www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce imi recomandati?


Guest ~Hyperion~
 Share

Recommended Posts

Guest ~Hyperion~

Nu am experienta in chitari electrice dar vreau sa-mi cumpar una. De exemlpu daca ash lua un Jackson JS 30 Randy Rhoads si ash vrea sa sune ceva genu Kirk Hammett sau Malmsteen ce efecte mi-ar trebui? Sau daca puteti sa imi explicati si mie cat mai detaliat ce fac pedalele si stompboxe-urile. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am experienta in chitari electrice dar vreau sa-mi cumpar una. De exemlpu daca ash lua un Jackson JS 30 Randy Rhoads si ash vrea sa sune ceva genu Kirk Hammett sau Malmsteen ce efecte mi-ar trebui? Sau daca puteti sa imi explicati si mie cat mai detaliat ce fac pedalele si stompboxe-urile. :)

JS nu e chiar bun, dar merge (numai sa nu fie cu floyd :)). In primul rand ca sa suni ca malmsteen sau hammett iti trebuie mana. Pedalele iti dau distorsul. Adica sunetul ala de electrica (mai pe scurt). Si nu numai distors, mai multe efecte (asta e valabil la procesoare)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Din cate stiu eu modelul js30-rr nu are floyd si stiu bine, kirk foloseste doze emg 81 iar malmsteen dimarzio si astea sunt raspunzatoare de mare parte din sunet .. dar ai putea sa simulezi sunetul lor .. tot ce iti trebuie e ceva rabdare o chitara si un drum spre un magazin unde pui mana pe toate procesoarele pe care ti le permiti si testezi la ele pana sare foc sau pana iti gasesti sunetul.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu tre sa limitezi sunetu lor numa la Doze... conteaza si chitara, si dozele, si corzile si ampurile si mai ales... mana.

 

Eu personal ti-as recomanda o chitara cat mai versatila... un Les Paul de la Epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

So true! +1

Si o chitara corecta...

 

O chitara corecta ..... da .. dar din pacate aceste chitari au un pret pe care multi nu si-l pot permite .. si multe talente se sting in acest fel. si poate din aceasta cauza asistam la acest val de incultura numit .. :) manea :) hip-hop :) playback :( si multe altele. Multi mi-ai zis ca ce acult eu nu e muzica(death metalul) .. evident erau manelisti .. dar cand le-am demonstrat ca eu pot canta manea si pot compune versuri(partea instrumentala a versurilor .. nu ca versurile in sine ar fi o provocare prea mare) de asa ceva pe WC(ma simt si acuma scarbit de strofa .. de fapt versul pe care l-am cantat) si ei nu pot canta death (atentie nu ma refer la voce .. nici la manea nici la death .. ma refer la instrumental ) au ramas cu gura inchisa si capul adanc bagat in fund.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Muncesc toata ziua si tot nu am bani destui .. o groaza de cheltuieli sug din salariu(care si el e mic) .. intretinere,mancare(asta ia cel mai mult) bine ca nu tre sa dau chirie ca altfel nu stiu cum ma descurcam cu bani(stau cu prietena), scoala .. cred ca daca trag mult poate pot sa pun pe luna 100ron deoparte(dar mia exista si cheltuieli neprevazute dec i pe an pun foarte putin deoparte).

 

Hai ca am discutat prea mult problemele romanului .. sa revenim la topic.

Du-te frumos in muzica si la proguitarsi incearca tot de acolo.. chitari .. efecte ..si ia cu tine pe cineva care sa se priceapa.

Sincer js-ul nu isi face banii(era bun ala care era facut in japonia .. am un coleg care are un js-30 dinky made in japan si nici nu se compara cu ala facut in india sau ce taraq mai face acum) la banii aia(13 mil) iti iei un epi care e mult peste js .. vorbeste cu midnight rider, asta daca vrei nou .. ca le 13 mil gasesti multe sh-uri bune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.