie cate ceva despre acest tip de chitara

http://www.melomusic.nl/pguitar.htm

viola.png

saru` mana boierule! :)

 

acu` mai venim de-acasa!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.