www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voce Feminina Pe Compozitiile Dream Theater !


gramsteen
 Share

Recommended Posts

Acum cateva luni am initiat impreuna cu Sabina Abrudian, un proiect tribut Dream Theater. Timbrul ei vocal se potriveste excelent pe piesele lor si chiar pe forumul lui Petrucci am primit numai feedback pozitiv.

 

Cum am ajuns la ideea asta?

Lucrand la albumul Sabinei, i-am propus sa abordeze cateva piese de la ei, doar ca material didactic, ea fiind obisnuita cu alte genuri de orchestratii, mai de "mainstream" ca sa zic asa; primele piese propuse de mine fiind Another Day (care am si cantat-o live la Club A, cu o formula ad-hoc, la propunerea lui Doru Ionescu care cand a auzit cum canta, a zis "ce mama naibii stati in casa?..."), Pull Me Under si Another Hand/The Killing Hand (preferata mea).

Asta a fost doar scanteia care a declansat totul, acum avem un repertoriu de peste 30 de piese abordate de la ei !

La inceput am cautat partituri MIDI pe care le-am editat, am tras canalele de chitara si vocile si intre timp am cautat colegi capabili pentru a expune totul live :)

 

In februarie incepem repetitiile intr-o formula de vis (cel putin pentru mine):

 

Sabina Abrudian - voce

Mihai Ardelean - clape

Cristi Gram - chitara

Marcel Moldovan - tobe

Dorin Tapu - bas

 

Varianta noastra pentru piesa "6:00" de pe albumul Awake o puteti asculta aici: http://soundcloud.co...theater-tribute

 

Cantam toti pe ea mai putin Marcel, piesa fiind mixata inainte ca el sa accepte aceasta colaborare.

Edited by gramsteen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

suna foarte, foarte bine, iar sabina are mai multa emisie si "sânge" decat LaBrie, din ce se aude acolo

 

Da, asa-i plus ca LaBrie asta ii un fraier, acum incepe si sa cheleasca iar fata asta are par sanatos si arata mult mai bine ca el, de fapt cine dracu or mai fi si Dream Theater astia c-am vazut pe youtube trupe care le canta piesele mai bine decat ei, fraierii nopityA.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.