www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce v-ati alege ? rosewood sau maple ?


Guest TimeRobber
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

io am extra jambo...si desii cand iau o nota nu prea ating lemnul,zic ca e important si la XJ cum se simte lemnul la atingere

 

De aia urmatoarea chitara va avea fretboard-ul scalopat, dar doar la jumatate din adancimea normala.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

atunci de ce nu alegi modelul de scalopare blackmore? :)

 

Vrei sa fiu sincer cu tine ? Nu stiu exact cum e modelu Blackmore... am citit undeva ca e mai special dar nu era explicat prea bine si nu am inteles.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai modelul blackmore.. este cum aveam eu scalopu pe chitara veche:) cauta pe la mica publicitate.. .copie strat ieftina....

 

s

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa fiu sincer cu tine ? Nu stiu exact cum e modelu Blackmore... am citit undeva ca e mai special dar nu era explicat prea bine si nu am inteles.

asa e, nu e simplu dar, mi s-a parut interesant. ar trebui mai degraba desenat. in cuvinte as putea spune ca este scalopat in scara (nu in forma de caus), adica adancimea creste intre tasta 1 si tasta 2, se reia intre tasta 2 si 3 s.a.m.d iar adancimea scaloparii scade pe masura ce te deplasezi spre corzile groase. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Nitel off-topic:

Am cautat nitel pe net si am gasit ceva de genul urmator:

1. Scaloparea este mai putin pronuntata la primele fret-uri si din ce in ce mai pronuntata spre corpul chitarii.

2. Centrul scaloparii este mai aproape de fret.

 

Ca sa se intelega mai bine ce am vrut sa zic iata si niste poze

 

post-1748-1153924838_thumb.jpgpost-1748-1153924852_thumb.jpg

 

Ontopic:

 

Probabil as alege ebony, dar de dragul comparatiei din topic rosewood.

Edited by Mike L. Angelo
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Foarte misto pozele, Mihail... am inteles perfect despre ce e vb acuma... totusi, vreau sa cant pe una inainte sa ma pronunt pro sau contra.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

pai pe ce model?

 

blackmore...? sau malmsteen?

 

ca poate te pot ajuta?

 

Pe modelu Blackmore... Pe Malmsteen am cantat deja.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai chitara aia am vandut-o..dar pot sa vb vu tipu sa o aduca odata pe la sala..si vii si te joci.. sincer ca feeling e acelasi lucru...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

eu pt scalop prefer maple... pt ca suna mai bine..adica mai pe gustu meu..altfel prefer rosewood pt ca se simte mai bine la mana....

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ca sa pot lua o decizie obiectiva ar trebui sa am doua chitare identice, una cu maple si alta cu rosewood, sa pot sa aud o diferenta exacta. Altfel, merg pe ce spun altii...

 

Mircea, legat de chitara aia, mai vorbim noi cand ma mai linistesc si eu cu treburile si poate facem un test... mersi pentru oferta!

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.