www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectare Switch


fixxxer_metalhead
 Share

Recommended Posts

Problema sta in felul urmator: am un cablu de net, din care vreau sa "alimentez" 2 pc-uri. Numai unul din el are IP-urile configurate, si la celalalt nu ii dau de cap.

 

Mentionez ca vreau sa folosesc un switch, si nu un router. Din cate am citit pe goagal, s-ar putea sa ma chinui degeaba, pentru ca switch-ul nu imparte linia de net in doua. Am doua modele care au fost folosite pentru a "imparti" un cablu de internet intre 2 calculatoare. Totusi nu am fost la fata locului, deci nu pot sa dau o parere competenta. Nu stiu daca are sens ce am povestit aici, dar sper ca se intelege ideea.

 

acestea sunt switch-urile de care dispun:

 

DES-1005D

 

QUBS, model mai vechi cred

 

precizez ca sunt complet ignorant in acest domeniu, deci orice sugestie de bun simt ar fi binevenita.

 

 

Link to comment
Share on other sites

In principiu depinde de conexiunea la internet. Pe scurt, daca ai conexiunea pe "automatic" (nu trebuie sa faci nici o setare in computer), atunci un switch rezolva problema. Daca nu, probabil ca un switch nu e de ajuns.

De exemplu, la fiberlinkul de la RDS te conectezi cu un nume/parola, dar conexiunea este prin Ethernet (PPPoE). In cazul asta e nevoie de un echipament mai destept care sa gestioneze conexiunea + distribuirea, adica un router. In schimb, odata configurat routerul, poti sa instalezi in aval mai multe switchuri pentru a multiplica porturile.

 

Ar mai fi o solutie sa legi calculatoarele intre ele si sa partajezi conexiunea prin internet connection sharing din windows. In cazul asta, ai nevoie de 2 placi de retea la computerul conectat "la net", care va avea practic rol de router.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.