www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Blues Tone Din Strat + Marshall


Guest levelx

Recommended Posts

Guest levelx

Salut!

 

Am nevoie de sfaturi. Am un Squier Strat si un Marshall MG15fx si ma tot chinuiesc sa obtin un ton de blues in genul:

 

 

Cel mai asemanator a iesit pe dozele neck+middle cu tonul la jumate si din amplificator (cruch channel) cu bass si inalte 10 si medii taiate pe la jumate. Dar tot nu imi place cum suna.

Asa ca orice sfat e binevenit.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Am nevoie de sfaturi. Am un Squier Strat si un Marshall MG15fx si ma tot chinuiesc sa obtin un ton de blues in genul:

 

 

Cel mai asemanator a iesit pe dozele neck+middle cu tonul la jumate si din amplificator (cruch channel) cu bass si inalte 10 si medii taiate pe la jumate. Dar tot nu imi place cum suna.

Asa ca orice sfat e binevenit.

 

Multumesc!

Una la mana, tonul vine din maini, mai ales cea dreapta!

A doua, gandeste-te, te rog, la faptul ca acei muzicieni au un anumit set-up care ii ajuta sa scoata tonul respectiv...acum chiar daca eric clapton si multi altii pot sa scoata si untul dintr-un squier si un marshal mg, nu inseamna ca o si fac! De ce? Pentru ca isi permit.

Concluzia: Incearca sa gasesti un ton care sa-ti placa, fara sa semene neaparat cu altceva din ce asculti..pur si simplu joaca-te cu pot-urile de ton, eq-ul de pe amp, inaltimea dozelor, canta cu diferite tipuri(materiale) de pene, cu degetele, cu dintii etc... Strat-ul e o chitara versatila, trebuie sa gasesti tu ceva care sa-ti placa :) Succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest levelx

Merci frumos pt sfat.... da, stiu ca mana este unul din principalele componente. Am gasit ceva tonuri care imi plac, dar devin frustrat pentru ca tot incerc sa cand piese ca Blue Jean Blues (ZZ) sau I put a spell on you (CCR) si desi fac solourile destul de bine (zic eu) cand ascult inregistrarea mi se pare ca suna super aiurea. Din pacate, n-am bani de scule mai performante.

Dar, ai dreptate, nu ar trebui sa incerc sa imit un ton, ci sa cant cum pot, cum suna instrumentul meu, si ... cum ma face sa ma simt bine :)

 

Merci frumos inca o data! O seara faina!

Una la mana, tonul vine din maini, mai ales cea dreapta!

A doua, gandeste-te, te rog, la faptul ca acei muzicieni au un anumit set-up care ii ajuta sa scoata tonul respectiv...acum chiar daca eric clapton si multi altii pot sa scoata si untul dintr-un squier si un marshal mg, nu inseamna ca o si fac! De ce? Pentru ca isi permit.

Concluzia: Incearca sa gasesti un ton care sa-ti placa, fara sa semene neaparat cu altceva din ce asculti..pur si simplu joaca-te cu pot-urile de ton, eq-ul de pe amp, inaltimea dozelor, canta cu diferite tipuri(materiale) de pene, cu degetele, cu dintii etc... Strat-ul e o chitara versatila, trebuie sa gasesti tu ceva care sa-ti placa :) Succes

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.