www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Procedez?


Concordis
 Share

Recommended Posts

Tu in ce bagi C1 ala? el stiu ca are o interfata USB. Daca nu intri in USB cu el are nevoie de phantom power.

Ideea e ca daca il bagi direct in placa de sunet, ii dai semnal de microfon, cat timp placa de sunet cere semnal de linie.

 

Un preamp ar rezolva problema asta.

 

Da detalii suplimentare, ca si eu am avut probleme similare cu un condenser de la Audiotehnica. Cat era pe USB era in regula.. cum il bagam in XLR in mixer se ducea totu dracu (pe mixer nu aveam Phantom Power).

 

Si desi stiu ca nu-i frumos, daca esti interesat de un preamp, am eu unul la vanzare :)

Link to comment
Share on other sites

Am o placa de sunet m-audio fast track pro (are phantom) la care conectez microfonul. Nu am inteles foarte bine cum e cu semnalul de linie :D

 

Nu imi permit sa iau preamp-ul ala la 400 RON.

 

Deci nu poate fi altceva? Numai lipsa preamp-ului? Ca daca ar fi stricat microfonul as vrea sa il inapoiez cat mai repede. "C-1 is very neutral sounding and truly delivers on the promise of noise-free" :trosc:

Link to comment
Share on other sites

hmm...

 

Try this :

 

In audio properties in windows, la M-audio ai acolo un switch de +20db boost. Turn it off :)

Da recording level pe la 50% din windows, si ridica volulmul la input la fast track pro.

 

Nu ai nevoie de preamp... ma gandeam ca-l bagi direct intr-o placa de sunet mediocra (dinaia cu 2 intrari una de line si una de mic). In cazul asta M-audio e preampul.

 

Ideea e ca nivelul hardware (mic gain din placa) sa fie egal cu nivelul software (recording volume din windows). In felul asta obtii un semnal balansat.

 

Noise free nu cred ca exista la utilaje low-end si home studio :) . Exista softuri care te pot scapa de noise, dar asta e alta distractie.

 

Keep us posted.

Link to comment
Share on other sites

Incearca diferite combinatii de pe placa direct.

 

cu pad button apasat, mic/line apasat (adica pe mic)...

 

Nush ce sa-ti spun.. vezi sa fie setat in DAW asio-ul de la M-audio...

 

Nu mai am alte idei :).

 

Cu aceleasi setari cand bagi chitara sau ceva ai acelasi zgomot de fond ? ca ala suna practic a white noise amplificat.. adica microfonul iti da semnal slab comparativ cu volumul overall din placa...

Link to comment
Share on other sites

comanel are dreptate

 

Trebuie sa folosesti ASIO al placii de sunet, in cazul tau M Audio.

In al doilea rand ai grija la nivelul de semnal pe care il dai la intrarea de microfon.

Poate e deplasata intrebarea: Ai activat Phantom Power in placa de sunet M Audio? E aprins LED-ul rosul de la mic?

Succes

Link to comment
Share on other sites

comanel are dreptate

 

Trebuie sa folosesti ASIO al placii de sunet, in cazul tau M Audio.

In al doilea rand ai grija la nivelul de semnal pe care il dai la intrarea de microfon.

Poate e deplasata intrebarea: Ai activat Phantom Power in placa de sunet M Audio? E aprins LED-ul rosul de la mic?

Succes

 

Salut. Phantom Powerul e activat. Cand nu e activat microfonul nu primeste semnal deloc. Pe aceeasi placa de sunet am mai lucrat cu C-1 si C-3 ambele functionand decent. Cu microfonul asta nu stiu care e problema

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.