www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ajutatzi-ma si pe mine ...va rog


Guest andu_steaua
 Share

Recommended Posts

Guest andu_steaua

sal tuturor... sunt andu..dn pitesti...am 15 ani...si momentan sunt in vacantza :)

 

de vreun an tot frec o acustica reghin...bine ca mam apucat mai serios sa invatz acum vreo doua trei saptamani... am niste prieteni foarte buni care au si ei o mica trupa si am cantat pe electricele lor si miam dat seama ca e mult prea frumos ca sa nu imi iau si eu..bine aia care ma impresionat e o jackson foarte tare...

 

asa ca va rog spuneti-mi si mie ce chitara sa-mi iau.... pe la vreo 7-8 milioane dar in banii astia as vrea si un amp....(care nu situ daca e necesar)

 

am un prieten care da o reghin ( o are de mai putin de un an) cu 2.5 milioane....sau am vazut un pachet behringer cu de toate la vreo 7 milioane...da nu cred ca e mare branza la banii astia ca decat o nemtzeasca facuta prost mai bine o ramaneasca facuta bine :) (cred)

 

am mai vazut la proguitar chitari stagg , squire(bullet) ce parere avetzi?

.. ajutati-ma si pe mine va rog

 

P.S: scuzati-ma ca subiectul asta s-a tratat de atatea ori dar va rog sa ma ajutati si pe mine plz :)

 

aaa si daca aveti vreo oferta ... ar fi si mia bine.... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

cumparati in grosmann o chitara buna la 3 juma si daca vrei un amp se poate si construi pt 3 juma i

 

sau mai bine un procesor mai ieftin de 3 juma ca de amp mai vezi tu

Link to comment
Share on other sites

Guest andu_steaua

mmda chiar acum ma uitam pe situl grosmann.ro si chiar sunt misto..am vazut una la vreo 8 milioane jak 10 parca..care e cam la fel cu jacksonu ala de care va povesteam :) sii..ma tenteaza

Link to comment
Share on other sites

Guest andu_steaua

aaaaa si daca tot am deschis topicu....spunetimi si mie...ce face un procesor de chitara....adica mai bun un procesor decat un amp daca am statie si boxe calumea? oricum explicatimi cat mai simplu daca puteti ca sunt foarte novice la chestiile astea

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Daca ai deja statie si boxe capabile .. si nu prea dispui de bani .. da merge un procesor(care in principiu e o cutie in care sunt bagate mai mult efecte .. de la distors pana la noise gate , EQ si multe altele). NU iti lua bullet, calitatea lor e comparabila cu un iris. Behringer e lemn de foc cum a spus si mihai. Squire,epi,ibanez si grossman .. cam astea sunt bune la pretul asta(exclus behringer,reghin,stagg si alte minunatii d'astea). Dar la bani astia poti lua ceva SH foarte bun, atat pe partea de chitara cat si pe parte de distors/efecte. Incearca cat mai multe si vezi care iti place.

Link to comment
Share on other sites

Guest andu_steaua

poi asta ma interesa ..de exemplu avea un tip la mica publ un procesor ibanez la 3 milioane jumate...si eu am statie sony si boxe 2 sony 2 unitra :)...deci merge sa folosesc pentru efecte procesorul si sa scoata din procesor in statie si apoi in boxe nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

procesorul de efecte este o "jucarie" (aproape in adevaratul sens al cuvantului) care poate simula diferite efecte: distors, overdrive, phase, chorus, delay, hall, pitch, etc, a caror calitate variaza de la un procesor la altul. un procesor mai "destept" poate simula si diferite amplificatoare, preamplificatoare, cabinete, chiar si doze de chitara. un procesor este foarte util unui incepator (postura in care te afli tu acum) sau unuia ce nu dispune de prea multi $$$ (postura in care te afli tu acum). daca ai macar un aplificator hi-fi sau o placa de sunet bunicica, parerea mea e ca ti-ar fi mai util un procesor bunicel decat un amp ieftin, asta pana te obisnuiesti cu chitara si cu efectele. ca procesor multi recomanda zoom g2, behringer v-amp2, korg sau boss.

Link to comment
Share on other sites

Guest andu_steaua

aha am inteles..deci cred k o sa iau reghinu prietenului meu pana mai invat si eu ... (si dupaia o sa trec la ceva mia .."mare"....)..si un procesor.... mc tuturor ptr ajutor...cred k topicu poate fi inkiss

Link to comment
Share on other sites

Guest andu_steaua

stiu am vazut chitara grosmann..dar asta va fi prima mea chitara electrica...si daca e s merg la bucuresti imi iau ceva mai bun...procesorul e tare dar si daca e sa ti-l cumpar cum en intalnim.( sau mi-l trimiti)..si zimi si mie ce stie sa faca :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

in primu rand nu stiu de unde esti..

pot sa ti'l trimit daca nu esti din ploiesti sau poti sa vii sa'l iei kiar tu (si sa'l testezi, daca doresti)

procesoru e bun pt pretu pe care l'am pus, stie sa faca ce il pui sa faca :)

ca sa te lamuresti, uite aci si un link:

http://www.digitech.com/products/rp50.htm

 

daca te intereseaza, da'mi un private message si mai discutam :)

Edited by Seraph
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

sal tuturor... sunt andu..dn pitesti...am 15 ani...si momentan sunt in vacantza :)

 

de vreun an tot frec o acustica reghin...bine ca mam apucat mai serios sa invatz acum vreo doua trei saptamani... am niste prieteni foarte buni care au si ei o mica trupa si am cantat pe electricele lor si miam dat seama ca e mult prea frumos ca sa nu imi iau si eu..bine aia care ma impresionat e o jackson foarte tare...

 

asa ca va rog spuneti-mi si mie ce chitara sa-mi iau.... pe la vreo 7-8 milioane dar in banii astia as vrea si un amp....(care nu situ daca e necesar)

 

am un prieten care da o reghin ( o are de mai putin de un an) cu 2.5 milioane....sau am vazut un pachet behringer cu de toate la vreo 7 milioane...da nu cred ca e mare branza la banii astia ca decat o nemtzeasca facuta prost mai bine o ramaneasca facuta bine :) (cred)

 

am mai vazut la proguitar chitari stagg , squire(bullet) ce parere avetzi?

.. ajutati-ma si pe mine va rog

 

P.S: scuzati-ma ca subiectul asta s-a tratat de atatea ori dar va rog sa ma ajutati si pe mine plz :)

 

aaa si daca aveti vreo oferta ... ar fi si mia bine.... :(

 

Man, ai vazut vreo chitara romaneasca facuta bine? That's something weird...

Mai bine incearca sa-ti iei ceva second de pe forum, dar de firma, decat un jeg de la Reghin.

Rock on, man.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.